Й еменските хуси са отвлекли танкер в Червено море, като сред екипажа му има българи. Това съобщи Израел в неделя, обвинявайки Иран, че стои зад похищението на плавателния съд.
„Това е поредният акт на ирански тероризъм, който изразява скок напред в иранската агресия срещу гражданите на свободния свят и създава международни последици, когато става въпрос за сигурността на глобалните морски маршрути“, се добавя в изявлението от офиса на израелския премиер Нетаняху.
Танкер е отвлечен в Червено море, на борда има двама българи
Подкрепяните от Техеран йеменски бунтовници хуси напоследък твърдят, че са извършили редица нападения срещу страната и заплашиха да продължат, ако войната срещу "Хамас" в Газа не бъде прекратена.
Групата “Ансар Аллах” завзе столицата на Йемен Сана през 2014 г. и контролират големи територии от страната. Тя е основана в началото на 1990-те в северната йеменска провинция Саада. След това, известните като “Вярващите младежи”, оказват отпор на влиянието на Саудитска Арабия, ставащо все по-силно в Йемен.
Въоръжената групировка има подобна на "Хизбула" и "Хамас" роля, преливайки влиянието си в политически амбиции.
Хусите, чийто представители представляват разклонение на шиитския ислям, се включиха във войната между Израел и "Хамас", която бушува на повече от 1600 километра от централата им в Сана, изстрелвайки безпилотни самолети и ракети. Част от подкрепяна от Иран "Ос на съпротивата", хусите се обединиха в подкрепа на палестинците и отвориха нов фронт за движението, което води война от осем години срещу оглавяваната от Саудитска Арабия коалиция в Залива.
Часове преди отвличането на танкера говорителят на йеменските хуси Яхия Сариа заяви в канала в "Телеграм" на бунтовниците, че те ще вземат на прицел всеки кораб, притежаван или използван от израелски компании, или пък плаващ под израелски флаг.
Лозунгът на хусите е: "Смърт на Америка, смърт на Израел, проклятие за евреите и победа за исляма".
Хусите са важна част от "Оста на съпротивата", която се противопоставя на Израел и САЩ и извършва нападения в целия регион от 7 октомври. Подкрепяни от Иран иракски военни групировки обстрелват американските сили в Ирак и Сирия, а ливанската групировка "Хизбула" разменя огън с израелските сили на границата между Ливан и Израел.
Хусите демонстрираха своите способности с ракети и дронове по време на войната в Йемен чрез атаки срещу Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Водената от саудитците коалиция обвинява Иран, че въоръжава, обучава и финансира хусите. Групата отрича да е прокси на Иран и твърди, че разработва собствените си оръжия.
В продължение на повече от година в Йемен цари относително спокойствие на фона на водените от ООН усилия за постигане на мир. Саудитска Арабия води разговори с хусите в опит да излезе от войната, тъй като Рияд се е съсредоточил върху икономическите си приоритети у дома. Атаките с ракети и дронове от страна на хусите срещу Израел обаче повишиха риска от конфликт за Саудитска Арабия.
През 2019 г. хусите поеха отговорност за атака, която временно извади от строя повече от половината от добива на петрол в Саудитска Арабия. САЩ заявиха, че Иран е отговорен за атаката, но Техеран отхвърли това обвинение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!