О громното търсене на какао на световния пазар е довело до рекордно високи цени на продукта, но в югозападния регион на Камерун, който преди това е бил основният регион за производство на какао, няма достатъчно суровина за продажба. Това се дължи на въоръжения конфликт, разтърсващ Северозападния и Югозападния регион, двата англоезични региона на страната, от 2017 г. насам, който принуди няколко земеделски производители да се преместят.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Ньоджека Данхату в своя репортаж от Камерун.
През последните пет години Тифу Викторине и семейството ѝ търсят убежище в Буеа, столицата на югозападния регион на Камерун. Тя е била земеделски производител на какао в Муюка, местност, разположена на около 25 км от град Буеа, и е осигурявала прехраната на петчленното си семейство от реколтата. Но когато избухва конфликтът, фермата и домът ѝ са разрушени, което принуждава нея и семейството ѝ да се евакуират в Буеа, където цари относително спокойствие.
Поради неотдавнашното покачване на цените на какаото някои търговци бързо се завръщат във фермите, които отдавна са изоставили.
В резултат на продължаващия конфликт в югозападната част на Камерун няколко фермери са се преместили. Сега регионът, в който се произвеждаха 43% от какаото, най-голямото в страната, днес може да произведе едва половината от това количество.
Според онлайн новинарския сайт Business in Cameroon през селскостопанския сезон 2022-2023 г. Камерун е отбелязал спад от 11,2% в производството на какао. Несигурността в югозападния регион на страната е отчасти виновна за това. По данни на Националния съвет за какао и кафе на Камерун над петстотин хиляди души разчитат на приходите от какао за осигуряване на препитание. В миналото килограм какао се е продавал за един щатски долар. Днес цената му е девет щатски долара, което е най-високата стойност, която централноафриканската държава някога е виждала. Правителството дава съвети на местните фермери как да харчат парите от наличните какаови зърна, за да се борят с бедността.
Правителството заявява, че от началото на 2024 г. производството на какао в региона се засилва и се връща на нивото отпреди кризата. Причината за това е масовото завръщане на фермерите в стопанствата. Те се надяват, че регионът скоро ще възвърне водещата си позиция на национално ниво.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!