Рк кият президент Дмитрий Медведев поздрави трудещите се и ветераните от ракетно-космическия отрасъл по случай днешния им професионален празник - Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Като напомни, че покоряването на космическото пространство бе сред най-ярките и незабравими страници от историята на 20-и век, той заяви, че развитието на ракетно-комическия отрасъл бе и си остава стратегически приоритет на руската държавна политика.
От ефективната дейност в тази сфера директно зависят икономическите успехи и конкурентоспособността на Русия, нейната сигурност и развитието на руската наука, изтъква Медведев.
Руската република Алтай настоява да получава процент от сумите, плащани на космическото ведомство "Роскосмос" за извеждане в орбита на товари и космически туристи, заяви междувременно за ИТАР-ТАСС Василий Манишев, зам.-министър в републиканското ведомство на природните ресурси.
Шест процента от територията на Алтай се използва като терен за падане на употребени ракетни степени и според договор с "Роскосмос" властите получават от 11 до 700 хил. рубли за всеки пуск.
В последно време се използват модерни ракети носители, които не замърсяват Алтай с токсични горивни отпадъци, но местните власти твърдят, че от 5 години насам има над 30 случая части от космически кораби да паднат близо до селища извън определения район, което означава силни стресове за населението, пояснява агенцията.
Манишев смята, че ако републиката получи от "Роскосмос" допълнителни компенсации, ще може да купи с парите медицинска техника и да изгради диагностичен център, който да изследва влиянието на "ракетния дъжд" върху здравето на планинците.
В статия, посветена на деня в."Лос Анджелис таймс" пише, че Владимир Путин е налял огромни суми петродолари в
грандиозeн план да възвърне изгубената слава на съветската космическа програма.
Но кореспондентката на американския вестник има съвсем други впечатления от посещението си в Звездното градче, скрито в дебрите на боровите и брезови гори в покрайнините на Москва:
„Смълчаните полета и гъстите гори създават злокобно и мрачно усещане. Бездомни кучета се ровят в замръзналата кал и цапат снега между сградите на изследователските центрове.
Пенсионирани инженери с кожени ушанки крачат неспокойно между сградите в комплекса, който наподобява нещо средно между село и индустриална зона.
Александр Беляев, дребен мъж с посребрени коси, облечен в кадифени панталони и поло, ще ви разведе наоколо. Бившият инструктор страда от убийствен махмурлук, както сам ни обяснява, стараейки се да се извини.
Веднага щом пристигнете Беляев започва да се рови из документацията в малко пластмасово куфарче и вади фактура. Чувствате се малко объркани от това, че баснословно богатата Русия скубе пари от чуждестранни репортери.
Преговорите продължиха месеци. Първоначално администрацията искаше по 500 долара за привилегията да посетиш Звездното градче. Накрая представителите се споразумяха, че посещението ще бъде безплатно, но фотографите ще трябва да плащат по 250 долара, за да снимат тренировката на космонавтите...
И така Беляев ви въвежда в лъскав коридор, наподобяващ пещера с прозорци, през които се вижда зимното небе. Макетите на космическите кораби изглеждат по-малки и по-стари отколкото очаквате - като големи стоманени яйца върху платформи.
Две жени на средна възраст обсъждат рецепти за приготвянето на картофи с наденица пред компютрите и контролното табло. Има и няколко мъже, единия от които е облечен в камуфлажна униформа. Чудите се какво правят всички освен космонавтите в техните светлосини гащеризони, но не трябва да питате.
Колкото до космонавтите, те стоически ви игнорират - вероятно са свикнали да бъдат на показ, докато слизат и се качват по стълбите до люковете на космическите кораби, събуват обувките си и се покатерват вътре, за да изучават контролното табло. Има и американски астронавти на обучение, но руснаците ви забраняват да разговаряте с тях.
Беляев се изкачва до макета на космическия кораб, където един единствен космонавт седи пред контролното табло и симулирано скачва кораба с Международната космическа станция.
Забранено ви е да узнаете името на космонавта, преди да полети в космоса. Не ви позволяват и да разговаряте с него. В друг макет беловлас инструктор наставлява своите курсисти с наръчник в ръка.
"Не бива винаги да се доверявате на американските сензори в станцията", казва им той. "Защо?", пита един от младежите. "Защото смятаме, че нашата техника е по-точна", гласи отговорът.
Юрий Батурин е единственият космонавт, оторизиран да говори с репортерите. Питате го за космическата програма и се приготвяте за много подробности. Вместо това след дълга пауза той въздъхва и казва: "Това е много болезнен и труден въпрос, защото не е много коректно да критикуваш собственото си правителство, особено в чужд вестник, но нашите политици, които говорят за космическата програма, не знаят нищо за нея. Днес мога да заявя, че Русия няма истинска космическа програма".
"Нашата космическа агенция вече няколко години не може да обяви конкурс за изграждането на нов кораб", казва той. "Не знаят къде и защо да летят".
"За съжаление в момента не можем да кажем, че Русия има силна космическа програма", казва Игор Маринин, главен редактор на списание "Космически новини". "Отдавна сме застрашени от изчезване".
Космонавтиката си оставала приоритет за Русия
Но специалистите в Звездното градче казват: Русия няма силна космическа програма. Отдавна сме застрашени от изчезване
12 април 2009, 15:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!