Я понец претърпя един от най-болезнените и ужасяващите смъртни случаи, регистрирани някога – трагедия, която разкрива катастрофалните последици от ядрената авария.
83 дни на агония: Историята на Хисаши Оучи
35-годишният Хисаши Оучи преживя невъобразими мъчения в продължение на 83 дни, след като беше изложен на рекордно голямо количество радиация по време на работа. Той е получил най-тежкото лъчево облъчване, регистрирано при човек, което е довело до невъобразими физически страдания. Смъртта му се смята за най-болезнената, документирана в историята.
Съдбоносният инцидент в Токаймура
Оучи е бил член на екип от трима души в завод за преработка на уран в Токаймура, на 70 мили североизточно от Токио. На 30 септември 1999 г. Оучи и колегите му Масато Шинохара и Ютака Йококава – са пречиствали уранов оксид за производство на горивни пръти за изследователски реактор.
Екипът е добавил твърде голямо количество уран в резервоара, което неволно предизвиква авария - неконтролируема ядрена реакция, която води до изключително голямо радиационно излъчване.
Внезапна синя светлина осветява помещението, алармите са започнали да вият, а мъжете описват моментално чувство на гадене и слабост.
Смъртоносни нива на радиация
Оучи, който е стоял непосредствено над резервоара, е бил облъчен със 17 000 милисиверта (mSv) – най-високата известна доза, на която е бил подложен човек. За сравнение, допустимата годишна граница за радиационно облъчване е 20 mSv, а 5000 mSv се считат за фатални.
Другите двама работници също са получили изключително големи дози на радиация– Шинохара беше изложен на 10 000 mSv, а Йококава – на 3000 mSv. И тримата са незабавно хоспитализирани.
Разпадът на човешкото тяло
В началото Оучи е изглеждал сравнително стабилен, с леко зачервяване и подуване на лицето и с кръвоизливи в очите, но състоянието му бързо се е влошило. Радиацията е унищожавал способността на организма му да регенерира клетки.
Първите признаци са били загуба на кожата му – тя буквално се е отлепяла при докосване.
С напредването на болестта започва натрупване на течности в белите дробове, което е наложило използване на вентилатор. Клетките в червата му, които подпомагат храносмилането, също са загинали, предизвиквайки тежки стомашни болки и диария в обем от три литра дневно. Вътрешното кървене става толкова интензивно, че лекарите са преливали до 10 банки кръв на ден.
Загубата на кожата е продължила да се влошава, а отворените рани на Оучи са изпускали големи количества телесни течности. Въпреки опитите за присаждане на кожа и трансплантации на стволови клетки, нито едно лечение не е дало резултат - тялото постепенно се е разпадало.
"Плачеше кръв и молеше да спрат лечението"
Най-ужасяващите симптоми продължават– клепачите на Оучи са паднали, а очите му се изсушили до неописуема болка. Според свидетелства от болницата, той "плачеше кръв и молеше лекарите да спрат да го лекуват".
На 59-ия ден от хоспитализацията сърцето му спира, но лекарите го реанимираха три пъти по настояване на семейството му. Агонията му приключи на 21 декември 1999 г., когато почина от полиорганна недостатъчност – 83 дни след експозицията.
През април 2000 г. и неговият колега Масато Шинохара почина от полиорганна недостатъчност. Само Йококава оцеля, изписан от болницата след три месеца с по-лека форма на лъчева болест.
Инцидентът предизвика сериозни промени в ядрените регулации в Япония. Въведени бяха по-строги изисквания за оперативна безопасност, за да се предотвратят подобни катастрофи в бъдеще.
Човекът зад трагедията
Хисаши Оучи не е бил само жертва на ядрената енергетика. Той е бил млад мъж, бивш ръгбист в гимназията, съпруг и баща на малко дете. Трагичният край на живота му остава едно от най-силните напомняния за опасностите на радиацията и разрушителната сила на атомната енергия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!