В ече над две години продължава войната на Русия срещу Украйна, а краят ѝ все така не се вижда. Мнозина си задават въпроса защо двете страни не преговарят за прекратяване на въоръжения конфликт и за сключване на мир. Москва и Киев взаимно се обвиняват за това. По-рано този месец германският канцлер Олаф Шолц изрази желание бързо да се сключи мир в Украйна и така поднови дискусията за евентуални мирни преговори между Русия и Украйна. По тази тема се тиражират и много неверни твърдения, съобщи Deutsche Welle.

Твърдение: „Президентът на Украйна забрани със закон преговорите с Русия. Той подписа указ, с който забранява на всички да се водят преговори с Русия“. Това заяви Владимир Путин на 6 февруари 2024 г. в интервю

за американския журналист Тъкър Карлсън, известен любител на конспиративните теории и разпространител на руска пропаганда. И други руски политици, например външният министър Сергей Лавров, както и потребители в социалните мрежи разпространяват същото твърдение.

Проверка на фактите: Грешно.

Няма украински закон, който да забранява на Украйна или на други държави да водят мирни преговори с Русия. 

Във въпросното си твърдение Владимир Путин очевидно се позовава на Указ на президента на Украйна № 679/2022 от 30 септември 2022 г., с който той обявява за валидно решението на Съвета за национална сигурност и отбрана от същия ден. Това решение съдържа следното изречение: „Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна установи невъзможност да се водят преговори с президента на Руската федерация Владимир Путин“. Това обаче е само констатация, свързана с актуалното състояние на нещата, но в никакъв случай не е забрана за водене на преговори с Русия като страна във войната.

В действителност е тъкмо обратното: в скорошно интервю за БиБиСи Зеленски апелира за това да се окаже натиск върху Русия, така че тя да да седне на масата за преговори. А след мирната среща на върха в Швейцария през юни украинският президент заяви, че руските представители трябва да присъстват на втората подобна среща през ноември.

Твърдение: "Западът не желае мирни преговори. И САЩ, и НАТО нямат ни най-малък интерес от справедливо уреждане на настоящия украински конфликт“. Това заяви руският външен министър Лавров. 

Проверка на фактите: Невярно.

В конфликта между Русия и Украйна Западът поема няколко различни роли едновременно, обяснява Йонас Дридгер от Института „Лайбниц“ за изследване на мира и конфликтите. От една страна, Западът е поддръжник на Украйна и санкционира Русия, но същевременно е посредник и потенциален гарант за сигурността.

„По-голямата част от икономическата, оръжейната и дипломатическата подкрепа, която се оказва на Украйна, идва от Запада. Това се тълкува от Кремъл по следния начин: ако всичко това не се случваше, то ние или вече щяхме да сме завладели Украйна и наложили мир по наш вкус, или украинското ръководство щеше да бъде в толкова трудна ситуация, че да няма друг избор, освен да се съгласява с всяко руско искане. Но да се представя това като отхвърляне на каквато и да е форма на мирно споразумение е грешно и от аналитична, и от политическа гледна точка“, допълва Дридгер.

Неизбежно е Западът да участва в бъдещите мирни преговори като потенциален гарант за сигурността на Украйна.

„Това е елемент, който се среща в много войни и конфликти“, обяснява по-нататък наблюдателят.

Не бива да се подценява и друг аспект от усилията на Запада за постигане на справедлив мир във войната.

„Нали не искаме да възнаградим тази руска агресия и да приеме като нещо нормално, че подобно нещо се случва! Ако приемем, че е нормално силните държави да нападат други по-слаби и агресивно да завземат земя, за да преследват интересите си, това допълнително подкопава международното право“, обяснява Йонас Дридгер.

Опитният преговарящ от страна на ЕС и бивш ръководител на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер на свой ред казва пред  ДВ, че мирни преговори могат да бъдат започнати и проведени успешно, когато и от двете страни стигнат до извода, че продължаването на конфликта с военни средства вече не им носи никакви ползи. В момента обаче подобна ситуация няма.

Твърдение: „Западът е казал на Зеленски да отхвърли мирния договор“. Това написа в заглавие санкционираната от ЕС руска медия RT (Russia Today).

В нея се внушава, че бившата говорителка на Държавния департамент на САЩ Виктория Нюланд е признала, че британците и американците са попречили на Украйна в последния момент да подпише мирното споразумение с Русия в Истанбул през април 2022 година. Това твърдение се разпространява и в социалните мрежи на различни езици.

Проверка на фактите: Невярно.

Наративът, че преговорите в Истанбул са били уж торпилирани от британците и американците, не е нещо ново и се разпространява активно от Русия. Например Путин свърза посещението на тогавашния британски премиер Борис Джонсън в Киев през април 2022 г. с предполагаемия опит на западните държави да спрат преговорите, за да постигнат вместо това военна победа над Русия. Самият Джонсън отхвърли тези обвинения.

Виктория Нюланд също коментира въпросните обвинения. В интервю с руския журналист Михаил Зигар, живеещ в изгнание в Берлин, тя посочва, че американците не са присъствали на преговорите и първоначално не са били запознати с подробностите на споразумението. Едва към края на преговорите украинците са поискали съвет.

„Разбрахме, че основното условие на Путин е „скрито“ в приложението към документа, по който работеха. То съдържа ограничения за конкретни оръжейни системи, с които Украйна може да разполага след подписването на споразумението. Така че Украйна по същество щеше да бъде отслабена във военно отношение“, каза Нюланд.

За разлика от това за Русия не се предвиждаха подобни ограничения. Руснаците не се задължаваха дори да изтеглят войските си или да създадат буферна зона, уверява американската дипломатка.

Какви преговори, ако можеш да спечелиш войната?

Йонас Дридгер от Института „Лайбниц“ вижда огромната пречка пред мирните преговори между Русия и Украйна във факта, че исканията на Русия всъщност са се увеличили междувременно. Според Русия Украйна трябва не само да се откаже от членство в НАТО, но и да изтегли украинските войски от четирите украински територии, които все още не са напълно завладени от Русия, но вече са официално анексирани след незаконните референдуми.

А Волфганг Ишингер предупреждава: „Ако Москва получи сигнал, че ние тук, на Запад, в Германия и другите ни партньори, сме се уморили толкова много от войната, че не искаме да продължаваме да подкрепяме Украйна, тогава Москва ще стигне до извода, че тя може просто да постигне военните си цели – да подчини Украйна или поне да присъедини Източна Украйна към Руската федерация, без да ѝ се налага да води трудни преговори“.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Свят Преди 54 минути

Бенямин Нетаняху се противопостави на началника на службата си за вътрешна сигурност Ронен Бар

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

България Преди 2 часа

До последния си дъх той искаше да бъде близо до хората, коментира Ива Михайлова

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

България Преди 3 часа

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

<p>Иран:&nbsp;Отношенията с Русия никога преди не са били толкова близки и силни</p>

Ядрена програма на Техеран: Иран е готов да разшири тристранните преговори с Русия и Китай

Свят Преди 4 часа

Съвместната работа с Москва и Пекин е нещо необходимо, заяви иранският външен министър Абас Арагчи

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

България Преди 5 часа

Извършителят е задържан за срок до 24 часа

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Свят Преди 5 часа

Повечето от фаталните инциденти са причинени от силни океански вълни, които са повличали хората от скалистите участъци директно в морето

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

Свят Преди 6 часа

Айзъкман ще даде приоритет на изпращането на американски астронавти на Марс

Папа Франциск

Последните часове на Светия отец

Свят Преди 6 часа

Тази сутрин почина папа Франциск. Какво е правил Светия отец в последните часове от живота си

<p>Какво е &quot;Пръстен на рибаря&quot; - символът, който папа Франциск промени?</p>

Пръстенът на рибаря – символ на властта и приемствеността в Римокатолическата църква

Свят Преди 6 часа

Пръстенът, връчван на всеки новоизбран папа, носи дълбока духовна и историческа символика, свързана със Свети Петър

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Любопитно Преди 6 часа

Десет ленти ще направят дебюта си във филмовия канал

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

България Преди 6 часа

Аржентинският понтифик си отиде на 88-годишна възраст

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

Любопитно Преди 7 часа

Всяка година копие на светинята се изнася от манастирската църква "Св. Богородица"

Как се избира нов папа? Тайните на конклава и знаците на димa

Как се избира нов папа? Тайните на конклава и знаците на димa

Свят Преди 7 часа

От апостол Петър до папа Франциск – историята и сложният процес на папския избор, който държи света в очакване и днес

Какво се случва след смъртта на папата?

Какво се случва след смъртта на папата?

Свят Преди 7 часа

Още докато беше хоспитализиран папа Франциск одобри съкратена версия на традиционното папско погребение