Д жак Барски, роден като Албрехт Дитрих, е един от най-добрите агенти на КГБ - Комитетът за държавна сигурност - основната служба за сигурност в Съветския съюз от 1954 до 1991 г. Дитрих е бил обучаван от КГБ, който по-късно става Федералната служба за сигурност на Руската федерация (ФСБ), в продължение на години, преди да прекара десетилетие в двойнствен живот като руски шпионин в Ню Йорк.
„Аз се оказах един от най-добре обучените агенти, които някога са изпращали в Съединените щати“, каза той пред Fox News Digital.
Албрехт Дитрих е роден в Германия през 1949 г. Той е израснал в част от страната, която се превръща в Германска демократична република (ГДР) – известна като „Източна Германия“ – васална държава, доминирана от Съветския съюз. „Израснах като малък добър комунист“, каза Барски.
Дитрих успял да привлече вниманието на КГБ заради предаността си към комунистическата партия. Той прекарал година и половина в неформално общуване с вербуващите, преди да отлети до щаба на КГБ и съветската армия в Берлин и да се срещне с шефа на агенцията за сигурност. „Изненадващо той ме попита: „И какво? Можем ли да разчитаме на теб?“, спомня си той за срещата си с високопоставения служител на КГБ. Дитрих е получил време до обяд на следващия ден да даде окончателен отговор.
„Обмислих го, казах, това е възможност да се помогне на световната революция, да се освободят някои от потиснатите хора в западните страни, за да имат добър живот“, каза той с усмивка. "Казах да. Нямах представа с какво се захващам." 5 години по-късно той отива в Съединените щати.
Дитрих преминал две години основно обучение, преди да бъде изпратен в Москва за още две години и половина. Там той не само усъвършенствал уменията си за шпиониране, но и способността си да говори английски толкова добре, че акцентът му почти да не се забелязва.
Когато неговите водачи преценили, че е готов, Дитрих се сбогувал с майка си, съпругата си и малкото им дете и оставил след себе си живота си в Германия. Оттам той предприел "дълго пътуване из Европа с множество фалшиви паспорти" и сменял личните си документи, за да не бъде проследим. Той влязъл в САЩ от Чикаго и се отправил към Ню Йорк, оставяйки фалшивите паспорти по пътя.
„През есента на 1978 г. отидох в Съединените щати“, каза той. „Единственият документ, който имах, беше заверено копие на акт за раждане на името на Джак Барски." Дитрих приел самоличността на Джак Филип Барски - 10-годишно момче, което умира в Мериленд през септември 1955 г.
Майката на истинския Джак Барски носила моминското име Шварц, което ръководителите на Дитрих предпочитали поради предполагаемите немски или еврейско-германски корени на фамилията, каза Барски. Той използвал това като начин да обясни лекия си немски акцент и казвал на всеки, който го разпитва, че е роден в двуезично семейство в Ориндж, Ню Джърси.
Да станеш новия Барски „не беше лесно“. „Веднъж се опитах да взема един акт за раждане и се провалих“, спомня си той.
След време Барски влязъл в образа на земеделски работник, за да получи необходимите документи за социално осигуряване. „Две седмици по-късно получих картата за социално осигуряване по пощата и ми беше позволено да работя легално в Съединените щати.“
Барски се преместил в Горния Ийст Сайд на Ню Йорк, но избягвал почти всички социални контакти за около година, докато не получил цялата необходима документация. Първата му работа била да работи като доставчик, което правил две години и половина.
След това Барски завършил колежа Барух през 1984 г.
До този момент той „се чувствал доста комфортно“ в Америка, каза Барски. Той започнал да работи като компютърен програмист в MetLife, като през цялото време снабдявал своите ръководители от КГБ с всякаква информация.
Барски разказа, че е бил изпратен в САЩ с цел „събиране на информация за външната политика и сближаване с лицата, вземащи решения в областта на външната политика, или с влиятелни лица“.
Неговите ръководители му давали имена на хора и организации, за които той да съобщава. Те искали той да се запознава с възможно най-много хора.
Той също така писал и доклади за това как американската общественост реагира на световните събития. Но никога не му е било казвано какво точно се е случило с някой от хората, за които е докладвал, или дали и как висшите служители на КГБ са използвали информацията, която той е споделил.
През 1988 г. Барски получава съобщение от КГБ, че трябва да прекрати дейността си в САЩ, защото може да е разследван от ФБР (Федералното бюро за разследване) в САЩ. Първоначално той не ги послушал, но продължил да получава същото съобщение всеки ден. Три седмици по-късно обаче, докато Барски чакал влака си на метростанция Куинс, мъж се доближил до него и му казал, че трябва да се прибере вкъщи - а ако не се, ще умре.
В този момент той решава да спре работата си като шпионин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!