К афявите джуджета са много странни небесни обекти. Те се образуват като звезди, но не са достатъчно масивни, за да започнат ядрен синтез в сърцевината си, така че не успяват съвсем да станат звезди. Някои от тях са с размерите на планети, с облаци и бурни атмосфери, въпреки че всъщност не приличат на планети. Някои от тях имат полярни сияния, като Северното сияние, което виждаме на Земята.
Кафявото джудже W1935 е точно такъв обект. Астрономите го наблюдаваха с “Джеймс Уеб” и очакваха да видят метан в атмосферата му, което е много често срещано при кафявите джуджета. На практика инфрачервената светлина има голям спад при определена дължина на вълната, подписът на присъствието на метан, тъй като метанът абсорбира тази светлина. Но екипът е забелязал този процес на абсорбция - те видяха емисия, при която метанът излъчваше светлина.
„Очаквахме да видим метан, защото метанът е навсякъде в тези кафяви джуджета. Но вместо да абсорбира светлина, видяхме точно обратното: метанът светеше. Първата ми мисъл беше: защо емисията на метан излиза от този обект“, казва водещият изследовател Джаки Фахърти, астроном от Американския музей по естествена история в Ню Йорк.
Failed Star Is The Coldest Object To Potentially Show Aurorae Beyond Our Solar System https://t.co/4lMaTZBAMY
— Nikola Radovanovic (@Svevlad666) January 10, 2024
Излъчването на метан е наблюдавано на Юпитер и Сатурн и това е свързано с авроралната активност. Гигантските планети имат полярни сияния от взаимодействия между техните силни магнитни полета и слънчевия вятър, както и материал, освободен от някои от техните активни луни: вулканичен Йо за Юпитер и гейзерът на Енцелад за Сатурн. Но W1935 е изолиран. Няма звезден вятър, който да причини полярното сияние.
„С W1935 сега имаме грандиозно разширение на феномена на слънчевата система без никакво звездно облъчване, което да помогне в обяснението“, коментира Фахърти.
American network ABC broadcast from Yellowknife on flagship show Good Morning America as we head toward an aurora-packed solar maximum this year.https://t.co/m2dk432iRt
— Cabin Radio (@CabinRadio) January 10, 2024
Липсата на звездно излъчване е озадачаваща и по друга причина. Най-добрият модел предполага, че атмосферата на кафявото джудже става все по-гореща с надморска височина, малко като стратосферата на Земята. Стратосферите са наблюдавани на екзопланети, но винаги във връзка със светлината и топлината от звездата.
„Тази температурна инверсия е наистина озадачаваща“, добави Бен Бърнингам, съавтор от Университета на Хертфордшир в Англия. „Виждали сме този вид явление на планети с близка звезда, която може да загрее стратосферата, но да го видим в обект без очевиден външен източник на топлина е необичайно“, казва той.
Въпреки че е с няколкостотин градуса по-горещо от Юпитер, това е най-студеното кафяво джудже, което може да бъде кандидат за аврорална активност. Предишно кафяво джудже, което беше регистрирано, че излъчва сияние беше много по-горещо, съобщи IFLScience.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!