С ред предполагаемите загинали заедно с лидера на "Вагнер" Евгений Пригожин в самолетната катастрофа край Москва е Дмитрий Уткин, който често е описван като основател или съосновател на наемническата група, въпреки че точната му роля е оспорвана.
Неговият собствен повиквателен знак е "Вагнер", по името на любимия композитор на Хитлер. През 2020 г. разследващият уебсайт Bellingcat пише, че Уткин е имал "обсебващо увлечение по историята на Третия райх", докато в друг скорошен доклад той е описан като "обсипан с множество нацистки татуировки, включително свастика, нацистки орел и SS мълнии". Групата "Вагнер" очевидно е кръстена на него.
Откриха телефона на Пригожин на мястото на авиокатастрофата
Според доклад от 2020 г. на Центъра за стратегически и международни изследвания, американски тинк-танк, обаче "не може да се провери дали Уткин е инициирал създаването на групата "Вагнер", или е бил само подставено лице на някой друг".
Bellingcat заяви, че разполага с данни от открити източници, които сочат, че той е "използван като удобна и отричаща се примамка, за да се прикрие държавният му произход".
Пригожин признава, че е основал групата едва през септември 2022 г., като преди това е съдил новинарските издания, които са го свързвали с нея. САЩ и ЕС наложиха санкции на Пригожин и Уткин заради ролята на "Вагнер" в Украйна.
Роден през 1970 г., Уткин е бивш офицер от руското военно разузнаване ГРУ и е служил в двете войни в Чечения, както и в Сирия. Той е бил и сред членовете на "Вагнер", които са участвали в руските операции в Източна Украйна от 2014 г. и е получил награди за службата си от Кремъл.
В началото на 2000-те години служи 10 години като командир на Втора бригада "Спецназ" на ГРУ на границата с Естония, преди да се пенсионира от армията. Според бившата му съпруга обаче животът на бойното поле му липсва.
Рядко виждан или чуван на публични места, той е видян за последен път във видеоклип, публикуван от Пригожин през юли, в който шефът на "Вагнер" се обръща към бойците в Беларус, където те са изпратени след осуетения им бунт месец по-рано.
Във видеото Пригожин представя мъж, за когото казва, че е Уткин; това е първият случай, в който командирът е заснет да говори пред войниците си.
The Atlantic: Евгений Пригожин може би ще се смее за последен път от гроба
"Това не е краят, това е само началото на най-великата работа в света, която ще продължи много скоро", казва Уткин във видеото. "И добре дошли в ада", добавя той, произнасяйки последните думи на английски език.
Според официалния списък на пътниците, публикуван от Росавиация, руското авиационно управление, още няколко висши членове на "Вагнер" са били на борда с Пригожин, когато самолетът му се разбива.
Сред тях е Валерий Чекалов, дългогодишен съюзник на Пригожин, за когото се смята, че отговаря за неговата бизнес империя. Твърди се, че Чекалов е надзиравал фирмата за кетъринг на Пригожин, която е осигурявала храна за училищата в цяла Русия и е изхранвала военните. Твърди се, че Чекалов е управлявал някои от бизнес активите на Пригожин в Сирия, включително инвестициите му в петрол в разкъсваната от война страна.
Според руски независими медии Чекалов е отговарял за организацията на пътуванията на Пригожин, което го прави един от единствените хора, които са знаели за тайните движения на военачалника. Той е отговарял и за личната охрана на Пригожин и е бил обвиняван от журналисти, че е ръководил кампании за тормоз срещу тях.
Миналия месец САЩ наложиха санкции на Чекалов заради връзките му с Пригожин и за улесняване на доставките на боеприпаси за Русия.
Кремъл мълчи за смъртта на Евгений Пригожин
Няколко ветерани командири на "Вагнер" също бяха посочени от Росавиация като участници в полета, включително Евгений Макарян.
Макарян се присъединява към "Вагнер" през 2016 г. и се сражава като част от наемническата група по време на руската интервенция в Сирия. Съобщава се, че той е бил ранен в битката при Хашам, където стотици руски наемници загинаха след въздушни удари на САЩ срещу проасадовските сили.
Сред загиналите пътници са посочени и членове на личната охрана на Пригожин, включително Сергей Пропустин, ветеран от войната в Чечения, който се присъединява към "Вагнер" през 2015 г.
Въпреки че при катастрофата загива голяма част от ръководството на "Вагнер", редица командири ветерани остават живи. Но те нямат харизмата, икономическата мощ и политическите връзки на Пригожин, което повдига сериозни въпроси за бъдещето на наемническата групировка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!