С лед като стана ясно, че министър-председателят на Япония Шиндзо Абе ще подаде оставка, изниква въпросът кой ще заеме неговия пост.
Един верен помощник на Шиндзо Абе, един по-критично настроен ексминистър на отбраната и един леко позабравен вече шеф на японската дипломация - така ще представим накратко тримата основни кандидат-приемници на японския премиер, пишат от Франс прес, цитирани от БТА.
Йошихиде Суга - верният съветник
71-годишният Йошихиде Суга се очертава като основен фаворит на вътрешните избори на Либерално-демократическата партия (ЛДП), насрочени за 14 септември. Той изигра решаваща роля за завръщането на Абе във властта в края на 2012 г. след провала на първия му премиерски мандат през 2006-2007 г.
Абе се реваншира, като го назначи на стратегическата длъжност главен секретар на кабинета, традиционно разглеждана като трамплин към най-високия пост в правителството, при все че Суга редовно отричаше всякакви амбиции да наследи своя шеф.
Скромният произход на Суга, роден в семейството на фермер от северния регион Акита и плащал сам учебните си такси, контрастира с този на доминиращите в ЛДП наследници на големи политически фамилии. Взел дейно участие в назначенията на ключови политици от правителството на Абе, той стана въплъщение на приемствеността. Смятан за прагматик и неутрално настроен в средите на ЛДП, той според местните медии навярно разполага вече с подкрепата на основните партийни фракции.
Как Япония се справя с коронавируса - важен урок за всички ни
Познат дотогава най-вече като говорител на изпълнителната власт, миналата година политикът стана по-популярен в обществото, след като огласи пред цялата нация названието на новата императорска ера в Япония - Рейва. Оттогава често го наричат с обич "Чичо Рейва".
Шигеру Ишиба - независимият играч
Бивш министър на отбраната (2007-2008 г.) и експерт по военни въпроси, Шигеру Ишиба заемаше впоследствие други министерски постове и бе генерален секретар на ЛДП от 2012 до 2014 г. 63-годишният някогашен банкер е сред малцината критици на Абе в партийните кръгове. Заради харизмата и острия си език е популярен в обществото, но не и сред мнозина депутати от собствената му партия, които съвсем не одобряват политическите му салта и склонността да изпъкне на всяка цена.
Япония изключи Южна Корея от белия списък, отговор
Например, когато бе напуснал партията от 1993 до 1997 г. Неотдавна Ишиба заяви, че Япония трябва да поддържа по-тесни връзки с Южна Корея - а те днес са в най-ниската си точка, и предложи да бъде подновен диалогът със Северна Корея чрез създаване на офиси за свръзка в Токио и Пхенян. Той обаче изрази диаметрално противоположна позиция през 2017 г., в момент, когато напрежението с КНДР бе достигнало своя пик, с инициатива да се преразгледа забраната за приемане на ядрени оръжия на японска земя.
Ишиба даде нееднозначна оценка на икономическата политика, водена от Абе, фаворизирала според него най-вече финансовите пазари и големите предприятия за сметка на селските зони и получателите на скромни доходи. Освен това отново постави под въпрос проядрената енергийна политика на кабинета.
Нагасаки отбеляза 75-ата годишнина от атомната бомбардировка
Фумио Кишида - дискретният стратег
Бивш министър на външните работи, 63-годишният Фумио Кишида, днес главен политически стратег на ЛДП, дълго време бе смятан за фаворит на самия Абе като негов бъдещ приемник, но му пречи недостигът на известност и харизма.
Именно на Кишида обаче бяха поверявани деликатните случаи, докато оглавяваше японската дипломация от 2012 до 2017 г. - например опитът да се постигне мирен договор между Япония и Русия, блокиран и до днес от териториален спор, точещ се от края на Втората световна война. Той работи и върху споразумението с Южна Корея от 2015 г., което се очакваше окончателно да уреди други исторически разногласия, засягащи "жените за утеха" - сексуалните робини на японската армия от времето на Втората световна война. Това споразумение обаче стана жертва на смяната на политическата власт в Южна Корея през 2017 г.
Защо мустакът на посланика на САЩ в Южна Корея стана обект на критики
Най-очевидният му успех бе приносът за организиране на посещението на Барак Обама в Хирошима през 2016 г. - първата визита на действащ американски президент в града мъченик, жертва на атомна бомба, изпратил Кишида като депутат в парламента.
По-сдържан от Ишиба в оценките за дейността на Абе, той изтъква, например, че Япония трябва по-уверено да заложи на новите технологии, за да си гарантира траен подем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!