В ойната в Украйна трябва да се разглежда не само сама по себе си, а и от гледна точка на нейния отзвук, коментира Джордж Фридман в "Геополитикал фючърс".
За момента Полша се е превърнала в лидер на Европа. В географско отношение тя е най-близо до Украйна и затова голяма част от силите на НАТО са разположени там. Най-важното е, че американската 82-ра въздушнодесантна дивизия е там. Така американската армия работи с полските сили. За САЩ това означава, че техните войски са запознати с терена, на който могат да се сражават и имат възможност да заздравят връзките с поляците. Мисията им е да възпрат или отблъснат руско нахлуване в Полша или, ако бъде издадена заповед, да се придвижат към Украйна и да се включат и победят руските сили там.
След Втората световна война, за да отблъснат съветското господство на континента, Съединените щати трябваше да разположат силите си в Европа, като основният контингент беше в Германия. Неизбежно това преплете двете по-рано неприятелски държави политически и социално. То също така създаде необходимите инвестиции, които изиграха роля в германското икономическо чудо, което в крайна сметка превърна Германия във водеща сила в Европа, нещо немислимо през 1945 г. Благосъстоянието на германците се превърна в стратегическо изискване на Съединените щати.
Ситуацията днес не е толкова ожесточена, колкото през 1945 г. Базирането на американските сили в дадена страна прави стабилността и предвидимостта на приемащата държава стратегически интерес на САЩ, а полската география и интереси се свързват с американските интереси в отношения, които са в разцвет.
Съединените щати се чувстваха отчуждени от Европа поради нежеланието на европейците да изпълняват своите финансови задължения в рамките на НАТО. Европа пък смяташе американските действия за хипермилитаризъм.
Ердоган към Русия и Украйна: Сложете край на тази трагедия
Украйна предизвика промяна в тези отношения, която може и да продължи. Това, което почти сигурно ще продължи, е присъствието на американски войски в Полша. САЩ все още имат войски в Германия повече от 30 години след края на Студената война. Географията на Полша и паметта ѝ за последиците от войната я свързват с американците. Краят на войната в Украйна ще наложи на САЩ модел на бъдещи заплахи, който съответства на полския.
В същото време турците направиха нещо интересно, като изпратиха значителна част от военноморските си сили в Черно море, където беше потопен руският флагман "Москва". Турция до голяма степен се държи встрани от войната в Украйна, въпреки че предостави бойни дронове на украинските сили.
Медведев: САЩ искат да унищожат Русия, а след това и Китай
Турция е исторически враждебна към Русия, но напоследък и за САЩ е непредсказуема. Тя балансира внимателно. Лошото представяне на руските сили в Украйна вероятно е накарало турците да преоценят заплахата от Русия. Турция едва ли вече сравнява руската и американската армии. От гледна точка на Анкара, ако Русия е в състояние да използва военноморските си сили, за да се наложи в Черно море, това би представлявало потенциална заплаха за турските интереси. Турция е член на НАТО и в крайна сметка Русия може да реши, че представлява заплаха, и да нанесе удар по нейните кораби и пристанища. Турското придвижване в Черно море с цел предотвратяване на руска доминация ще изисква известна степен на координация с Украйна.
Полша, Литва, Латвия и Естония заявиха подкрепата си за Украйна
Предизвикването на Русия в Черно море открива още една възможност. Турция има значителни интереси както в Южен Кавказ, така и в Централна Азия. Русия прокарва своите интереси там, което предизвиква загриженост в Анкара. Русия не е в състояние да отправи военно предизвикателство към Турция в момента, нито пък е вероятно Турция да предприеме военни действия. Ключова е дипломацията. И предвид представянето на Русия в Украйна, страни като Азербайджан и Казахстан могат да преразгледат своите отношенията с нея. Слабостта на Русия до този момент отваря вратата за стратегическо пренареждане и води до това, че Турция може да се утвърди в региона на Черно море и потенциално да се фокусира върху други бъдещи интереси.
Ново - самолетът с Лех Качински е взривен
Същевременно Китай подкрепи Русия, за да даде масивен отпор на Съединените щати. Но въпреки публичните си изявления, китайците осъзнаха, че отношенията с Москва са пасив, а не актив. Русия няма тежестта да премахне американската заплаха за Китай. Тя не разполага с военна сила, за надделее дори над украинския отпор. Пекин не е в позиция да изпрати войски в помощ на Русия. Първо, спасяването на руската военна операция не би донесло пряка полза на Китай, а китайската намеса може да бъде катастрофална. Второ, и по-важно, Пекин видя въздействието на ръководената от САЩ икономическа война. Активизиране в конфликта или предоставяне на значителна помощ на Русия може да предизвика подобна икономическа атака срещу Китай.
САЩ: Русия да бъде изключена от Г-20, иначе ще вземем мерки
Китай, точно като Русия, не е толкова силен, колкото изглежда. По брутен вътрешен продукт на глава от населението той е на 81-во място в света (Русия е 85-а). Вътрешният му пазар е ограничен. Той трябва да има възможност за износ, за да е стабилен. Съединените щати, дори налагайки допълнителни мита върху китайските стоки, са най-големият пазар за Китай. А във време, когато темпът на китайския икономически растеж се забавя, социалното напрежение, свързано с неравенството, може да бъде опасно.
Китай се обяви против изключването на Русия от Г-20
Така че виждаме как Полша и Турция придобиват все по-голямо значение в резултат на войната в Украйна, а Китай губи значение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!