Р уските сили стремглаво напредват на източния фронт в Украйна, а дипломатическият натиск върху Киев расте. Военната помощ, от която Украйна се нуждае, е несигурна. Страната на Володимир Зеленски се намира в един от най-трудните си моменти, откакто Русия я нападна. Идва и студ.
Решихме да се допитаме до Google Trends за това как нараства интересът към войната в Украйна с наближаването на зимата, базирайки се на данни от най-популярната търсачка в света.
В България още от началото на офанзивата темата е изключително актуална, като пик на търсенето се наблюдава през уикенда (на 2 ноември в 03.12 ч. през нощта). Интересът все пак се поддържа и през останалите дни, макар и по-умерено.
Що се отнася до това как се разпределя интересът по региони, изглежда най-любопитни са в Пернишко, следван от Велико Търново, Благоевград, Варна, София-град, Бургас и Пловдив.
Руските сили вероятно ще се опитат да "използват пукнатините" в операциите на Киев в района на Донецк, докато войната навлиза в трета зима. Това каза пред Newsweek военен анализатор, изготвил карта, която показва какво може да се очаква на фронта през следващите месеци.
Дни след като войските на Владимир Путин бяха заснети да издигат знамената си над общинска сграда в Селидове, министерството на отбраната в Москва заяви, че неговите войски са превзели важната база за отбраната на Украйна.
Селидове е най-големият град, превзет от Русия след падането на Авдеевка и се намира на около 11 мили югоизточно от логистичния център Покровск, който е във фокуса на руските сили, за да могат те да изпълнят една от военните цели на Москва, а именно - контрол над цялата Донецка област и по-широкообхватно над регион Донбас.
Битката за Покровск
Според експерта по разузнаване Емил Кастехелми, Русия провежда офанзива в източен и южен Донецк на фронт с ширина 30-40 мили - от Селидове до селата източно от Велика Новосилка.
„В тези райони руската активност се увеличи и те успяха бързо да напреднат в различни села и полета“, заяви Кастехелми пред Newsweek.
„Това е тревожно развитие на ситуацията за Украйна, тъй като обикновено не се наблюдават подобни бързи движения“.
„Текущият напредък в Селидове може да се разглежда като подготовка за създаване на по-добри позиции за нападение към Покровск“, каза той.
След превземането на Селидове руските сили вероятно се опитват да принудят украинците да се оттеглят от Кураховка. Ако руските войски успеят да достигнат до сърцевината на района, това ще им осигури добри отправни точки за по-нататъшни операции.
„В оперативен мащаб те вероятно се опитват да изтласкат Украйна от южен Донецк, а междувременно имат и амбиции да обкръжат Курахове, който е силно укрепен град“, каза той.
Октомври беше труден месец за Украйна, като руските войски постигнаха печалби на юг от Купянск, където се насочиха към река Оскил. Миналия вторник Русия напредна югоизточно от Купянск и западно от Сватово.
Руските сили също пресякоха канала Сиверски Донец-Донбас, достигайки покрайнините на Часов Яр, преди потенциално нападение срещу града.
Войските на Москва също са пробили украинската отбрана край Торецк.
В южната посока Кастехелми отбеляза как руските войски са напреднали над шест мили за няколко дни и сега контролират поне по-голямата част от Шахтарске и Новоукраинка и вероятно имат пълен контрол над Бохоявленка.
Това темпо на настъпление и въздушните способности могат да имат сериозни последици за Украйна, която няма да може да докара строителна техника близо до фронта. Или поне не и без големи загуби на войски.
Южният натиск ще продължи да напредва през неукрепените полета, също към Андриевка, принуждавайки украинските войски да напуснат силно укрепения район Курахово, твърди още анализаторът. Украйна може да успее да прехвърли резерви и да разгроми механизираните атаки, но е много вероятно да загуби Курахово още преди края на годината.
Мобилизация на Украйна
При последната си актуализация Институтът за изследване на войната (ISW) заяви, че руският напредък от около 14 квадратни километра (5 квадратни мили) на ден остава бавен и „в съответствие с позиционната война, а не с бързите механизирани маневри“.
Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS)във Вашингтон, окръг Колумбия, посочва, че макар превземането на Въгледар и района около Селидове да са били „тактически значими“, те не сигнализират за увеличаване на темпото на руския напредък през фронтовата линия, „голяма част от който остава относително в застой“.
ISW по-рано оцени, че руските сили вероятно засилват своите механизирани атаки, преди да настъпят кални условия през есенните месеци.
„Падането на Селидово показва, че балансът на силите се е променил в полза на Русия“, отбеляза пред Newsweek Вук Вуксанович, сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания на училището по икономика в Лондон.
„Фактът, че Селидове не е изравнен като Бахмут, е както защото руснаците искат да използват този град за по-нататъшни операции, така и, което е по-важно, че нямаше достатъчно украински войски.“
„Логичната следваща цел е стратегическият град Покровск“, каза той.
Руснаците имат намерение да завършат контрола си над региона на Донецк, тъй като по-голямата част от последните териториални придобивки на Москва са в Донецк.
Тези печалби обаче идват на висока цена.
На 28 октомври Украйна съобщи, че Русия е дала повече от 10 000 жертви в рамките на седмица.
Украйна продължава да настоява за разрешение да използва оръжия, доставени от Запада, за нанасяне на удари дълбоко в руска територия, а Киев също се надява, че промяната в законите за мобилизация на страната през април ще помогнат за бързото попълване на числеността на войските.
„Въпреки помощта и последните мобилизационни действия, Украйна все още се бори да стабилизира фронта и да изгради нови способности“, казва Кастехелми.
„Руснаците вероятно искат да използват пукнатините в украинските линии и това е, което виждаме сега.
Просто ще трябва да изчакаме и да видим колко ефективно украинците са в състояние да установят и задържат новите отбранителни позиции.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!