Е жегодната среща на върха на Г-7, на която се събират лидерите на някои от най-богатите демокрации в света, беше спокойна и предвидима. Лидерите на съмишленици се събираха, обикновено в живописна обстановка, за да уточнят стратегиите си, да потвърдят общите си ценности и да укрепят приятелството си, пише в свой анализ CNN.
Оттогава много неща са се променили. Но една съблазнителна част не се е променила: „семейната снимка“; понякога твърд, често разкриващ поглед към напрежението, което може да е останало скрито зад внимателно подготвената хореография.
Тази година, когато президентът Джо Байдън пристига в очарователната Пулия, Италия, за да се срещне с лидерите на Канада, Франция, Германия, Япония, Италия и Обединеното кралство, както и с председателите на Европейския съвет и Европейската комисия - заедно със специални гости, сред които папа Франциск и украинският президент Володимир Зеленски - очаквайте снимките да разкрият фините шевове на събитието, пише CNN.
Ако семейните фотоалбуми предлагат поглед към обратите в личния живот, срещите на върха на Г-7 създадоха исторически фотоколекции, моментни снимки във времето, които разказват историята на западните демокрации, изправени пред предизвикателства, дори от собствените си членове.
Срещата на върха през 2024 г. ще се проведе в условията на засилващи се политически сътресения - само дни след изборите за Европейски парламент, които оставиха центристките лидери на Франция и Германия сериозно пострадали в политическо отношение, а крайната десница се издигна. Ще бъде интересно да видим дали изображенията ще направят видими новите напрежения.
Помислете за предишните години.
През 2018 г., когато лидерите на Г-7 се срещнаха в Канада, напрежението беше на път да избухне. На груповата снимка те се напрегнаха, за да изглеждат спокойни, но всички принудителни усмивки несъмнено се сринаха, след като фотоапаратът щракна. Срещата на върха не беше нищо друго освен катастрофа. Тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп беше отправил обиди в Туитър срещу домакина, канадския министър-председател Джъстин Трюдо, на фона на разногласия по въпросите на търговията. „Много нечестен и слаб“, го нарече той в един от многото си постове в Twitter.
Но на снимката, която разказваше историята най-красноречиво, най-запомнящо се, Тръмп седеше със скръстени на гърдите ръце, германският канцлер Ангела Меркел стоеше пред него, сложила ръце на масата, наведена към президента на САЩ, а останалите световни лидери ги заобикаляха с надеждата, че Меркел ще надвие Тръмп да не изхвърля работата на срещата - което той в крайна сметка направи.
Тръмп си тръгна преди края на срещата на върха, като отказа да подпише традиционното съвместно комюнике.
След катастрофата през 2018 г. групата реши да премахне комюникето само за 2019 г., за да не може Тръмп да го саботира.
German Chancellor Angela Merkel talks with US President Barack Obama near the Bavarian Alps in June 2015. Obama and other world leaders were in Germany for the annual G7 summit. pic.twitter.com/158BTwDo89
— altn4map (@altn4map) December 24, 2019
Три години по-рано контрастът с бивши и бъдещи президенти на САЩ не можеше да бъде по-остър. Сред емблематичните снимки е тогавашният американски президент Барак Обама в Баварските Алпи през 2015 г., на пейка, широко отпуснал ръце пред спиращия дъха пейзаж, слушащ оживената Меркел да излага възгледите си.
Десетилетие по-рано президентът Джордж У. Буш прави непоискано потупване по гърба на Меркел, която не изглеждаше особено развълнувана. Комиците се подиграха на Буш, но по-късно Меркел заяви пред CNN, че това е било „мил жест по онова време“, знак на приятелство.
Невероятно, но срещата на върха през 2006 г. се проведе в Санкт Петербург, Русия. Домакин беше руският президент Владимир Путин, поканен през 1997 г. да се присъедини към станалата Г-8 в период на оптимизъм след края на Студената война.
Той беше краткотраен.
През 2014 г., след като Русия нахлу и анексира Кримския полуостров в Украйна, тя беше отстранена. Г-8 се върна към Г-7. (Тръмп се опита да върне Путин.)
Предполагаше се, че срещата през 2020 г. ще се състои в САЩ; Тръмп дори предложи тя да се проведе в един от неговите голф клубове. COVID-19 наложи отмяната на срещата на върха; напомняне, че неочакваното може да се случи и се случва.
Следващата година донесе една от най-странните семейни снимки - срещата на върха през 2021 г., организирана по време на пандемията от COVID-19. Лидерите стояха на няколко метра един от друг, но разстоянието малко скриваше облекчението на съюзниците, приветстващи смяната на ръководството във Вашингтон.
„Съединените щати се завърнаха“, каза Байдън на Европа и света. („Върнаха се, но докога?“, както се съобщава, отговори Макрон.) Осезаемата топлота се виждаше на снимките.
Облекчението на съюзниците е отражение на по-широки настроения. Проучване на Pew, проведено в 12 държави, включително членове на Г-7, установи, че доверието в лидерството на САЩ внезапно се е покачило от 17% при Тръмп до 75% при Байдън.
Еуфорията от 2021 г. обаче не продължи дълго.
В началото на 2022 г. Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна. Войната е само една от сериозните заплахи, пред които са изправени лидерите на Г-7, събрали се с убеждението, че синхронизирането на политиките им в подкрепа на глобалния просперитет и стабилност ги прави по-ефективни, по-вероятно е да успеят.
Няколко години преди да се оттегли от поста си на канцлер, Меркел предупреди за тъмни сили във възход. Тя говореше за нарастващата подкрепа за крайната десница в Германия и за рязкото увеличаване на антисемитските инциденти там.
Това предчувствие изглежда особено актуално тази седмица, след като крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), чиито членове повтарят забранени нацистки лозунги и която има тесни връзки с Кремъл, завърши на второ място на изборите за Европейски парламент в Германия, изпреварвайки управляващата коалиция.
Във Франция картината беше също толкова мрачна, след като центристката партия на президента Еманюел Макрон беше разгромена от крайната десница, което предизвика рискования му призив за предсрочни парламентарни избори.
И всичко това в разгара на едни от най-значимите избори в историята на Съединените щати - избори с огромни последици за съюзниците на САЩ и за света - с участието на кандидат, който изрази възхищението си от автократите, заяви, че ще бъде диктатор само на първия ден, и не прояви интерес към укрепване на връзките с демократичните съюзници.
По ирония на съдбата домакин на тазгодишната среща на върха е италианският министър-председател Джорджия Мелони, която се радва на поредица от успехи, благодарение на които Италия - с нейната история на нестабилни правителства - изглежда едно от най-стабилните правителства на Г-7.
Мелони от партията „Братя на Италия“, наследник на първоначалните фашисти, се ориентира към центъра, откакто пое поста през 2022 г. Някога евроскептик и почитател на Путин, сега тя казва, че срещата на върха ще се съсредоточи върху „защитата на основаната на правила международна система“ и върху „агресивната война на Русия в Украйна“.
Мелони остава убеден десен политик със стремеж да поведе Европа в нова посока. Но досега най-големите опасения, свързани с нейното премиерство, не са се материализирали.
Г-7 ще разгледа и миграцията - основна точка от дневния ред на десницата, както и конфликтите в Близкия изток, необходимостта от контрол върху изкуствения интелект, изменението на климата и други неотложни въпроси.
Накрая лидерите ще покажат съгласието си с комюнике, което всеки един от тях ще подпише, в пълно единство и с топли ръкостискания.
Но по-дълбоката и нюансирана история на тази среща на върха на Г-7, както и на други срещи, може да се разкрие най-ярко не в подписаните документи, а в снимките - тези често неловко поставени погледи към човешките същества, които ръководят държавите, завършва своя анализ редактора Фрида Гитис от CNN.
Мненията, изразени в този коментар, са на авторката на анализа. Позицията може да не съвпада с тази на Vesti.bg
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!