П онастоящем се счита, че между пет и 40 случая на новия коронавирус Ковид-19 от всеки 1000, ще доведат до смърт. Статистиката извън Китай сочи, че смъртността е 2% или по-ниска.
Неяснотата идва от това, че опасността от летален изход при заразяване зависи от множество фактори като възраст, пол, общо здравословно състояние и здравната система на съответната държава.
Коронавирусът: заразените се удвоиха в Италия
Вероятно много случаи на вируса са оставени без внимание, а с увеличаване на броя на заболелите, този проблем ще се разраства, защото повечето хора са склонни да не посещават лекар при леки симптоми.
Възможностите да се противодейства на заболяването, дори когато заразеният няма никакви симптоми или болестта протича леко, зависят много от здравната система на съответната държава.
В САЩ, Япония и повечето страни от Западна Европа тези възможности са по-големи.
DW: Топлина, студ, влага: Kакво влияе на опасния коронавирус?
Същевременно фактът, че по-голямата част от заболелите проявяват слаба или никаква симптоматика, вероятно води до надценяване на смъртността от вируса в момента.
Ако се използват само данните от най-тежко засегната китайска провинция Хубей, смъртността изглежда доста висока. Но в останалата част на Китай и по света, тя е по-ниска.
Все пак вирусът създава сериозен риск от смърт при възрастните хора, тези с хронични заболявания като диабет, високо кръвно налягане или проблеми със сърцето, или с дишането.
Д-р Кантарджиев: Ку-треската в Етрополе е по-страшна от коронавируса
Данните до момента сочат, че смъртността при мъжете е по-висока, отколкото при жените.
При хората над 60 години, рискът от смърт при заразяване с коронавируса се покачва до близо 4%, а при тези над 70 е около 8%. Досега няма починали от коронавируса деца под деветгодишна възраст.
Смъртността при страдащите от заболявания на сърдечносъдовата система е над 10%. При диабетиците е около 7%. При тези с хронични здравословни проблеми на дихателните пътища – смъртността е около 6%.
Трудно може да се направи сравнение с други смъртоносни вируси, като например грипните. Причината е, че данните за заболелите от сезонен грип са относителни, защото много от заразените не посещават лекар.
Основният съвет от Световната здравна организация е, че можете да се предпазите от всички респираторни вируси, като миете често ръцете си, избягвате хора, които кашлят и кихат и се опитвате да не докосвате очите, носа и устата си с пръсти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!