18

П андемията от COVID-19 отне живота на близо 4 млн. души по цял свят и нанесе огромни икономически щети. Тя показа нагледно колко опасни могат да бъдат вирусите. По тази причина много учени призовават да се вземат всички възможни превантивни мерки, за да не се допусне повтарянето на настоящата ситуация в бъдеще.

Важна роля в това отношение имат микробиолозите, които изследват едни от най-смъртоносните зарази, познати на човечеството. Те често прибягват до една противоречива практика, която е обект на постоянни критики – предизвикването на мутации във вируси.

Каква е причината за извършването на подобни манипулации и дали резултатите оправдават рисковете, които учените поемат?

Предизвикването на въпросните мутации има една основна цел – да се разбере как микробите могат да останат незабелязани от имунната ни система и да се превърнат в заплаха за здравето и живота ни. Потенциалните опасности са очевидни – ако подобен вирус, създаден в лаборатория, е силно заразен и по някаква причина достигне външния свят, последиците биха били катастрофални. Много хора вярват, че именно по такъв начин е избухнала настоящата пандемия от COVID-19 (тръгнала от района на град Ухан, където се намира един от най-големите институти по вирусология в света), макар че до момента няма категорични доказателства в подкрепа на тази теория.

Различните техники за „подобряване“ на някои аспекти от функционирането на дадени организми са обичайна практика в научните изследвания. Те се прилагат на практика за всичко – от опити с мишки до тестове с морбили. Пример за това е променянето на гени на мишки, за да се увеличи производството на протеин, който ограничава отлагането на мазнини. Подобни експерименти са безобидни и не предизвикват притеснения – за разлика от онези, при които се създават опасни мутации, за да се изследва дали даден патоген става по-заразен или смъртоносен като средство за оценка на бъдещи заплахи. По тази причина редица експерти призовават да се разграничават двата типа изследвания, които на практика използват едни и същи техники и често се поставят под общ знаменател, но в същността си са съвсем различни.

Какво точно прави един микроб опасен за здравето ни?

„Когато знаем какво точно прави един микроб опасен за здравето ни, ние можем по-лесно да открием начин да му противодействаме“, обяснява професорът по епидемиология от Харвардския университет Марк Липсич. Той е един от авторите на открито писмо, публикувано в средата на май в списание „Сайънс“, в което се призовава за подробно разследване на твърденията, че новият коронавирус е тръгнал от института в Ухан. Липсич подчертава, че ако това се окаже истина и причината за избухването на глобалната пандемия се окаже някакъв инцидент във въпросната институция, това би било ясен сигнал за необходимостта от допълнителното засилване на мерките за безопасност във всички подобни изследователски центрове по света.

Не бива да се забравя и още една важна подробност – почти невъзможно е да се създаде ваксина или лечение на някоя болест, без преди това да се извършат експерименти с мишки или други животни.

Важното е да се постигне баланс между рисковете и потенциалните ползи

„Има директна връзка между тези експерименти и създаването на продукти, които са полезни за нашето здраве. Важното е да се постигне баланс между рисковете и потенциалните ползи“, добавя Липсич. През 2011 г. например в две отделни изследвания учени успяха да създадат версия на вируса H5N1, известен като „птичи грип“, която се предава по въздушен път между порове. Това предизвика различни коментари, а учените бяха подложени на ожесточени критики, че единственото, което са постигнали, е да улеснят предаването на болестта между бозайници.

През 2015 г. други учени пък създадоха хибриден патоген, който комбинира характеристики на оригиналния SARS вирус (SARS-CoV) с тези на коронавирус при прилепи. Този експеримент имаше за цел да покаже какво би се случило, ако трети вид изпълнява функцията на „посредник“, чрез който се смесват човешки вируси с такива на прилепи.

Резултатът беше патоген, който може да проникне в човешките клетки. Реакциите отново бяха поляризирани, пример за което са коментарите на експерти, цитирани от списание „Нейчър“. Според един от тях, изследването е „безотговорно“ и е създало „нова, изкуствена заплаха сред разнообразието от болести, вече съществуващи в природата“. Друг пък отбелязва, че проучването е показало нещо изключително важно – как един вирус при прилепите може да се превърне в реална заплаха за хората.

Експертите, занимаващи се с модифицирането на вируси, често защитават своята работа с твърдението, че те просто изпреварват събития, които така или иначе ще се случат в природата. Не всеки обаче е съгласен. Противниците на подобни изследвания изтъкват, че докато ползите са хипотетични, рисковете са напълно реални.

 Серия от инциденти в американски лаборатории през 2014 г. 

Пример за това е серията от инциденти в американски лаборатории през 2014 г. Единият от тях се случи в Атланта, където 75 служители на Центъра по контрол и превенция на заразните болести бяха хоспитализирани заради съмнения, че са били заразени с антракс заради неспазване на правилата за безопасност. При друг инцидент, в хладилен склад в Бетезда, щата Мериленд, пък случайно бяха открити проби, съдържащи смъртоносния вирус на едрата шарка.

Майкъл Империале, който е професор по микробиология и имунология от университета в Мичиган, отбелязва в една своя статия, че ключът към извършването на експерименти, свързани с модифицирането на вируси, е внимателното планиране. Според него, от основно значение е да има установени механизми за предотвратяването на случайното или умишлено изпускане на подобни болести. „Ако се спазват всички правила и необходимите процедури се следват, рисковете ще бъдат сведени до минимум“, подчертава Империале. Той добавя, че независимо дали произхода на COVID-19 е изкуствен или естествен, настоящата ситуация показва колко е важно човечеството да знае как да реагира в случай на появата на нова опасна болест – нещо, което почти сигурно ще се случи някой ден.

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 13 минути

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 11 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 12 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 12 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 12 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 13 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 14 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 14 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 14 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 15 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 15 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 15 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 15 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 15 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 15 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“