В продължение на стотици години Римската империя била най-голямата и могъща суперсила в света. През V век обаче настъпил нейният край. Какви са били причините за това?

Историците продължават да спорят по този въпрос и до днес. Те изтъкват различни фактори – като военни провали, политическа нестабилност, икономически проблеми, природни бедствия и дори климатични промени.

Някои експерти пък отбелязват, че Римската империя всъщност не е рухнала тогава, тъй като източната ѝ част, известна с името Византия, продължила да съществува.

Така или иначе, прието е да се смята, че 476 г. бележи края на Римската империя. Ето кои са основните причини, довели до нейното разпадане:

Рим срещу варварите

Според повечето историци основната причина за краха на Римската империя станали постоянните набези на варварските племена. Конфликтът между тях продължил дълги години, но ключови се оказали няколко събития, случили се през V век.

Главно действащо лице в едното от тях бил първият известен крал на вестготите Аларих. Той тръгнал на поход срещу Рим през 408 г. Аларих не успял да нахлуе в града, но си тръгнал с богата плячка. През 410 г. последвал втори поход, а третият му опит да превземе Рим, състоял се през същата година, се оказал успешен. В продължение на три дни вестготите вилнели по улиците на града и се отдали на грабежи. Аларих също така отвлякъл Гала Плацидия, дъщеря на император Теодосий I.

През 455 г. Вечният град бил разграбен и от вандалите. Това се случило, след като около десетилетие по-рано тогавашният император Валентиниан III сключил съюз с вожда на въпросното племе Гейзерик. След като императорът бил убит при дворцов заговор, тронът бил узурпиран от сенатора Петроний Максим. Съпругата на Валентиниан III – Лициния Евдокия, се обърнала с молба за помощ към Гейзерик, който с готовност се отзовал. Петроний Максим се опитал да избяга, но бил убит. Папа Лъв I се споразумял с Гейзерик и вратите на Рим били отворени, но при условие, че вандалите няма да убиват или разрушават. Те обаче не спазили обещанието си и подложили града на невиждан грабеж, който продължил цяла седмица. Любопитна подробност е, че именно това събитие дава началото на израза „вандализъм“.

Финалния удар нанесъл римският войник Одоакър. Генерал Флавий Орест изгонил последния легитимен римски император Юлий Непот през 475 г. За нов император той провъзгласил сина си Ромул Августул.

Варварските помощни войски, начело на които стоял Одоакър, обаче се разбунтували. Те поискали да им бъде предоставена земя, която да управляват – нещо, което Флавий Орест отказал да направи. Това се оказало голяма грешка, тъй като по това време варварите били единствената военна сила в Италия.

В края на август 476 г. Одоакър убил Флавий Орест и неговия брат, а малко по-късно свалил от престола Ромул Августул и се обявил за крал. По тази причина историците смятат, че именно през 476 г. Западната Римска империя престава да съществува.

Икономическа криза

Друга причина, довела до краха на Римската империя, била тежката икономическа криза, в която тя изпаднала. Постоянните войни и огромните разходи на практика разорили хазната. Пропастта между богатите и бедните жители на империята станала непреодолима благодарение на високите данъци и инфлацията. Всичко това накарало някои заможни благородници да избягат в провинцията, където създали свои независими владения.

В същото време, империята била разтърсена и от остър недостиг на работна ръка. В продължение на векове нейната икономика била силно зависима от робския труд. Военните кампании на свой ред осигурявали свеж приток на роби. Когато експанзията приключила през II век, приходите на империята рязко намалели. Нейната икономика претърпяла още един тежък удар през V век. Тогава Северна Африка била превзета от вандалите. Те започнали да кръстосват Средиземно море като пирати, което имало катастрофален ефект върху търговията.

Тук трябва да се отбележи още една важна подробност – в своя апогей, Римската империя била наистина огромна. Тя се простирала от Атлантическия океан до река Ефрат в Близкия изток. Много експерти смятат, че именно нейното величие довело до падението ѝ. Управлението на толкова обширна територия било административен и логистичен кошмар. Въпреки че Римската империя разполагала с отлични пътища, комуникацията между отделните райони била изключително бавна. С течение на времето, все повече ресурси били пренасочвани към поддръжката на армията, което забавило технологичния напредък и довело до западането на инфраструктурата.

Политическа нестабилност и възходът на Византия

Да бъдеш владетел на Римската империя несъмнено било опасно занимание. През II и III век обаче възкачването на престола се превърнало в нещо като смъртна присъда. За период от 75 години се сменили повече от 20 императора, като повечето от тях дошли на власт, след като убили своя предшественик. Преторианската гвардия, която трябвало да охранява императорите, в един момент започнала сама да решава кой да управлява империята. Ширещата се корупцията и некомпетентността на сенаторите довели до един съвсем логичен резултат – римляните престанали да вярват на хората, които ги управляват.

Армията, която в продължение на векове се смятала за почти непобедима и ужасявала враговете на Рим, също изпаднала в криза. Тъй като набирането на войници ставало все по-трудно, императори като Диоклециан и Константин Велики започнали да се възползват от услугите на чуждестранни наемници. Постепенно, все повече готи и представители на други племена ставали част от римските легиони. Те били страховити воини, но нямали никаква лоялност към империята и често се обръщали срещу своите работодатели.

Не на последно място, разделянето на Римската империя на две части – Източна и Западна, също изиграло важна роля за нейния упадък. В краткосрочен план това решение улеснило управлението на обширните територии, но постепенно двете империи започнали да се отдалечават една от друга. Те не си сътрудничели в опитите да се справят с враговете си. Нещо повече – възходът на Византия накарал много варварски племена да се насочат на Запад. Императори като Константин Велики положили големи усилия да превърнат Константинопол в силно укрепен и добре защитен град, докато Рим имал по-скоро символично значение. По тази причина не е никак изненадващо, че краят на Западната Римска империя настъпил през V век, докато Византия просъществувала още цяло хилядолетие, преди да бъде превзета от османците.

Вижте още:

Ужасяващата история на кралските раждания

Пет невероятни тайни, които крие загадъчният Сибир

"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"

Ужасяващото наследство на Сталин

Забравената история на „жените за утеха“ на японската армия

9 изумителни факта за родината на демокрацията и Олимпийските игри

15 тайни, които крие една от най-древните страни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 5 часа

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 10 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 11 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 11 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 12 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 12 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 13 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

Делян Пеевски се срещна с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък

България Преди 13 часа

На срещата, преминала в дух на приятелство и конструктивизъм, бяха обсъдени перспективите за развитие на взаимоотношенията между двете страни

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България сключи договор за над 1 млрд. лева за закупуване на нови влакове

България Преди 14 часа

12 от влаковете ще бъдат финансирани от НПВУ

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 14 часа

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 14 часа

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 14 часа

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 14 часа

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята