П о-малко от четири месеца преди изборите вицепрезидентът Камала Харис се намира в трудно положение.
Днес президентът на САЩ Джо Байдън приключи кампанията си за преизбиране, след като колегите му демократи загубиха вяра в умствената му острота и способността му да победи Доналд Тръмп, оставяйки президентската надпревара в неизследвана територия, предаде Ройтерс.
Отказвайки се от кандидатурата си за преизбиране, той разчиства пътя вицепрезидентката Камала Харис да се кандидатира за държавен глава и да стане първата чернокожа жена, направила това в историята на страната.
По-рано днес самият Байдън подкрепи Камала Харис за кандидат-президент.
През последните седмици тя не се поколеба в лоялността си към Байдън - но дори републиканците започнаха да включват името ѝ в посланията на кампанията на Тръмп.
Въпреки ниския рейтинг на одобрение по време на мандата ѝ като вицепрезидент, поддръжниците на Харис изтъкват нейното застъпничество за репродуктивните права, привлекателността ѝ сред чернокожите гласоподаватели и опита ѝ като прокурор, който ще се изправи срещу вече осъден престъпник, в полза на това тя да бъде главнокомандващ:
„Вярвам, че тя е допринесла за решаването на ключови въпроси като правото на глас и имиграционната реформа. Тя беше и най-добрият заместник на Байдън по въпросите за достъпа до аборти и работата с чернокожите общности“, казва Надя Браун, директор на Програмата за изучаване на жените и половете в университета Джорджтаун.
Как Камала се издигна до вицепрезидент
Само преди пет години Харис беше сенаторът от Калифорния, който се надяваше да спечели номинацията на демократите за президентския пост.
Тя започва кариерата си в окръжната прокуратура на окръг Аламеда и през 2003 г. стана окръжен прокурор, преди да бъде избрана за първата жена и първия чернокож, който заема поста главен прокурор на Калифорния - висшият юрист и служител на правоприлагащите органи в най-населения американски щат.
Тя си спечели репутацията на една от изгряващите звезди на Демократическата партия, като използва тази инерция, за да бъде избрана за младши сенатор на САЩ в Калифорния през 2017 г.
Но стремежът ѝ към президентския пост през 2020 г. беше неуспешен.
Умелите ѝ изпълнения в дебатите не бяха достатъчни, за да компенсират зле формулираните политики.
Кампанията ѝ загина за по-малко от година и именно Байдън върна 59-годишната вече кандидатка в светлината на националните прожектори, като я включи в своята листа.
Гил Дюран, директор по комуникациите на Харис през 2013 г., който критикуваше кандидатурата ѝ за президентската номинация, нарече това „голям обрат на съдбата за Камала Харис“.
Докато беше в Белия дом, Харис се съсредоточи върху няколко ключови инициативи и допринесе за някои от най-известните постижения на администрацията на Байдън.
Тя стартира общонационална обиколка „Борба за репродуктивни свободи“, в която се застъпваше за правото на жените да вземат решения за своето тяло. Тя изтъкна вредите, причинени от забраните за аборт, и призова Конгреса да възстанови защитата по делото „Роу срещу Уейд“, след като през 2022 г. консервативните съдии от Върховния съд отмениха конституционното право на аборт.
Харис постави нов рекорд за най-много гласове за равенство, подадени от заместник-председател в историята на Сената. Нейният глас спомогна за приемането на Закона за намаляване на инфлацията и Американския спасителен план, който осигури средства за облекчаване на COVID, включително стимулиращи плащания.
Въпреки левите си нагласи по въпроси като гей браковете и смъртното наказание, тя се сблъска с многократни нападки, че не е достатъчно прогресивна за някои избиратели на демократите. „Камала е ченге“ беше често срещан рефрен по време на кампанията през 2020 г.
Тази година Байдън призова Харис да оглави усилията за справяне с първопричините за миграцията, тъй като рекорден брой имигранти избягаха към границата между САЩ и Мексико - въпрос, който опонентите ѝ посочват като такъв, по който тя не е постигнала достатъчен напредък.
Многото самоличности на Камала Харис
Родена в Оукланд, Калифорния, в семейството на двама родители имигранти - майка, родена в Индия, и баща, роден в Ямайка, родителите ѝ се развеждат, когато тя е на пет години. Харис е отгледана предимно от хиндуистката си самотна майка, Шиямала Гопалан Харис, активистка за граждански права.
„Майка ми разбираше много добре, че отглежда две черни дъщери в САЩ“, пише тя в автобиографията си “Истините, на които държим“.
Двурасовите ѝ корени и възпитание означават, че тя въплъщава и може да се ангажира и да се хареса на много американски идентичности. Онези части на страната, в които са настъпили бързи демографски промени, достатъчни, за да променят политиката на даден регион, виждат в нея символ на стремеж, посочва BBC.
Времето, прекарано в университета „Хауърд“, един от най-значимите исторически колежи и университети в страната, тя определя като едно от най-оформящите преживявания в живота си.
Лита Росарио-Ричардсън се запознава с Камала Харис по време на обучението си в “Хауърд” през 80-те години на миналия век, когато студентите се събират в района на двора на кампуса, за да се забавляват и да обсъждат политика, мода и клюки.
„По това време президент беше Рейгън, беше ерата на апартейда“, казва Росарио-Ричардсън.
„Знаем, че като потомци на поробени хора и цветнокожи, излезли от колонизацията, ние имаме специална роля и това, че имаме образование, ни дава специална позиция в обществото, за да помогнем за осъществяването на промяна.“ Тя обяснява - това беше философия и призив за действие, които бяха част от университетския опит, който Харис изживя.
Но Харис работи с лекота и в общности с преобладаващо бяло население. Ранните ѝ години включват кратък период в Канада. Когато Гопалан Харис получава работа като преподавател в университета “Макгил”, Камала и по-малката ѝ сестра Мая заминават с нея и в продължение на пет години посещават училище в Монреал.
Харис казва, че винаги се е чувствала добре със своята идентичност и просто се описва като „американка“.
От клуба за дебати до политическата сцена
Още от самото начало, както свидетелства нейната приятелка Росарио-Ричардсън, Харис показва уменията, които ѝ позволяват да бъде една от малкото жени, които преодоляват бариерите на говоренето пред публика.
„Именно това ме привлече, за да я накарам да се присъедини към отбора по дебати в университета “Хауърд”, безстрашието“, казва Росарио-Ричардсън.
Умението да отправя закачки към опонентите си в дебати до голяма степен беше част от импулса, който стоеше зад началото на кандидатурата ѝ за президентската номинация на Демократическата партия.
Камала - творец на историята
През 2014 г. тогавашният сенатор Харис се омъжва за адвоката Дъг Емхоф и става мащеха на двете му деца.
През 2019 г. тя пише статия за списание Elle за преживяването да стане мащеха.
„Когато с Дъг се оженихме, Коул, Ела и аз се съгласихме, че не харесваме термина „мащеха“.
Те бяха представени като олицетворение на съвременното американско „смесено“ семейство - образ, който медиите възприеха.
Мнозина твърдят, че Харис трябва да се разглежда и признава и като потомка на друг вид семейство и това е наследницата на поколения чернокожи активистки.
„Тя е наследница на наследство от народни организатори, избрани служители и неуспешни кандидати, които са проправили този път към Белия дом. Чернокожите жени се възприемат като естествена политическа сила в демократичната политика и в Демократическата партия“, казва пред BBC Надя Браун, доцент по политически науки и афроамерикански изследвания в университета „Пърдю“.
* Във видеото: Байдън се оттегля от президентската надпревара в САЩ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!