К осово прие нови закони за създаване на собствена армия, утвърждавайки държавността си с ход, който разпалва напрежението със Сърбия, която отрича независимостта на бившата си провинция.
Законодателните актове бяха приети единодушно на сесия, бойкотирана от малцинствени сръбски депутати, предаде репортер на АФП.
Парламентът в Прищина все още трябва да приеме последна част от законите, които определят новата организационна структура на косовските сили за сигурност (KSF), екип за действие при извънредни ситуации, който ще се трансформира в "организация с мандат за защита на страната", съгласно новия закон.
Русия и НАТО се обявиха против, а САЩ подкрепят.
Косовският премиер Рамуш Харадинай заяви след приемането на законите, с които се образуват Военните на Косово, че новото косовско военно формирование ще бъде армия на мира и в служба на всички, които живеят в Косово, независимо от тяхната етническа принадлежност, съобщи МИА.
"Това е армия на мира, защото носи мир. Това е Армията на косовските албанци, сърби, турци, бошнаци, ромите, египтяните на всички, които живеят в Косово, каза Харадинай.
Помолен за коментар на информацията, че сръбският президент Александър Вучич в следващите три дни ще пребивава в близост до граничната зона между Сърбия и Косово Харадинай заяви, че в това не вижда някаква провокация и заяви, че "Армията на Сърбия придоби партньор в лицето на Армията на Косово ".
Той изрази увереност, че двете армии в близко бъдеще ще служат заедно в армията на Балканите.
Позовавайки се на изявление на американския секретар по отбраната Джеймс Матис, че "няма по-добър приятел от пехотинците, но няма и по-лош враг от тях", косовският премиер каза, че същото важи и за трансформираните сили за сигурност в Косово.
"Аз наистина мисля, че никой по-добър приятел на мир от косовската армия, но и враговете на мира мисля, че нямат лош враг от косовската армия, каза Харадинай.
Той също така подчерта, че тази "армия никога няма да бъде използвана срещу сърбите в Косово", защото "тя не е армия с такава цел".
"Ние идваме на мир и винаги ще бъдем в мир. Това не е армия, чиято цел е да се обърне срещу собствения си народ, срещу сърбите в Косово. Както на юг, така и на север, хората в Косово са свободни, те са в домовете си, те са част от Косово. Косовската армия никога няма да бъде използвана срещу тях", каза Харадинай.
Днешният ден „не е ден, който допринася за стабилността в региона“, заяви сръбският премиер Ана Бърнабич, след като парламентът в Прищина гласува закон за трансформирането на косовските сили за сигурност в армия.
Бърнабич допълни, че Сърбия ще продължи своя път към стабилност и мир.
Коментирайки формирането на косовска армия, сръбския премиер каза, че това е тежък ден за нея и че вярва, че без стабилен регион няма нито стабилна Сърбия, нито която и да било друга държава в региона.
Според нея по-добре е да се говори за сътрудничество, вместо държавите да издигат бариери и да обмислят как да попречат на сътрудничеството.
Във връзка с косовската армия отношение взе и сръбският министър на отбраната Александър Вулин, който „следи положението в Косово“. Армията на Сърбия е „подготвена да изпълни която и да било заповед на върховният главнокомандващ, президента Александър вучич, който е информиран за всички подробности“.
Сръбският президент Вучич, заедно с Вулин и началникът на генералния щаб на армията на Сърбия Милан Мойсилович, от снощи в следващите 72 часа е на посещение в сухопътната зона за сигурност на границата с Косово.
За днес в Белград е обявена и извънредна пресконференция за събитията в Прищина на директора на сръбската правителствена Служба за Косово и Метохия Марко Джурич.
Опасенията сред сърбите не са само в Сърбия, но и в самото Косово. Лидерът на Сръбска листа Горан Ракич заяви, че с приемането на закона за формиране армия на Косово, Прищина по груб начин атакува мира и сигурността. Партийният лидер призова сърбите да се въздържат и да не лекомислените на провокации.
„Днес в Прищина, в присъствието на всички международни представители пред очите на ЕС, ООН и на света, бяха погазени Уставът на ООН, Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, Кумановското споразумение и международното публично право“, каза Ракич на пресконференция след заседанието в кризисния щаб.
Той каза, че с днешното решение Косово показа, че не желае мир и предупреди, че КФОР е единствената сила, на която е даден мандат да носи оръжие, и е задължена да гарантира сигурността в северната част на Косово, но и в сръбските райони на юг от Ибър.
НАТО ще "преразгледа" своята продължаваща 19 години мисия в Косово, предупреди шефът на алианса Йенс Столтенберг, след като Прищина гласува да създаде армия.
Столтенберг каза, че съжалява за решението да се създаде професионална армия от 5000 войници, приветствано от много косовски албанци като затвърждаване на държавността.
Мироопазващите сили, водени от НАТО, пазят Косово, откакто се отдели от Сърбия след кървава война през 1998-99 г., но Столенберг заяви, че мисията, чиято численост е 4000 бойци, ще трябва да бъде преоценена.
"НАТО подкрепя развитието на Косовските сили за сигурност под сегашния им мандат. С промяната на мандата сега Северноатлантическият съвет ще трябва да преразгледа нивото на ангажираност на НАТО с Косовските сили за сигурност", заяви Столтенберг.
Белград осъди този ход, като изрази тревога за безопасността на 120 000 сърби, живеещи в Косово, където мнозинството от жителите са албанци.
Мисията на НАТО КФОР, в която са ангажирани повече от 4000 души (най-много бяха през 1999 г. - 50 000)., е била разгърната в Косово след края на войната от 1998-1999 г., по време на която загинаха повече от 13 000 души.
"Всички страни трябва да гарантират, че днешното решение няма да увеличи допълнително напрежението в региона", заяви Столенберг, призовавайки "отговорните политически актьори" да се съсредоточат върху диалога.
"Повтарям призива си към Прищина и Белград да останат спокойни и да се въздържат от всякакви изявления или действия, които могат да доведат до ескалация".
Косово и Сърбия се борят да постигнат напредък в неуспешни преговори с посредничеството на ЕС, за да нормализират връзките си.
Отношенията се обтегнаха сериозно миналия месец, след като Косово въведе 100-процентни наказателни мита за сръбските стоки в отговор на опитите на Белград да не допусне бившата си провинция на световната сцена.
Сърбия блокира Косово от различни международни организации, включително Организацията на обединените нации, и лобира чужди правителства да оттеглят признанието за държавността ѝ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!