След погрома в Москва, организиран в събота от футболни фенове и националисти, обстановката в града остава напрегната, пише столичният в. "Комерсант".
На 6 декември при сбиване с кавказци в столицата беше застрелян футболният фен Егор Свиридов. Последва неразрешена протестна акция против "етническата престъпност" на Манежния площад в Москва в събота, при която пострадаха над 30 души, включително осем милиционери, припомня "Время новостей".
Местният
антиекстремистки правозащитен център
СОВА информирал "Комерсант", че
през последното денонощие в руската
столица са извършени
"десетки"
нападения
срещу хора с кавказки и централноазиатски произход. Според всекидневника, това "рязко надхвърля обичайното равнище".
Представители
на националните диаспори в Русия
препоръчват на своите сънародници да
бъдат предпазливи, да не се поддават на
провокации и
изобщо да не излизат навън,
пише изданието.
Вестниците цитират изявление на президента Дмитрий Медведев, уверил в "Туитър" (Вж. профила му) още в неделя, че "в страната и в Москва всичко е под контрол" и ще бъде потърсена отговорност от "всички, вършили мръсотии". На среща с шефове на силови структури вчера Медведев настоял милицията "да не допуска бардак из улиците и на обществени места".
Руското вътрешно министерство обеща в случай на нови безредици да използва сълзотворен газ и водни струи. Междувременно следствието е принудено да поправя грешките в разследването на случая с убития фен, довели до масовите вълнения, посочва "Комерсант".
В събота милицията
съвсем спокойно
пусна на свобода всичките
65 задържани
и до вчера изобщо не стана въпрос за наказателни дела. Най-накрая дела бяха образувани, но в тях не се споменава нищо за разпалване на национална омраза, въпреки явно изразения расизъм в действията на погромаджиите, отбелязва "Время новостей".
Изданията припомнят разпространени в интернет снимки на хора с вдигнати ръце, отправяли фашистки поздрав към Кремъл с викове "Русия за руснаците". При все това московската прокуратура съобщи само, че са образувани 11 дела за хулиганство, леки и средни телесни повреди, пише "Ведомости".
Това означава,
че органите на реда
нямат готовност за
адекватна оценка на ситуацията,
заявява пред вестника столична правозащитничка и добавя, че на Манежния площад са били забелязани хора от ултрадесни организации. Вътрешният министър Рашид Нургалиев обаче обвини в подстрекателство леви радикални групировки, напомня "Ведомости".
Цитиран в изданието руски адвокат е убеден, че властите "няма да преследват жестоко участниците в акцията на Манежния площад". Зад подобни явления стои стихиен протест и ако бъде твърдо потушаван, той може да приеме далеч по-мащабни форми, обяснява юристът.
Някой завижда
на лаврите на погромаджиите.
А може би провокаторите от събота искат да довършат започнатото в стремеж при масови безредици да загинат хора, коментира "Росийская газета" разпространяваните чрез интернет призиви за нов, "пореден погром" в Москва на 15 декември.
Интересно е според официоза, че апелите са отправени от името и на двата "враждуващи лагера" - футболните фенове и кавказките диаспори.
Официалните фенклубове обаче се разграничили от съобщенията, диаспорите също категорично отрекли да готвят масови акции и милицията установила, че става дума за провокация. "Някой има силно желание да организира поредица от безредици и погроми в Москва", пише "Росийская газета".
"Кой уреди зелена улица за националистите? Този въпрос вече не е към футболните фенове. Кой има интерес да демонстрира, че (кметът на столицата - б. р.) Сергей Собянин и Дмитрий Медведев са неспособни да контролират Москва?", риторично пита политологът Глеб Павловски, цитиран в "Независимая газета".
"Това е изгодно главно за най-различни кланови структури-
етнически, социални, асоциални, идеологизирани... Нашето общество е пресован хайвер от кланове", твърди той.
"Става дума за абсолютно сенчеста игра, тук няма нито една прозрачна политическа сила. А националистите са пешка в нечия чужда игра", убеден е аналитикът.
"Трябва да признаем терора от страна на кавказки младежки банди", посочва Михаил Делягин - друг московски експерт, говорил пред вестника. Безредиците може да бъдат използвани, а може и да са провокирани от отделни руски елити, заинтересовани от победата на определен кандидат в президентските избори през 2012 г., изтъква той.
В конкуренцията помежду си двамата "вождове" на Русия - президента Медведев и премиера Владимир Путин, се борят според него най-вече за правото "да определят дневния ред".
След побоя над московския публицист Олег Кашин дневният ред на Русия включваше наред с модернизацията и правата на журналистите. Това безспорно очертаваше като лидер Медведев. Днес обществото мина към друг проблем - как да се гарантира сигурността на гражданите. А тук вече нещата опират до Владимир Путин... За някого е изгодно да покаже, че Медведев не може да се справи със ситуацията, обяснява Делягин пред "Независимая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!