С ветовните фондови пазари се разтресоха след обявяването на мащабни мита от страна на Доналд Тръмп – мярка, която вече се отразява тежко на някои от бизнес съюзниците на президента, пише The Guardian.
През първите два дни на търговия след обявения от Тръмп „ден на освобождението“ миналата сряда, 500-те най-богати хора в света загубиха общо 536 милиарда долара. Това е най-голямата двудневна загуба на богатство, регистрирана някога от индекса на милиардерите на Bloomberg.
Сред засегнатите са и няколко предприемачи, които са подкрепяли Тръмп или са присъствали на встъпването му в длъжност през януари.
Ето кои са пострадали най-сериозно от пазарната буря — и един милиардер, който все още се радва на възход през тази година.
Илон Мъск
Най-богатият човек в света и главен изпълнителен директор на Tesla, който вече видя значителен спад в богатството си след влизането си в политиката като публична и спорна фигура в администрацията на Тръмп, понесе най-голям удар.
Tesla вече се изправяше пред потенциален бойкот от клиенти заради противоречивото поведение на Мъск, а с падането на цената на акциите ѝ 31 милиарда долара бяха изтрити от личното му състояние между началото на търговията в четвъртък и затварянето на пазарите в петък. Поради последния срив на акциите, космическата му компания SpaceX вече е най-ценният му актив.
От началото на годината Мъск е загубил общо 130 милиарда долара, но въпреки това остава най-богатият човек в света с нетно състояние от 302 милиарда долара. В понеделник следобед акциите на Tesla спаднаха с нови 5% на Уолстрийт, задълбочавайки загубите.

Марк Зукърбърг
Създателят на Facebook и собственик на Instagram и WhatsApp е претърпял втората най-голяма загуба — над 27 милиарда долара.
Третият най-богат човек в света, с приблизително състояние от 179 милиарда долара, беше ударен от срива в акциите на Meta. Те спаднаха с почти 14% за два дни, като технологичните компании бяха особено засегнати от търговската война.
В понеделник акциите леко се покачиха с близо 1%.
Много от най-големите технологични компании в света разчитат на азиатските пазари — които бяха сред най-тежко обложените от митата на Тръмп — за производство, чипове и ИТ услуги.
Зукърбърг, който направи впечатляващ „завой към Тръмп“ с Meta малко преди встъпването на президента в длъжност, е загубил общо над 28 милиарда долара от състоянието си през тази година.

Джеф Безос
Основателят на Amazon и собственик на The Washington Post е претърпял третата по големина двудневна загуба – 23,5 милиарда долара.
Пазарната стойност на Amazon — водещ продавач на вносни стоки от цял свят — е намаляла със стотици милиарди долари тази година.
Продавачи, базирани в Китай, държат над 50% от пазарния дял в платформата на Amazon за трети страни, а облачните услуги на компанията също зависят от технологии, произведени основно в страни като Тайван.
Безос, вторият най-богат човек в света с приблизително състояние от 193 милиарда долара, е загубил общо 45 милиарда долара тази година. В понеделник акциите на Amazon се повишиха леко с 0,4%.
През февруари фондът на Безос за климата и биоразнообразието на стойност 10 милиарда долара спря финансиране за една от най-важните организации за климатична сертификация в света — ход, който някои тълкуваха като отстъпка пред Тръмп и неговата съпротива срещу климатичните действия.

Бернар Арно
Собственикът на луксозната империя LVMH загуби 6 милиарда долара в четвъртък и още над 5 милиарда в петък, след като митата на Тръмп удариха азиатските фабрики, които поддържат глобалната модна индустрия. В понеделник акциите на компанията паднаха с още над 4%.
Най-богатият човек в Европа и четвърти в света по богатство, според Bloomberg, в момента притежава 158 милиарда долара — с 18,6 милиарда по-малко от началото на годината.
Арно е приятел на Тръмп още от началото на 80-те години, когато се срещат на благотворителна вечеря. САЩ са най-големият пазар за бизнес империята му – равен по обем на всички продажби в Европа.
Известен още като „вълкът в кашмир“, Арно имаше привилегировани места на втората инаугурация на Тръмп, заедно със съпругата, сина и дъщеря си.
„Току-що се върнах от САЩ и станах свидетел на вълна от оптимизъм в тази страна“, каза той след пътуването си. „Да се върна във Франция беше като да си взема студен душ.“
20% мито вече е наложено върху ЕС, а ключови азиатски страни за текстилното производство са изправени пред тарифи до 54%.

… но не и Уорън Бъфет
Не всички милиардери са пострадали от кризата, въпреки драстичния спад на пазарите.
Мъдрият председател и най-голям акционер в Berkshire Hathaway, известен като „мъдреца от Омаха“, е увеличил състоянието си до 155 милиарда долара през тази година.
Шестият най-богат човек в света понесе загуба от 2,57 милиарда долара по време на двудневния срив, но въпреки това е на плюс с 12,7 милиарда долара за 2024 г.
В петък Тръмп сподели видео в своята социална мрежа Truth Social, в което погрешно се твърди, че Бъфет е похвалил последните му икономически политики.
Berkshire Hathaway впоследствие публикува изявление, с което опровергава тези твърдения, наричайки ги неверни. Акциите на компанията паднаха с малко над 2% в понеделник следобед.

* Видеото е архивно!