0

Е квадор прехвърли влиятелен лидер на банда, обвинен, че е заплашвал кандидата за президент Фернандо Вилявисенсио преди да бъде убит, в затвор с максимална степен на сигурност. За целта е проведена мащабна военна и полицейска операция, съобщиха официални лица.

Кандидат за президент на Еквадор беше убит по време на предизборна проява

На разсъмване около 4000 тежко въоръжени служители влязоха в Затвор 8 в Гуаякил, Югозападен Еквадор, където от 2011 г. е задържан ръководителят на мощната престъпна група "Лос Чонерос" Хосе Адолфо Масиас, известен като Фито.

Снимките, споделени от силите за сигурност, показват брадат мъж по бельо, който на някои от кадрите е с ръце на главата, а на други лежи на пода с вързани ръце.

Президентът на Еквадор Гийермо Ласо съобщи в социалната мрежа X, че Фито е преместен в "Ла Рока", затвор с максимална сигурност за 150 души, който е част от същия затворнически комплекс, където вече е бил задържан шефът на бандата.

Еквадор е в извънредно положение след шокиращото убийство в сряда на журналиста, станал политик, Фернандо Вилависенсио.

Антикорупционният кръстоносец, дотогава втори в социологическите проучвания, беше застрелян, докато напускаше предизборен митинг в столицата Кито.

Седмица преди да бъде убит 59-годишният мъж заяви, че Фито го е заплашвал.

В събота партията на Вилависенсио обяви, че неговата съпартийка Андреа Гонзалес ще заеме мястото му на изборите на 20 август.

36-годишната Гонсалес е защитник на околната среда, която се бори за опазването на океаните, горите и мангровите гори.

Държавно престъпление

Вдовицата на Вилависенсио, Вероника Сарауз, обвинява държавата за смъртта на съпруга си и полицията, че не го е защитила адекватно.

"Това е държавно престъпление, тъй като той е бил задържан от държавата чрез полицията", каза тя по време на пресконференция в събота.

Тя обвини и поддръжниците на бившия президент Рафаел Кореа, който през 2020 г. беше осъден на 8 години затвор, след като Вилависенсио го разследваше за корупция.

В деня преди убийството си Вилависенсио подаде жалба в прокуратурата, в която твърди, че има нередности в петролните договори, договорени по време на управлението на Кореа, като оценява загубите за страната на около 9 млрд. долара.

Сарауз, която беше придружена от полиция и носеше бронежилетка и каска, заяви, че тя и трите ѝ деца "също са в опасност".

Еквадор си взе последно сбогом с убития кандидат за президент Фернандо Вилявисенсио

Президентът Ласо обвини за убийството организираната престъпност.

Шестима колумбийци са арестувани по подозрение, че са свързани с убийството, а седмият е убит при престрелка с телохранителите му. Властите не съобщават кой е наел и платил на наемните убийци.

Преди убийството Вилависенсио разказва в местно предаване, че "емисар" на Фито се е свързал с него и му е казал да спре да говори за бандата.

"Ако продължа да споменавам "Лос чонерос", те ще ме убият", казал той.

"Неоправдано насилие"

Вилависенсио си навлече гнева на бандите и наркотрафикантите с репутацията си на човек, който говори открито срещу картелите.

От 2018 г. насам конфискациите на наркотици и убийствата в Еквадор са се увеличили тревожно, за което се обвиняват масово транснационалните организирани престъпни групи.

Затворите са се превърнали в център на операции за трафик на наркотици.

От 2021 г. насам над 430 затворници са загинали насилствено, като десетки от тях са разчленени и изпепелени на фона на спорове между съперничещи си банди.

Фито, който е осъден на 34 години за организирана престъпност, трафик на наркотици и убийство, е контролирал поне един блок в затвора, от който е бил изведен.

Световната общност осъди убийството на Вилависенсио, включително ООН, Съединените щати и Европейският съюз.

В събота папа Франциск отхвърли насилието, което тормози Еквадор, в послание до архиепископа на Кито Алфредо Еспиноза.

Папата осъди "с цялата си сила" "страданията, причинени от неоправдано насилие".

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

"Това е поражение": Шолц изрази недоволството си от резултатите на изборите

Свят Преди 4 часа

Шолц каза още, че поема отговорността за резултата на ГСДП

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 7 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 7 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 8 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 8 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 9 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 9 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 9 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 10 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 10 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 10 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 11 часа

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

България Преди 11 часа

Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечер

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

България Преди 11 часа

Задържаните протестиращи не са били оставени „голи”