С ръбското правителство, оглавявано от Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич, може да промени общественото мнение за руския президент Владимир Путин със същите средства, които Вучич използва, за да го изгради, и ако кампанията не е агресивна, брутална и нереалистична, това ще отнеме пет години, смятат събеседници на вестник "Данас", предаде БТА.
Сегашното правителство все повече дава сигнали, че може да въведе санкции срещу Русия,
но в същото време е наясно, че около 80 процента от сръбските граждани са против това, както и че популярността на руския президент е висока, само процент под тази на Вучич, както показа проучване на Демостат, извършено миналата година. Така възниква въпросът как правителството ще смекчи позициите на проруската част от обществото и колко време ще отнеме това.
Тези дни медиите съобщават за проучване на общественото мнение на унгарската компания Цепер,
което показва, че популярността на Путин в Сърбия и в още 11 страни от Централна Европа рязко е намаляла. Намаляла е и популярността на американския президент Джо Байдън, а 83 процента от хората в региона искат прекратяване на огъня или мирно споразумение за Украйна.
Проучването показва, че независимо от войната, в половината от страните в региона Путин има по-голяма подкрепа от Байдън,
въпреки че през последната година тя бележи значителен спад. Сърбите все още имат най-положително мнение за Путин - 59 процента от анкетираните.
Демостат писа неотдавна, че протестът на крайнодесните на националния празник на Сърбия, 15 февруари, е символично начало
на разрушаването на култа към Путин и ясен завой на сръбската външна политика към Европейския съюз и Запада. Демостат писа още, че пропагандният апарат на правителството е включен и сега може да се очаква постепенно намаляване на подкрепата за Путин и за агресията на Русия срещу Украйна.
Ивана Петрониевич Терзич, журналист от Демостат, казва за "Данас", че сегашното правителство може да промени общественото мнение, което досега беше обърнато в положителна посока предимно към Русия, и да разруши култа към Владимир Путин.
"Вучич може да разруши мита за Путин и Русия със същите средства, с които го изгради преди десетилетие,
като разчита на твърда подкрепа от страна на проправителствените медии. Изглежда, че пропагандната машина вече е задействана и когато заработи на пълни обороти, ще се включат представители на управляващата коалиция, проправителствени електронни и печатни медии, както и личности от политическия и обществен елит. Те ще работят заедно, за да разбият мита за Русия и Путин, за да създадат привидно единодушие на всички в обществото, от политици до интелектуалци", каза тя.
Социалните психолози напомнят, че гражданите формират своите нагласи според много ясни пропагандни политически и медийни планове, посочва още тя.
"Така както медиите разпространяват нова информация, различни интерпретации, коментари и ценности, така се променя общественото мнение. Разбира се, твърдите поддръжници на определени идеи като цяло остават на позицията си, докато меките преливат в посоката, към която ги насочват медийните наративи. Такава промяна в общественото мнение е възможна, дори и за много кратък период, това ни учи историята, както нашата, така и световната", каза Петрониевич Терзич.
Трудно е да се каже за какъв период от време култът към Путин в Сърбия може да бъде разрушен,
тъй като нужното за това време ще зависи преди всичко от интензивността на кампанията, която вече е започнала, допълни тя.
Директорът на социологическата агенция Фактор плус Владимир Пеич смята, че времето, необходимо за "разрушаване" на популярността на Путин ще зависи от интензивността на кампанията.
Според него в реални условия за това ще бъдат необходими пет години, ако кампанията не бъде брутална, агресивна и нереалистична.
"Популярността на Путин не се появи за една нощ. В началото на 2000 години и по-късно той беше хит не само в Сърбия, а и по света. Популярността му в Сърбия се увеличаваше с всяка година, тя бе подсилвана не само от сегашните управляващи, а и от предишните. В западната част на света тази популярност спадна, това ще стане и у нас, но този наратив трябва да бъде по-различен. Не казвам, че някой трябва да го критикува и да го сложи на позорния стълб, но тъй като от дълго време неговата личност и дело бяха възхвалявани не само от страна на властите, а и на опозицията и във всички сфери на обществото, за това ще бъде необходимо време и малко повече реалистичност", обяснява Пеич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!