Д иректори на водещи компании от САЩ и Виетнам в сферата на полупроводниците, високите технологии и авиационната индустрия се срещнаха днес на бизнес форум в рамките на посещението на американския президент Джо Байдън в Ханой в опит да установят бизнес партньорства, като подписаха нови сделки в сектора на изкуствения интелект, предаде Ройтерс.
Висши ръководители от компаниите Google, Intel, Amkor, Marvell, GlobalFoundries и Boeing присъстваха на виетнамско-американския бизнес форум, наречен Среща на върха за иновации и инвестиции.
От виетнамска страна във форума участваха ръководители на половин дузина компании, включително производителят на електрически автомобили "УинФаст" (WinFast), националната авиокомпания "Виетнам еърлайнс" (Vietnam Airlines) високотехнологичната компания Еф Пи Ти (FPT), компанията за електронна търговия "МоМо", както и интернет компанията Ви Ен Джи (VNG).
Американският президент Джо Байдън днес приключи посещението си във Виетнам със среща с виетнамски правителствени служители и бизнес лидери на бизнес форум в Ханой, като обърна внимание на новите сделки и партньорства между двете страни, предаде Асошиейтед прес.
Той ще посети и мемориала в Ханой, посветен на покойния му приятел и колега сенатор Джон Маккейн, който е бил държан повече от пет години като военнопленник по време на Виетнамската война.
Байдън се срещна с виетнамският премиер Фам Мин Чин, който също така придружи Байдън за кратко посещение на среща на бизнес лидери. Байдън се срещна и с президента Во Ван Тхъонг , който прие американския президент на официален държавен обяд.
По време на бизнес форума Байдън говори за укрепването на виетнамската полупроводникова индустрия и за ангажимента на правителството му към отворения Тихоокеански регион.
"Моето послание днес е съвсем просто. Нека продължим така", каза Байдън на изпълнителните директори на компании и добави: "Трябва да развиваме и стимулираме нашето сътрудничество, Трябва да създаваме нови партньорства."
Виетнамският премиер подчерта също необходимостта от подобряване на сътрудничеството и заяви, че "няма граници" за разширяващите се отношения между САЩ и Виетнам.
"Искрено желаем да получим силен политически ангажимент от американското правителство, включително от Вас, господин президент, който изпитвате голяма привързаност към Виетнам", заяви Фам на форума, председателстван от виетнамския министър на инвестициите Нгуен Чи Зунг.
Байдън повтори по време на срещата, че двете страни задълбочават сътрудничеството си в сферите на облачните изчисления, полупроводниците и изкуствения интелект, и посочи, че Виетнам играе ключова роля в доставките на важни минерални суровини.
Страната разполага с вторите по големина в света запаси от редки минерали, които се използват в електрическите автомобили и вятърните турбини, посочва Ройтерс.
Новоподписаните сделки включват редица партньорства в сферата на изкуствения интелект и американски инвестиции във виетнамската индустрия за производство на чипове.
Най-значимото споразумение, което по оценка на източник на Ройтерс възлиза на близо 7,5 млрд. долара, е покупката от "Виетнам еърлайнс" на 50 американски пътнически самолети "Боинг 737 Макс", съобщи Белият дом.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!