К ейлъб Мванги е бил пребит толкова жестоко в училището си в Кения, след като е взел допълнителна храна на закуска, че е изпаднал в изкуствена кома и е прекарал 11 дни в интензивно отделение.
"Когато пристигнах там, той не можеше да стане от леглото си. Не можеше да говори", казва баща му Фред Мванги пред Би Би Си.
Това се случва преди почти две години, когато Кейлъб е на 13 години. Сега, седнал между майка си и баща си на дивана в дома им в Момбаса, град на кенийското крайбрежие, той казва, че от време на време е склонен да изпада в безсъзнание.
Тийнейджърът е изпълнен с ярост, която понякога го кара да удря по стената. Той казва, че това са последиците от травмата, причинена от близкото до смъртта преживяване.
Г-н Мванги кара сина си да се изправи и да вдигне бялата си жилетка, за да разкрие дебел, гневен белег, покриващ почти цялата ширина и дължина на гърба му.
Kenya's school floggings: The children suffering from a hidden epidemic https://t.co/K8xriMv3W3
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 30, 2023
Той казва, че раните са били толкова дълбоки, че хирургът е трябвало да отстрани големи парчета кожа от бедрата му, за да ги използва като кожни присадки.
"Това е той в болницата", казва майка му Агнес Мутири и показва снимки на Калеб на телефона си, които са твърде графични, за да бъдат публикувани. Лежи с лице надолу на леглото, а по краката, гърба и ръцете му има разкъсвания и дори по лицето му. Общо са почти сто.
"Цялото му тяло беше такова."
Телесното наказание в училищата има дълга история в Кения, датираща от епохата, когато мисионерите и колонизаторите са разчитали на него, за да утвърждават властта си.
През 2001 г. кенийското правителство забрани тази практика в училищата, но беше по-трудно да се промени отношението на хората.
Данните от последния доклад "Насилие над деца", национално проучване на домакинствата през 2019 г., разкриват, че повече от половината от 18-24-годишните в Кения са съгласни, че е необходимо учителите да използват телесни наказания.
BBC Africa Eye разкрива тревожно увеличение на броя на докладваните тежки случаи.
Калеб казва, че в неговия случай това е Нанси Гачева, директор на образователния център "Гремон" - училище в град Бамбури близо до Момбаса - която първа го е пребила, а след това е наредила на други ученици да продължат наказанието. Г-жа Гачева отрича това и казва, че не е била в училището, когато това се е случило.
"Бях толкова гладен, че взех пет чабати и ги изядох с чай", казва Калеб.
Г-жа Гачева и един по-голям ученик, Ид Салим, са арестувани и обвинени в нападение и причиняване на тежка телесна повреда. Миналата година Салим е осъден на четири години затвор и в рамките на споразумение за признаване на вина той е свидетелствал срещу г-жа Гачева в съда. Делото срещу нея продължава.
Въпреки че случаят на Калеб е ужасяващ, той далеч не е единствен. Служител в Комисията за учителска служба (TSC), независима организация, която управлява всички аспекти на учителската професия в Кения, говори пред BBC Africa Eye при условие за анонимност.
Bill Gates Pushes Digital ID for Newborns in Kenya
— Children’s Health Defense (@ChildrensHD) October 30, 2023
“Maisha Namba is a biometric 💉 system that will replace birth certificates + track children from birth to 5 years of age ... to ensure children receive vaccines.” — Dr. Wahome Ngarehttps://t.co/W85rcIvsuY
Те заявиха, че през последните три години съобщенията за най-тежките побоища в училище са се увеличили повече от четири пъти - от седем на 29. Повечето инциденти не се докладват.
"Това се превръща в криза и... смятаме, че вече излиза извън контрол. Има случаи на ранени и осакатени деца. Някои от тези случаи са довели до много тежки последици, дори до смърт", казват те.
Източникът каза, че случаите на побоища в училище, за които се съобщава на ТСБ на областно ниво, често не стигат до по-нататъшно развитие, като добави, че инцидентите са "убити" и "никога не виждат бял свят".
"В много случаи, докато случаят стигне до нас, толкова много доказателства са били повредени. Понякога дори не можем да се свържем със свидетелите."
BBC Africa Eye се свърза с TSC, за да отговори на тези твърдения, но тя не отговори.
Мисълта, че ученик може да умре от ръцете на професионалисти в сферата на образованието, които трябва да го защитават, е невъобразима за повечето хора, но през последните пет години в медиите бяха съобщени повече от 20 смъртни случая, свързани с побоища в училище.
Смята се, че петнадесетгодишната Еби Ноел Самюелс е една от тях.
Еби е била ученичка в гимназията Gatanga CCM в окръг Муранга, на около 60 км североизточно от столицата Найроби.
На 9 март 2019 г. майка ѝ, Марта Уанджиро Самуелс, се обажда от училището, за да съобщи, че дъщеря ѝ не е добре в болница.
Когато пристигнала там, Еби вече била мъртва.
🌦️ Even with recent rains, children like Assad* from Kenya continue to bear the brunt of drought.
— Save the Children Kenya & Madagascar (@SaveChildren_KE) October 31, 2023
Close your eyes and imagine a day without enough food or access to safe and clean water. It's tough, right? This is why through support from @USAIDSavesLives, @USAIDKenya, and… pic.twitter.com/if79FCf1Wt
От училището заявили, че е починала в съня си, но свидетели твърдят, че е била пребита от заместник-директора заради начина, по който носела косата си.
"Докладът от аутопсията показа, че тя е имала тежка травма на главата, травма с тъп предмет. Значи някой я е ударил, за да й причини такава травма, довела до смъртта й", казва г-жа Самюълс.
В продължение на четири години тя води кампания за разследване на смъртта на дъщеря ѝ.
През януари миналата година Елизабет Вайриму Гатиму, бивш заместник-директор на училището на Еби, беше арестувана за убийство. Тя отрича обвиненията срещу нея.
"Ще направя всичко, което трябва да направя, докато съм жива, за да осигуря справедливост за детето си", казва г-жа Самуелс, която все още очаква да чуе резултата от делото.
"Казах си: "Няма да бъда заглушена. Няма да мълча. Няма да се откажа да се боря. Може би денят, в който се откажа, е денят, в който ще заспя като дъщеря си. Но докато дишам, няма да се откажа."
BBC Africa Eye поиска интервю от кенийското министерство на образованието, но никой не пожела да говори.
Една от организациите, които настояват за промяна, е Beacon Teachers Africa. Създадена в Кения преди четири години от неправителствената група Plan International заедно с TSC, нейната цел е да даде възможност на учителите да защитават децата в училищата и техните общности.
В момента мрежата включва 50 000 учители в 47 държави в Африка.
Робърт Омва е един от 3000-те учители на Beacon в Кения. Освен че обучава децата за техните права, той провежда и семинари за обучение на учители как да налагат дисциплина, без да използват телесни наказания.
"Първоначално бях скептично настроен към това. Мислех си, че това е западна идеология, че африканското дете трябва да бъде бито. Но когато го опитах, почувствах облекчение като учител. Почувствах се по-лек. Усетих, че децата гравитират повече към мен", казва той.
Обратно в Момбаса Калеб и семейството му очакват да чуят съдбата на директора на училището си. Г-жа Гачева не се е признала за виновна.
15-годишният Калеб все още трудно преживява случилото се с него.
"За да получа справедливост, искам тази жена да бъде вкарана в затвора."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!