Н ашата галактика има слабо - но огромно - магнитно поле, което се простира в по-голямата ѝ част. Въпреки че познаваме най-общите му очертания, фините детайли са загадка. Сега магнетизмът или малка част от него е разкрит с по-фина резолюция.
Галактическото магнитно поле не е достатъчно силно, за да можете да го използвате, за да залепите нещо към хладилника си, камо ли да генерирате електричество от турбина. Независимо от това, той оформя начина, по който се формират звездите и планетите, като кара суровия материал да се слепва повече, отколкото гравитацията би направила сама по себе си. Полето поляризира преминаващата през него светлина, така учените са я засекли и измерили.
За съжаление, когато гледаме през галактиката, виждаме комбиниран ефект на всички полета в нашата линия на зрение, а не триизмерна карта.
#MMM2023 #MagnetismasArt
— MMMConference (@MMMConf) October 20, 2023
Submission No. 6, Milky Way through foliage
The image is a composite of two images captured with a Magneto Optical Kerr effect microscope. Star-like part: voltage gated GdOx, Foliage: Co/Ni/Pd#Magnetism#MagnetismCommunity pic.twitter.com/Tf0Q4WrsY9
„Досега всички наблюдения на магнитни полета в Млечния път водеха до много ограничен модел, който беше еднакъв навсякъде и до голяма степен съответстваше на формата на диска на самата галактика“, казва авторът на изследването д-р Ясуо Дои от университета в Токио.
Известен е фактът, че звездите и планетите могат да произведат локални полета, които са много по-силни от галактическото поле и полето около някои звезди.
Астрономи с откритие: В центъра на Млечния път има една голяма черна дупка
Има обаче празнина между откриването на специфични локални полета и широкомащабна форма, с малка представа как изглежда полето в мащаби от десетки или стотици светлинни години.
Дои и колегите му комбинираха данни от сателита Gaia и земни измервания на поляризирана светлина, за да намерят признаци на магнетизъм в по-фини мащаби. Да се направи това в цялата галактика би било епична задача - затова екипът се фокусира върху част от ръкава на съзвездието “Стрелец”, един от четирите големи спирални ръкава на галактиката. Слънцето и Земята се намират в по-малкия ръкава на “Орион-Лебед”, вероятно разклонение на големия ръкав на “Персей”.
Remember to vote for the one that speaks to you 🙏 #MMM2023 https://t.co/sYCTphyg8z
— Sophie nANNo Morley (@MorleyNano) October 30, 2023
Екипът измерва поляризацията на стотици звезди в избраното от тях поле и използва Gaia, за да локализира точно тези звезди. Това им позволява да идентифицират приноса на пет огромни облака магнетизиран газ в полето.
Три облака в ръкава на “Стрелец” имат полета с до голяма степен сходни подравнявания едно спрямо друго (40°-58° от галактическия север), но друг облак е под приблизително прав ъгъл спрямо тези три. Петият облак, който се намира между нас и ръкава на “Стрелец”, има ъгъл, подобен на външния сред облаците в съзвездието. Това поставя облаците до 60° извън подравняване с галактическата равнина, с която се смята, че се подравнява галактическото магнитно поле. Тяхната посока вероятно отразява ефектите от някакво голямо минало събитие, като например древна експлозия на свръхнова, която е оставила магнитно наследство.
„Аз лично съм заинтригуван от основния процес на формиране на звезди, ключов за създаването на живот, включително и самите нас, и се стремя да разбера този феномен в неговата цялост с времето“, каза Дои. Той смята, че е необходимо да се разберат по-добре линиите на галактическото магнитно поле и се надява да направи картографиране на начина, по който те причиняват натрупването на газ преди раждането на звездите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!