Кой си купи дял в руския петролен гигант
Източник: ЕПА/БГНЕС

М ина повече от месец, след като Кремъл обяви една от най-големите приватизационни сделки от 90-те години на миналия век, продавайки 19,5% от водещата руска петролна компания „Роснефт“, но според „Ройтерс” (Reuters) все още не е ясно, кои са купувачите.

Акциите бяха продадени за над 10 млрд. евро на сингапурско инвестиционно дружество, за което продавачът твърди, че е 50/50 съвместно предприятие между Суверенния фонд на Катар и британско-швейцарския минен гигант „Гленкор“ (Glencore).

Проклятие за петролния бранш

Русия започва „голямата приватизация”

Краят на петролната ера идва с евтини горива

Обявявайки сделката на 7 декември, руският президент Владимир Путин я определи като знак на международно доверие към Русия, въпреки американските и европейските санкции срещу руски компании, включително „Роснефт“.

„Това е най-голямата приватизационна сделка, най-голямата продажба и придобиване в глобалния сектор на петрола и газа през 2016 г.“, гордо заяви пред телевизионните камери Путин.

Разследване на „Ройтерс” обаче повдига въпроси около това кой наистина е купил акциите на „Роснефт“.

Оказва се, че „Гленкор“ е платила едва 300 млн. евро по сделката, което е по-малко от 3% от цената на покупката.

Освен това публичните регистри показват, че сред собствениците на регистрираното в Сингапур инвестиционно дружество QHG Shares е компания от Каймановите острови. Няма как да се разбере кой реално стои зад нея.

Официално италианската банка „Интеза Санпаоло” (Intesa Sanpaolo) е финансирала сингапурското инвестиционно дружество с 5,2 млрд. евро, а според „Роснефт“ Суверенният фонд на Катар е дал 2,5 млрд. евро. Така не е ясно откъде е дошла близо една четвърт от платената сума. Всички страни по сделката са отказали коментар пред „Ройтерс”.

Купувачът е типична фирма матрьошка. QHG Shares е собственост на регистрирано в Лондон дружество с ограничена отговорност QHG Investments, което има двама собственици. Единият е създаденото на 5 декември миналата година QHG Holding, а другият е QHG Cayman Limited с адрес на международната адвокатска кантора Walkers в офшорната зона Кайманови острови.

Още по-любопитно е, че QHG Shares е получател на заема от „Интеза Санпаоло”, докато QHG Holding е гарант по дълга.

„Основният въпрос по отношение на тази транзакция продължава да звучи така: кой е истинският купувач на 19,5% от акциите на „Роснефт“, коментира Сергей Алексашенко, бивш заместник-управител на Руската централна банка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Свят Преди 8 часа

"Украйна от години работи за прекъсване на (руските) газови доставки за Европа", каза унгарският премиер

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 8 часа

Това заяви началникът на израелската армия, генерал-лейтенант Еял Замир

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Свят Преди 11 часа

Китай и Русия са близки икономически и политически партньори, като отношенията им се задълбочиха още повече след руската инвазия в Украйна през 2022 г.

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 11 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 12 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 12 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 12 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 13 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 13 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 14 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 14 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 14 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 15 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 15 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 16 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 16 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура