Г лобалният договор за безопасна, редовна и законна миграция - финализиран от ООН през юли след 18 месеца преговори, беше официално одобрен днес в Маракеш в началото на двудневна конференция.
Франс прес отбелязва, че това става въпреки поредица от изтегляния, предизвикани от антиимигрантски популизъм.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш описа пакта като "пътна карта за предотвратяване на страдание и хаос" и се опита да разсее онова, което той нарече "редица митове около пакта", включително твърденията, че международният договор ще позволи на ООН да наложи миграционни политики на държавите-членки.
Предстои пактът да бъде одобрен от Общото събрание на ООН на 19 декември.
Глобалният пакт за миграцията е необвързващ. Той съдържа принципи - защита на правата на човека, на децата, признаване на националния суверенитет - и излиза с предложения в помощ на страните, които се сблъскват с миграцията. Те включват обмен на опит и информация, както и интегриране на мигрантите. Пактът забранява произволното задържане на мигранти и разрешава арестите само в краен случай. Защитниците на правата на човека смятат текста за недостатъчен, особено по отношение на достъпа на мигрантите до хуманитарна помощ и основни услуги. Според противниците обаче пактът насърчава неконтролираните миграционни потоци.
В петък САЩ отхвърлиха пакта, като го нарекоха "усилие на ООН да се приоритизира глобалното управление за сметка на суверенното право на държавите".
Правителството на САЩ беше първото, което се отказа от преговорите в края на миналата година, а оттогава Австралия, Австрия, Чехия, Доминиканската република, Унгария, Латвия, Полша и Словакия излязоха от процеса.
Заради подкрепата за текста на споразумението коалиционното правителство в Белгия се разпадна, а външният министър на Словакия подаде оставка.
От САЩ до Европа и извън нея десни и популистки лидери предприеха все по-драконови мерки, за да преустановят миграцията през последните години, посочва Франс прес.
Американският президент Доналд Тръмп обеща да построи стена на американско-мексиканската граница, а популисткото коалиционно правителство в Италия се отказа от лодките, спасяващи мигранти в морето.
Белгийският либерален премиер Шарл Мишел спечели подкрепата на парламента и е в Мароко, за да подкрепи споразумението, но стабилността на правителството му е под въпрос, след като фламандската националистическа партия заяви, че ще напусне коалицията заради пакта.
Белгия е сред група от седем държави, описани от специалния представител на ООН за миграцията Луиз Арбър, като все още "ангажирани с по-нататъшни вътрешни обсъждания" по споразумението.
България, Естония, Италия, Израел, Словения и Швейцария също попадат в тази категория.
България не участва в конференцията, тъй като правителството реши страната ни да се въздържи от присъединяване към Глобалния пакт..
България се въздържа от подписването на пакт на ООН
"Пактът е много амбициозен в много области, но с ограничени ангажименти по изпълнението", коментира старшият адвокат на Амнести Интернешънъл в Америка, Персео Куироз.
Незадължителният статут на споразумението и включването на няколко специфични клаузи за суверенитета "прави прилагането му единствено въз основа на добрата воля на държавите, които го подкрепят", добави той.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас и германският канцлер Ангела Меркел бяха сред първите, които приветстваха споразумението
Меркел оцени Глобалния пакт на ООН за миграцията като "крайъгълен камък" в разработването на многостранен подход по въпроса. В изказването си на конференцията в Маракеш тя заяви, че споразумението е голяма стъпка в битката срещу трафикантите на хора. Миграцията е нормално явление и "когато е законна, е нещо добро", подчерта тя.
Меркел определи икономическата миграция като нещо, от което държави като Германия могат да извлекат полза. Отделни страни не могат да се справят със световната миграция, а само международната общност като едно цяло е способна да го направи, предупреди тя.
Алексис Ципрас каза, че въпросът за мигрантите и бежанците е глобално предизвикателство и изисква глобален отговор, какъвто е именно Глобалният пакт на ООН. Гръцкият премиер отбеляза още необходимостта да бъдат взети мерки по отношение на причините за миграцията, да бъде проведена успешна борба с организираната престъпност, която се развива около миграцията, и да бъде осигурена защита на човешките права.
Ципрас каза още, че Гърция е засегната в голяма степен от значителните смесени мигрантски и бежански потоци от 2015 г. и гръцкият народ, въпреки трудностите, които преживя, показа на света, че хората в нужда трябва да бъдат посрещани със солидарност.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!