С ветовната здравна организация (СЗО) обяви извънредна ситуация в световен мащаб, тъй като нов щам маймунска шарка се разпространява в Африка със застрашителна скорост.
Регистриран бе и първи случай на щама в Европа.
„Лице, потърсило помощ“ в Стокхолм, “е диагностицирано с маймунска шарка, причинена от вариант Clade I. Това е първият случай, причинен от този щам, който е диагностициран извън африканския континент“, се казва в изявление на агенцията, цитирано от АФП.
В сряда официални лица обявиха, че огнището на щама в Демократична република Конго вече е „извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международна важност“.
За втори път в рамките на три години СЗО обявява епидемия от морбили за извънредна ситуация в световен мащаб.
По данни на СЗО броят на регистрираните до момента случаи през тази година вече е надхвърлил миналогодишния - над 15 600 случая, регистрирани са и 537 смъртни случая.
How does #mpox spread and what is the risk to the rest of the world? | World News | Sky News
— Yaffa Lyulka (@IBelizeit) August 15, 2024
It’s an endemic, not a pandemic, yet. https://t.co/gqNfII5PW8
Но какво представлява маймунската шарка, какви са симптомите, как се лекува и какво се прави по отношение на епидемията?
Вирусното заболяване се среща предимно в Централна и Западна Африка. Неотдавнашното огнище се разпространи в 13 африкански държави, включително в някои от тях, в които досега не са регистрирани случаи на морбили.
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) за първи път заболяването е идентифицирано при лабораторни маймуни.
Повечето случаи са леки, но могат да бъдат смъртоносни.
Заболяването се разпространява чрез близък контакт със заразени хора, включително по полов път, като последното огнище на континента започна с разпространението на ендемичен щам, известен като Clade 1.
Появилият се нов вариант, известен като Clade 1b, изглежда се разпространява по-лесно чрез близък контакт, особено сред децата.
Жан Клод Удахемука от университета в Руанда заяви миналия месец, че Clade 1b е „несъмнено най-опасният от всички известни досега щамове на маймунската шарка“.
Какви са симптомите?
Общите симптоми на маймунската шарка са кожен обрив или гнойни лезии, които могат да продължат от две до четири седмици.
Обривите могат да бъдат разположени навсякъде по тялото и при някои хора може да се появи само един, а при други - стотици или повече.
Това са други симптоми, изброени от CDC:
- Треска
- Втрисане
- Подуване на лимфните възли
- Изтощение
- Мускулни болки и болки в гърба
- Главоболие
- Респираторни симптоми (напр. болки в гърлото, запушване на носа или кашлица)
Според СЗО хората могат да започнат да се чувстват зле, преди да получат обрив или кожни лезии, докато при други кожните симптоми могат да бъдат първият или единственият признак.
Според Леандре Мурхула Масирика, координатор на изследванията в провинция Южно Киву, новото направление има същите симптоми като другите, но те са по-тежки.
How does mpox spread and what is the risk to the rest of the world? - Sky News another spike scam to make profit it’s for the pharmas by the corrupt @WHO https://t.co/mN8WiEhlzq
— vip (@vip192123) August 14, 2024
Анализът на пациентите, хоспитализирани от октомври до януари в Източно Конго, показва, че новата форма на едра шарка първоначално е предизвикала по-леки симптоми и лезии предимно по гениталиите, което я прави по-трудно забележима.
Как се лекува?
Понастоящем няма одобрено лечение специално за инфекции с маймунска шарка, според CDC.
В него се казва, че при повечето пациенти с маймунска едра шарка, които имат непокътната имунна система и нямат кожно заболяване, поддържащите грижи и контролът на болката ще им помогнат да се възстановят без медицинско лечение.
Въпреки това е разработена двудозова ваксина за защита срещу вируса, която е широко достъпна в западните страни, но не и в Африка.
Учените от Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията (Africa CDC) твърдят, че са необходими повече от 10 милиона дози ваксина, но са налични само 200 000.
Как се влошиха нещата в Африка?
Маймунската шарка е ендемичен вирус в някои части на Африка от десетилетия, след като за първи път е открит при хора в ДР Конго през 1970 г.
Но щамът Clade 1b се появява за първи път през септември сред сексуални работници в миньорския град Камитуга в ДРК, на около 273 км от границата с Руанда.
Центърът за контрол на заболяванията в Африка заяви, че 96% от всички случаи и смъртни случаи са в Демократична република Конго (ДРК), но той се е разпространил и в съседните държави, като 18 държави съобщават за случаи.
Може ли това да засегне останалата част от света?
През 2022 г. по-лека версия на вируса се разпространява в повече от 100 държави, главно чрез сексуален контакт, което кара СЗО да обяви на 23 юли 2022 г. извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение - най-високото ниво на предупреждение.
На този етап в Обединеното кралство са потвърдени общо 2137 случая, но до 31 декември 2022 г. броят им се покачва до 3732 случая - 3553 са в Англия, 34 в Северна Ирландия, 97 в Шотландия и 48 в Уелс.
СЗО прекрати извънредното положение 10 месеца по-късно, като заяви, че здравната криза е овладяна.
Оттогава инфекциите в Обединеното кралство значително са намалели, като през 2023 и 2024 г. (до 30 юни) са открити само 239 случая - 225 в Англия, 9 в Шотландия, 4 в Северна Ирландия и 1 в Уелс.
През целия период на епидемията в Обединеното кралство няма регистрирани смъртни случаи.
„Не искаме светът да седи, да гледа и да чака. Времето за действие е сега", каза Мария Ван Керхов, която ръководи отдела за епидемии на СЗО и призова за спешна реакция.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!