Осем големи технологични компании, сред които "Епъл" и "Гугъл", настояха да бъде ограничен държавният контрол върху потребителите в интернет. Те стартират обща инициатива, наречена Global Government Surveillance Reform, за реформа в правилата за контрол на интернет по целия свят.
Според водещите технологични корпорации действията на държавата по събиране на данни за гражданите трябва да бъде строго регламентирана и съществуващите практики трябва да бъдат сериозно реформирани.
Те предлагат пет принципа, които според тях биха гарантирали свободата на словото и неприкосновеността на личния живот в интернет: ограничаване на държавните власти да събират данни за потребителите; отчетност; прозрачност; свободен поток на информацията; обща международна законова рамка или договор.
Компаниите публикуваха и отворено писмо до президента на САЩ и Конгреса, което освен от "Епъл" и "Гугъл", е подписано и от "Майкрософт", "Яху", "Фейсбук", "Туитър", "ЛинкдИн" и "Ей Оу Ел".
В навечерието на Международния ден на правата на човека писмото констатира, че правителството на САЩ нарушава правата на гражданите на личен живот в интернет.
Технологичните компании признават, че често са принудени да предоставят лични данни за клиентите си по разпореждане на държавни органи. Те декларират, че се стараят да предотвратяват изтичане на информация, но правителствените агенции могат да използват придобитата информация без да ги уведомяват.
"Време е за промяна", се казва в писмото до Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!