С ветът научи сравнително бързо кой стои зад шокиращото масово прекъсване на IT в световен мащаб на 19 юни. Създателите на софтуера Crowdstrike от фирмата за киберсигурност бързо поеха своята отговорност и опасенията за глобална хакерска атака бързо отшумяха.
На дневен ред обаче остана въпросът: А кой ще плати огромните щети от поне 10 милиарда долара, нанесени от срива.
"Най-голямото прекъсване на IT в историята", както го определят повечето експерти, засегна около 8,5 милиона устройства с Windows по света, като доведе до анулирането на повече от 5000 полета на редица авиокомпании, прекъсна бизнеса - от продажби на дребно до такива на едро, спря работата в банковата индустрия, прегледи и прием в болнични заведения, издаването и приема на електронни рецепти за лекарства и др.
За няколко часа проблемът беше разрешен, но въпреки, че официално се извини за случилото се, от CrowdStrike не обявиха дали възнамеряват да предоставят компенсация на засегнатите си клиенти. Същият въпрос, зададен от CNN на компанията, така и не получи отговор.
А съдебни дела с искания за такава със сигурност тепърва ще има. "Ако сте адвокат на CrowdStrike, вероятно няма да се насладите на остатъка от лятото си", смята Дан Айвс, технически анализатор за Wedbush Securities.
Експертите до голяма степен са съгласни, че е твърде рано да се вземе решение относно цената на глобалния интернет срив. "Но разходите лесно могат да надхвърлят един милиард долара", смята и Патрик Андерсън, главен изпълнителен директор на Anderson Economic Group, изследователска фирма в Мичиган, специализирана в оценката на икономическата цена на подобни събития.
"Това прекъсване засяга много потребители и фирми и води до разходи от джоба, които те не могат да си върнат лесно". Той е на мнение, че въпросните разходи ще са най-значителни за сектора с авиокомпаниите заради стотиците отменени полети и извънредно заплащане за труд, както и за допълнително гориво за самолетите, които нямаха възможност да се приземят за няколко часа.
Дава пример със скорошна хакерска атака на GDK Global - софтуерна фирма, която обслужва автокъщи в САЩ. Прекъсването на работата й е достигнало цифрата от един милиард долара като оценка и при това, тук става дума за една доста ограничена индустрия.
Сравнението със Crowdstrike не е в полза на технологичната фирма. Въпреки очевидната й доминация в областта на киберсигурността, нейните годишни приходи са малко под 4 милиарда годишно. Това, което би спасило компанията, са договорите й с клиентите, в които би следвало да има клауза за предпазване от отговорност.
Според Марк Фридлендър, говорител на Института за застрахователна информация обаче, традиционната застраховка за прекъсване на бизнеса не би била достатъчна да ги покрие за подобен инцидент. Той уточнява, че този тип политики обикновено изискват да има някакъв вид физическа повреда върху собствеността на бизнеса, за да бъдат изплатени искове.
А що се отнася до софтуерния бизнес, то те най-често обхващат само злонамерени хакове и изключват незловредни компютърни проблеми като този, смята Фридлендър. На финала идва и логичният въпрос - ще изгуби ли CrowdStrike голяма част от клиентите си? Както се казва, тепърва ще разберем, но според експертите от Wedbush Securities, цифрата би била под 5%.
"Този тип бизнес има клиенти, които трудно променят навиците си и решение за промяна би бил като прекалено рискова игра за тях". Истинският удар за компанията обаче са "пораженията" върху имиджа на компанията и влиянието което това би имало върху спечелването на нови клиенти.
Оптимист остава и главният изпълнителен директор на CrowdStrike Джордж Курц. В интервю за CNBC, той призна, че се надява повечето хора да проявят разбиране за случилото се. "Много от хората, които работят с нас, разбират, че това е една сложна и динамична среда, в която да останеш една крачка пред конкуренцията изисква чести актуализации на съдържанието".
И все пак... 8,5 милиона устройства с т.н. "син екран на смъртта" и бизнес на "изкуствено дишане" за няколко часа в толкова сфери по света... Подобен инцидент рядко минава без последици. Въпросът е какви ще са.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!