Н ови данни разкриха кои са страните, които използват най-много ChatGPT, като водещи са държавите с големи ИТ индустрии.
ChatGPT, чатботът с изкуствен интелект, управляван от OpenAI, бързо се превърна в един от определящите продукти на AI индустрията и се разпространи по целия свят. Въпреки че ChatGPT е създаден в Калифорния, според данните, събрани от Boston Consulting Group, САЩ далеч не са най-активният потребител на услугата.
В проучването, чиято цел е да установи как обществото се ангажира с изкуствения интелект, респондентите от цял свят са попитани дали са използвали ChatGPT, като са подредени според дела на положителните отговори. Данните разкриват, че Индия е най-големият потребител на ChatGPT, като 45% от анкетираните са заявили, че използват услугата с изкуствен интелект.
OpenAI не иска да разкрива какво и как мисли
На второ място в списъка е Мароко, където 38% от анкетираните са дали същия отговор. Обединените арабски емирства се нареждат на трето място с 34 процента. Индонезия и Аржентина заемат общо четвърто място с 32%, а Южна Африка ги следва с 31%, което означава, че нито една западна държава не е сред най-големите потребители в проучването.
Въпреки дома си в Силициевата долина, ChatGPT се използва на по-ниско ниво в САЩ - 22% от анкетираните заявяват, че го използват. Подобна употреба е отчетена и в други западни страни, като Австралия, също с 22%, и Великобритания, където 21% от анкетираните са заявили, че използват ChatGPT.
Страните с най-висок процент на използване на ChatGPT имат значителни ИТ индустрии, особено Индия, Обединените арабски емирства, Индонезия и Китай. Освен това Индия, Китай и Индонезия са едни от най-големите населени места в света, което означава, че това проучване обхваща над половината от световното население. Както Индия, така и Китай, които съобщават за 18-процентно използване на ChatGPT, имат население от над 1 милиард души.
Map Shows Which Countries Use ChatGPT the Mosthttps://t.co/29icVmc7jK
— News puls site (@Newspulssite) September 17, 2024
Проучването също така установи, че 75% от респондентите са използвали ChatGPT или друг инструмент, базиран на ИИ, поне веднъж и че обществеността е по-оптимистично настроена по отношение на използването на ИИ на работното място, отколкото по отношение на използването на ИИ в други сфери на живота.
43% от анкетираните изразяват въодушевление от използването на ИИ като ChatGPT в области, свързани с „начина на живот“, докато 29% изразяват загриженост. Вълнението от използването на изкуствен интелект на работното място е по-голямо - 70 процента, а 15 процента изразяват загриженост.
Апарна Бхарадвадж, глобален ръководител на практиката Global Advantage на BCG, казва пред Newsweek, че много предприятия подценяват информираността на обществото за напредъка в областта на ИИ.
OpenAI пуска модел, който мисли по-бързо от човек
„Много бизнес лидери, с които съм разговаряла, предполагат, че техните технологични промени са невидими за потребителите”, казва експертът.
„Освен това разбирането на потребителите за тази технология е доста различно - те имат както положителни, така и отрицателни мнения. Потребителите виждат възможностите за повишаване на ефективността на работата, но също така се притесняват например за проблемите с поверителността.Това проучване е от решаващо значение, тъй като подчертава, че бизнес лидерите трябва да вземат предвид мнението на потребителите на преден план и в центъра на вниманието, когато внедряват ИИ и GenAI в голям мащаб - навсякъде по света", казва той.
„Обикновено бизнес лидерите са склонни да внедряват технологии въз основа на съображения за разходи и ефективност - но за ИИ те трябва да вземат предвид и потребителите.“
* Във видеото: Какво е ChatGPT
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!