Н обеловата награда за мир за тази година беше присъдена днес на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Агенцията отбелязва, че наградата има голямо символично значение в контекста на продължаващата война в Украйна.
"Норвежкият Нобелов комитет би желал да награди трима забележителни борци за гражданските права, демокрацията и съвместното мирно съжителство в трите съседни държави - Беларус, Русия и Украйна", обяви неговата председателка Берит Райс-Андерсен.
"Със своите постоянни усилия в полза на човешките ценности,
противопоставянето на милитаризма и защитата на принципите на правото, тазгодишните лауреати съживиха и почетоха визията на Алфред Нобел за мир и братство между народите, визия, от която имаме огромна нужда в днешния свят", каза Райс-Андерсен, цитирана от Асошиейтед прес.
Тя призова беларуските власти да освободят от затвора Алес Беляцки, съобщи Ройтерс.
"Лауреатите на Нобеловата награда за мир представляват гражданското общество в своите държави. От много години те насърчават правото да се критикува властта и защитават основните права на гражданите. Те са положили огромни усилия за документиране на военни престъпления, нарушения на човешките права и злоупотреба с власт. Заедно, те демонстрират важността на гражданското общество за мира и демокрацията", заявиха от комитета в официалното си съобщение.
Алес Беляцки е сред основателите на групата за човешки права "Вясна"
и в момента е задържан от беларуските власти, припомня ДПА. Руската неправителствена организация "Мемориал" е създадена след разпадането на СССР и изследва нарушенията на човешките права по време на съветската ера. Тя беше принудена да прекрати дейността си по-рано тази година, вследствие натиска на Русия срещу организации, които се противопоставят на войната в Украйна.
Нобеловите награди за мир с парично изражение в размер на 900 000 долара ще бъдат връчени в Осло на 10 декември
- датата на смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който ги основава в своето завещание от 1895 г.
След обявяване на наградите последваха реакции:
Присъждането на Нобеловата награда за мир на хвърления в затвора беларуски активист за защита на човешките права Алес Беляцки е за всички политически затворници в Беларус, заяви беларуският опозиционен политик Павел Латушко, цитиран от Ройтерс.
"Тя е не само за него, но и за всички политически затворници, които имаме в момента в Беларус. Това мотивира всички нас да се борим и сме сигурни, че ще победим диктатурата на (Александър) Лукашенко", каза Павел Латушко.
Говорителят на опозицията в Беларус Франак Вячорка определи присъждането на Нобеловата награда за мир на Беляцки
като признание за целия беларуски народ, който се противопоставя на авторитарния лидер Александър Лукашенко.
Той каза пред Ройтерс, че условията, при които Беляцки е държан в затвора, са нечовешки,
и изрази надежда, че наградата, споделена с руски и украински организации за защита на правата на човека, ще доведе до освобождаването му.
Лидерката на беларуската опозиция Светлана Тихановска в Туитър поздрави Беляцки за Нобеловата награда.
Това е "важно признание за всички беларуси, борещи се за свобода и демокрация", каза тя.
Норвежкият Нобелов комитет даде признание за изключителната смелост на мъжете и жените, които се борят с автокрацията.
The @NobelPrize committee has recognized the outstanding courage of the women and men standing against autocracy.⁰
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 7, 2022
They show the true power of civil society in the fight for democracy.
Tell their stories.
Share their engagement.
Help make the world a freer place. pic.twitter.com/45AFJSx1J7
Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Туитър.
По думите на Фон дер Лайен наградените показват силата на гражданското общество да се бори за демокрация. Тя призовава историите на наградените да бъдат разказани и последвани. Помогнете светът да стане по-свободно място, добавя председателят на ЕК.
Поздравления отправя и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Правото да се говори истината, е основно за свободните и отворени общества, допълва той.
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс посочва, че наградите са присъдени на неуморни борци за човешките права и достойнство,
които действат при възможно най-трудните обстоятелства. Да се изправиш срещу могъщи автократи изисква много дързост, отбелязва той. Според него наградените заслужават възхищение и подкрепа.
Един от тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за мир – руската неправителствена организация "Мемориал", определи отличието
като признание за правозащитната ѝ дейност, както и за усилията на нейните руски представители, които продължават да са подложени на "неописуеми атаки и репресии", предаде Ройтерс.
"Наградата насърчава решителността ни да подкрепим руските си колеги да работят от нови локации,
въпреки насилственото разпускане на "Мемориал интернешънъл" в Москва", заяви пред агенцията Анке Гийсен, която е член на управителния съвет на организацията.
"Мемориал" осъди нов съдебен процес, който се води срещу нея днес - деня, когато получи Нобел за мир, предаде Франс прес.
"Точно когато целият свят ни поздравява за Нобеловата награда за мир, в Тверския съд (в Москва) се води процес за конфискуване на централата на "Мемориал", каза организацията, която бе забранена в Русия.
Френският президент Еманюел Макрон приветства днес връчването на Нобеловата награда за мир
на представители на гражданското общество в Украйна, Русия и Беларус, които нарече "непоклатими защитници на правата на човека в Европа", предаде Франс прес.
"Тези миротворци знаят, че може да разчитат на подкрепата на Франция",
написа Макрон в Туитър за тримата лауреати.
На заглавната снимка: Алес Беляцки, 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!