Н ови проучвания показват, че костите играят ключова роля за здравето ни.
Според учени костите произвеждат хормон, който задвижва инстинктите ни за самозащита, помага при контролирането на апетита, определя какъв е рискът от деменция.
Това е хормонът остеокалцин, който се синтезира от остеобластите – клетките, отговорни за изграждането на нашите кости.
Остеокалцинът играе ролята на "куриер", който си взаимодейства с други органи и тъкани, включително мозъка, бъбреците и панкреаса. Той е един от поне четирите костни хормона, произвеждани от костите, чрез които скелетът ни се оказва динамичен комуникатор.
След изследване върху мишки, професорът по генетика и ръководител на най-новите проучвания в Колумбийския университет Джерард Карсенти посочи, че когато мишките се отглеждат без способността да произвеждат остеокалцин, те не се стресират и не се плашат. Това обаче води до опасността те да се превърнат в лесна плячка, тъй като няма да реагират адекватно при случай, който застрашава живота им.
Според изследванията, остеокалцинът също регулира производството на химическите сигнални вещества към нервната система като допаминът, който играе важна роля в редица психични процеси като мотивацията, и серотонинът, който регулира настроението, паметта и съня.
Подобни доказателства пораждат въпроса: може ли свързаната с възрастта загуба на костна маса да допринесе за заболяването от деменция?
Според проучване от 2016 г. на д-р Крис Мургатройд, направено при 225 възрастни жени, се установило, че колкото по-ниски са нивата на остеокалцин в кръвта, толкова по-голяма е вероятността резултатите от направените тестове да са лоши.
Според д-р Мургатройд ниското наличие на остеокалцин може да е в резултат на ниските нива на витамин D. Проучванията показват, че нивата на витамин D намаляват с напредването на възрастта и според д-р Мургатройд можем да си помогнем, като излизаме повече на слънце и правим физически упражнения.
Физиологът д-р Ставрула Кустени от Колумбийския университет води проучването на друг костен хормон, наречен липокалин-2, като резултатите показват, че костните остеобласти произвеждат 90% от този хормон.
Нещо повече, в проучването си от 2017 г. д-р Кустени съобщава, че след като се нахраним, костите ни освобождават LCN2, който се придвижва до мозъка, където се захваща към регулиращите апетита нервни рецептори, като казват на мозъка да изпрати команда към организма да спре да се храни.
При направените тогава експерименти с мишки, които имали по-малко производство на LCN2 в костите, развили с 20% повече телесни мазнини и се хранили с 16% повече от нормалните мишки. Но когато същите мишки били инжектирани с LCN2, начинът им на хранене се върнал към нормалното.
Освен това хормонът понижил нивата на кръвна захар и повишил инсулиновата чувствителност.
Изглежда, че LCN2 има подобни ползи и при хората. Екипът на д-р Кустени е започнал да тества LCN2 при хора с диабет тип 2 и съобщават, че допълнителното инжектиране на хормона може да помогне при контрола с теглото. Но добавя, че са необходими още изследвания.
Учени от университета в Нотингам пък предполагат, че по-високите нива на остеокалцин могат да подпомагат за здравето на клетките в артериите и вените.
"По този начин остеокалцинът може да защити сърцето ни", казва д-р Софи Милър, доктор по съдова медицина.
Междувременно през януари т.г. учени от университета в Шанхай съобщиха, че пациенти, претърпели инсулт, които са били инжектирани с остеокалцин, в последствие са показали намаляване на мозъчните увреждания. Учените спекулират, че хормонът предотвратява възпалителното увреждане в мозъка, причинено от инсулта.
Българи създадоха човешка тъкан с 3D-биопринтер
Българката, която създава иновативни продукти за женското здраве
Кирил Петков: Българинът, който откри полезна бактерия в бяло кокиче
Как български учени могат да променят живота ни
(Още интересни видеа от Vbox7 вижте и в канала на ayhaninfire)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!