Британският премиер Дейвид Камерън и лидерът на Шотландската национална партия Алекс Салмънд подписаха споразумение за свикване на референдум за независимост на Шотландия, предаде Ройтерс.
Всенародното допитване сред шотландците ще се състои през 2014 г. и трябва да определи дали те искат да бъде запазен 305-годишният съюз с Англия.
Камерън се противопоставяше на отделянето на Шотландия с аргумента, че Великобритания е по-силна в единството си. Той обаче е съгласен, че
шотландците имат правото сами да решават бъдещето си.
"Договорът ще позволи на Шотландия да направи важна стъпка към своята независимост, а това означава да бъде създадена една по-справедлива и по-благоденстваща страна", заяви Салмънд вчера пред журналисти.
Шотландия и Англия имат общ монарх от 1603 г. и се управляват от общ парламент в Лондон от 1707 г. Британското правителство отпуска на Единбург всяка година безвъзмездно по 30 милиарда лири.
През 1999 г. обаче шотландците се сдобиха със свое законодателно събрание след гласуване в референдум. Днес Шотландия в много отношения функционира като независима държава - тя има свой национален флаг, независима от Лондон правна система и характерна национална идентичност, запазила се след столетия на съперничество с южния й съсед.
Един от ней-спорните въпроси
между Лондон и Единбург е собствеността върху доказаните и поддаващи се на експлоатация залежи от природен газ и близо 20 млрд. барела петрол в принадлежащи на Великобритания райони от Северно море. Салмънд настоява, че Шотландия има право на лъвския пай от приходите от тези находища.
От друга страна Лондон се тревожи и за бъдещето на ядрения си подводен флот, чиито бази са в Шотландия.
Шотландските националисти вече обявиха, че след независимостта на шотландска територия няма да има ядрено оръжие.
Те имат намерение датата на референдума да съвпадне със 700-годишнината от битката при Банъкбърн, където шотландската армия начело с Робърт Брус разбива английските завоеватели.
Според резултати от проучвания на общественото мнение обаче
едва между 30 и 40 на сто от шотландците подкрепят идеята за независимост.
Мнозина от тях си задават въпроса какво ще стане с шотландския дълг и дали страната ще стане автоматично член на ЕС, ако обяви независимост.
Амбициите на Шотландия за суверенитет допълват сепаратистките тенденции в други райони на Европа като Каталония в Испания и Фландрия в Белгия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!