В Хърватия тази сутрин в 7 ч. местно време (8 ч. българско) започна гласуването на втори тур на президентските избори, на който 3 860 000 хърватски граждани могат да избират между досегашния президент Колинда Грабар-Китарович, подкрепяна от управляващата партия Хърватска демократична общност, и бившия премиер Зоран Миланович, кандидат на опозиционната Социалдемократическа партия, предаде агенция Хина.
Избирателните секции ще бъдат отворени до 19 ч. местно време,
когато изтича и срокът на предизборното мълчание. На първия кръг на изборите на 22 декември бяха отворени 6533 избирателни секции, от които 6409 в Хърватия и 124 в 47 държави в света, включително 44 в Босна и Херцеговина.
Първи бяха отворени избирателните секции в Източна Австралия – в 9 ч. хърватско време в събота, а последни ще бъдат отворени тези в Лос Анджелис – в 16 ч. хърватско време днес.
Рекорден брой наблюдатели (24 333) ще следят хода на тези седми по ред от обявяването на независимостта на Хърватия президентски избори, включително 14 000 от Хърватска демократична общност и 9 000 от Социалдемократическата партия.
Държавната избирателна комисия ще обяви първите резултати от екзитполовете в 20 ч. местно време (21 ч. българско).
На първия тур на изборите, в който участваха 11 кандидати, Миланович спечели 29,55% от гласовете, а Грабар-Китарович 26,65% при избирателна активност 51,19%. Опонентите за президентския пост се познават от 1990 г., в която и двамата са започнали дипломатическите си кариери в министерството на външните работи, а сега ще се срещнат и лице в лице на балотажа на вота.
Колинда Грабар-Китарович
Първата жена президент на Хърватия е консерватор, който определя себе си като „жената от народа“, отгледана в селски район в северозападния край на страната. Китарович често се шегува, че е една от малкото жени в своята професия, която „знае как да издои крава“.
51-годишната Колинда Грабар-Китарович встъпи в длъжност като президент на Хърватия през февруари 2015 г. като кандидат на управляващата консервативна партия ХДО. Преди да бъде избрана за президент, Китарович беше министър на външните работи, посланик, и помощник-генерален секретар на НАТО.
И въпреки че при встъпването си в длъжност президентът беше умерен в политическите си изказвания, в последните години тя все по-често се опитва да убеди избирателите в крайнодесни ценности.
Усилията ѝ да внесе в президентската институция усещане за достъпност и сближаване с гражданите, като дори на моменти пя публично, бяха посрещнати с присмех, а критиците ѝ ги определиха като „фалшиви“. Безспорно, обаче,
най-големият ѝ предизборен гаф беше да обещае заплата от 8 000 евро
– почти десет пъти по-голяма от средната за страната – ход, който ѝ донесе лавина от подигравки. Кандидатът за президент на консерваторите дори пя по време на партито за рожден ден на скандалния кмет на Загреб и му обеща да му занесе „торти ... в затвора”, ако той бъде осъден по обвинения в корупция.
Самата Китарович пък отговори на обвиненията и подигравките с думите, че тези, които я обвиняват, са загубили напълно връзката с реалния човек в Хърватия, който има „човешки емоции ... плаче с вдовиците… Пее с щастливците“.
При предишната си кампания за президент Колинда Грабар-Китарович дори се оплака от сексистки публикации, след като автори на журналистически материали се фокусираха върху „нейното облекло, прически и диети“, които не са толкова важни, колкото политиката, която трябва да води един президент.
Колинда Грабар-Китарович е омъжена, има две деца.
Зоран Миланович
Интелигентен, амбициозен и пълен сноб според критиците, Миланович се бори за президентския пост след тригодишно отсъствие на политическата сцена в страната. Когато през 2011 г. роденият в Загреб 45-годишен Миланович беше назначен за министър-председател, лидерът на Социалдемократическата партия (СДП) беше смятан от мнозина за обещаващ млад политик, свободен от корупция. Той бе и основният конкурент на ХДО.
Правителството под негово управление, обаче, не успя да оправдае очакванията и да приложи на практика така необходимите реформи, което пък доведе до политическо покровителство на различни хора и влоши икономическата обстановка в страната. Това доведе до загуба на парламентарните избори. Впоследствие Миланович загуби изборите за лидерския пост в партията му, и се оттегли от партията.
След оттеглянето му от политическата сцена, Миланович управлява мениджърско-консултантска фирма, като негови клиенти са албанския премиер Еди Рама, и други политици. Още през юни 53-годишният социалист даде заявка за участие в президентските избори, като избра мотото „Президентът с характер“ с леко намигване към репутацията му на човек, който не се отказва. В редица интервюта той описва себе си като
човек с „ляво сърце и консервативна глава“, и често е критикуван заради високомерния си подход към медиите.
Миланович обещава да превърне Хърватия в демократична страна с ценности като равноправие в обществото и независима съдебна система. Роден в Загреб през 1966 г., Миланович е с юридическо образование и е запален боксьор – любител.
По време на войната за независимост на Хърватия в началото на 90-те години на миналия век Миланович беше служител във външното министерство на страната. По-късно е заемал постове и в мисиите на ЕС и НАТО в Брюксел.
Зоран Миланович е женен, с две деца.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!