П рез първия си мандат като президент на САЩ Доналд Тръмп затегна икономическите санкции срещу Северна Корея (КНДР), опитвайки се да я принуди да се откаже от програмата си за ядрени оръжия.
Какво ще се случи с дипломатическите отношения между двете държави след преизбирането на Тръмп? Този въпрос поставя Йонг Гьо Ким от Voice of America (VOA).
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун по-рано обеща да разшири ядрения потенциал на страната „без ограничения“, считайки това за единствения начин да се противопостави на външните заплахи.
Бившият служител на Държавния департамент по азиатските въпроси Евънс Ревер твърди, че Северна Корея е задълбочила връзките си с Русия.
Американски военни източници съобщават, че в момента в Русия има над 10 000 севернокорейски войници, които оказват подкрепа за инвазията ѝ в Украйна.
През изминалия месец руският министър на отбраната Андрей Белоусов посети Пхенян, където постигна напредък по договора за стратегическо партньорство. Според Белоусов този договор намалява риска от война на Корейския полуостров.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заявява, че съюзът е изправен пред сериозни предизвикателства, свързани с бъдещата администрация на Тръмп.
„Ядрените и ракетните технологии се развиват в Северна Корея. Това увеличава риска тези технологии да бъдат използвани като заплаха за континенталната част на САЩ“, смята Рюте.
Русия и Северна Корея заедно създават заплаха за глобалната стабилност, коментира Сидни Сейлър, бивш служител на националното разузнаване на САЩ за Северна Корея.
„Това се превръща във военен съюз с краткосрочна и дългосрочна опасност. Има сериозен риск от удължаване на войната в Украйна, дестабилизация на Корейския полуостров и заплаха за международната общност“, предупреждава Сейлър.
Северна Корея вече получава от Русия модернизирани системи за противовъздушна отбрана, средства за производство на боеприпаси, финансова подкрепа, както и помощи за храна и гориво. Според Сейлър това означава, че Ким Чен Ун има по-малка нужда от САЩ, отколкото по време на първия мандат на Тръмп.
„С всички ресурси и подкрепа, които Ким Чен Ун получава от новия си съюзник Владимир Путин, защо би се обърнал към Доналд Тръмп?“, пита риторично Сейлър.
По време на първия си мандат Тръмп работеше съвместно с южнокорейските лидери, за да ограничи севернокорейската програма за ядрени оръжия. През втория си мандат той ще се изправи срещу Северна Корея, която категорично е затворила вратата за денуклеаризация, казва Ревер.
„Това, което Северна Корея винаги е преследвала, е признаване от страна на Съединените щати като легитимна ядрена сила“, допълва той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!