Ф ренският министър на финансите Бруно льо Мер обеща, че ще призове колегите си от страните от Г-20 заедно да регулират търговията с биткойни, съобщава „Блумбърг” (Bloomberg). Италианските власти са готови да подкрепят неговата инициатива. Британските регулатори са съгласни, че криптовалутите могат да бъдат използвани от престъпници, а от финансовия надзор в Германия предупредиха за рисковете, подчертавайки, че локалните превантивни мерки са недостатъчни.
България държи биткойни за 5,5 млрд. лв., ГДБОП отрича
Спука ли се балонът на биткойна
Биткойните - валута на бъдещето или трик за избягване на данъци
Биткойнът създаде грижи на европейските чиновници, след като европарламентът прие резолюция за ограничаването на търговията с криптовалутата. Депутатите одобриха мерки срещу анонимните операции на търговските платформи за биткойни в интернет, а също така и плащанията с виртуалните пари по дебитни карти. Сега платформите, на които се търгуват биткойните, ще трябва да идентифицират потребителите – след година и половина тази норма трябва да бъде въведена от всички страни в ЕС.
Досега продавачите и купувачите на криптовалути се радваха на голяма свобода в Европа. В повечето страни няма никакви регулации, а продажбата на биткойни не се облага с данъци като ДДС. В Германия от 2013 г. националният финансов регулатор разглежда биткойните като частни пари, които могат да се облагат с данък върху капитала, но това е изключение.
Европейската централна банка класифицира биткойна като конвертируема децентрализирана виртуална валута. Но пряко регулиране отсъства и през юли 2014 г. ЕЦБ препоръча на европейските банки да не осъществяват операции с виртуалните валути, докато не бъде установен режим на регулация.
През 2017 г. в Директивата на ЕС за борба с прането на пари бяха внесени промени, насочени към намаляването на рисковете при използването на виртуални пари за изчистването на престъпни доходи. Така платформите за търговия с криптовалути вече трябва да следват същите изисквания за идентифицирането на клиенти и проследяването на подозрителни операции, каквито банките и останалите кредитни и финансови организации.
Проблемът с „чистотата” на виртуалните пари не опира само до това кой и с каква цел ги купува.
Единици използват биткойните при плащания, но всички плащаме за тяхното създаване, защото за добива им се изразходват огромни количества електроенергия.
Според оценките на експертите на аналитичния сайт „Digiconomist”, за добива на тази криптовалута ежегодно отиват около 32 тераватчаса електричество, пише Аджит Ниранджан в „Дойче веле” (Deutsche Welle).
За сравнение, подобно количество електроенергия консумира една малка държава. Още през 2014 г. математиците от Ирландския национален университет в Мейнут сравняваха обема на електричество, изразходван за добива на биткойни, с годишната консумация на Ирландия.
Според приблизителните изчисления на анализатора от „Digiconomist” Алекс де Врис за една операция с биткойни в момента се изразходват около 100 киловатчаса. Ежедневно се осъществяват 300 000 подобни операции
Повечето от т. нар. ферми за копаене на биткойни се намират в Китай, където по-голямата част от електроенергията идва от въглищни ТЕЦ. Според оценките на специалистите за всяка операция с биткойни се отделя такова количество въглероден диоксид, каквото се при едночасовия полет с пътнически самолет Боинг-747.
Макар биткойните да съществуват само от 8 години, за производството на тази криптовалута вече се изразходва от 0,05 до 0,15% от световното потребление на електроенергия. Затова като услуга, която се използва само от около 3 милиона души, биткойнът е значително по-малко ефективен, отколкото традиционната банкова система.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!