П ремиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски смята, че е необходимо бързо решение на спора с България, за да може Скопие да започне предприсъединителни преговори с Европейския съюз.
Саботира ли Скопие общото честване на Гоце Делчев
"Аз казвам, че на нас ни е необходимо бързо решение като се има предвид факта, че ние сме си заслужили започването на преговори с Европейския съюз. В същото време не ни е необходимо прибързано решение, защото решението, което ще бъде постигнато, трябва да бъде основа за бъдещето пред нас както за добросъседските отношение, така и при воденето на преговори за ЕС", казва още Ковачевски в интервю за държавната агенция в Скопие.
Скопие праща посланик в България
Спирайки се на новия подход със създаването на работните групи, Димитър Ковачевски изтъкна, че те "трябва да работят по теми, които могат да имат видима полза за гражданите, за фирмите, за образователните, за културните институции в двете страни. Защото не можете да изградите обща позиция с друга страна, с която не общувате, с която не общуват съответните фактори в обществото и гражданите не могат да видят, че нещата се движат в положителна посока. За целта комисията по икономика вече проведе първите заседания в Скопие по-рано тази седмица. Различните комисии ще работят на всеки седем дни. Вече има подписани меморандуми в областта на инфраструктурата, в областта на селското стопанство. Вече имахме първата конференция между научни институции, която се проведе миналия уикенд. Такива дейности ще последват, за да се изпраща реална информация чрез медиите за отношенията между две съседни държави и техните обществата, тъй като например в комисията по икономика участваха и търговските камари, представителите на бизнес общността, които могат да използват това като начин за засилване на сътрудничеството помежду си. В същото време процесът на разговори по политически въпроси, които са отворени, е нормален, той се води на ниво Министерство на външните работи. Работи се върху работни документи, които не е добре да се споделят с обществеността, тъй като не са официални документи, приети от двете страни, но когато имаме решение, което е приемливо на ниво експерти, то със сигурност ще бъде представено на обществеността", подчерта премиерът на Северна Македония.
Петков: Има сили в България и РС Македония, които не искат добросъседство
На въпроса какво мисли за работата на историческата комисията и за изявленията, че "докато Северна Македония не приеме обща история, не можем да преговаряме", Ковачевски отговори: "Историческата комисия е съставена от професори по история и те работят по своята методика, с правила, които са утвърдили като експерти… Намерението на тази комисия е да излезе с обща позиция по отворени въпроси и мисля, че не е полезно, ако едната или другата част от комисията излезе с противоречиви възгледи, защото създава атмосфера, в която другата страна трябва да дава отговори. За тази цел двамата съпредседатели казаха, че ще ускорят работата ѝ, за да излязат с решения, за да споделят съвместно пред институциите в двете страни кои техни решения ще бъдат основа за по-нататъшно развитие между държавите".
Пендаровски отговори на България
На въпроса дали ЕС оказва натиск върху България, премиерът отвърна, че не може да коментира това, "защото все още представлявам Република Северна Македония и мисля, че тук не трябва да говорим за натиск, защото аз и министър-председателят на Република България имаме положителна комуникация, която се основава на взаимно доверие и взаимно уважение".
Ковачевски: За езика и идентичността нито се разговаря, нито се преговаря
По думите му той и Кирил Петков провеждат своите срещи с лидерите на ЕС, на които споделяме какво правят работни групи за засилване на сътрудничеството и възвръщането на доверие между двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!