КНДР не се смята вече за обвързана с Декларацията за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров, одобрена през 1992 г. от двете Кореи, предаде ИТАР-ТАСС.
Документът изгуби силата си заради политиката на ядрен шантаж от страна на Вашингтон и Сеул, отбелязва в изявление Комитетът за мирно обединение на родината, който се занимава с междукорейските отношения.
Пхенян заплаши Южна Корея с "физически ответни мерки",
ако Сеул се включи в изпълнението на санкциите, предвидени в одобрената във вторник от Съвета за сигурност на ООН резолюция.
На 22 януари СС единодушно гласува резолюция, в която осъди извършеното от Северна Корея през декември изпитание с балистична ракета и разшири санкциите срещу Пхенян. Резолюцията бе подкрепена дори от Китай, смятан за най-близкия съюзник на Северна Корея.
За КНДР въвеждането на тази санкции е равносилно на обявяване на война, посочва Комитетът. В изявлението си той предупреждава, че Северна Корея няма да преговаря с Южна Корея, докато Сеул "не преразгледа враждебната си политика към Пхенян".
Китай няма да се поколебае да ограничи помощта си за Северна Корея, ако тя пристъпи към нов ядрен опит, предупреди обаче днес в редакционна статия китайският вестник "Глоубъл таймс", цитиран от АФП.
Преди ден Държавната комисия по отбрана на Северна Корея заяви чрез официалната информационна агенция КЦТА, че Пхенян има намерение да извърши трети ядрен опит, както и да изстрелва нови ракети с голям обсег.
В изявлението на комисията се казва, че тези действия ще
бъдат насочени срещу САЩ, наречени "враг" на КНДР.
Пхенян заплашва САЩ с "пълномащабна конфронтация".
"Сателитите и ракетите с голям обсег, които ние ще продължим да изстрелваме и извеждаме в орбита, и ядреният опит, който ще извършим, са насочени срещу нашия заклет враг, Съединените щати", се казваше в декларацията.
Според пресата в Япония, която се позовава на японски експерти, при новия ядрен опит Пхенян може за първи път да изпробва уранов заряд, предаде ИТАР-ТАСС. При предишните два опита Пхенян използва плутониев заряд, получен от отработено ядрено гориво от единствения ядрен реактор в страната, който е с мощност 5000 киловата. По този начин Пхенян се беше сдобил, според експерти, със суровина за 6 до 8 плутониеви заряда. Но сега реакторът е остарял и според японски специалисти Пхенян е насочил усилията си към обогатяване на уран. През 2010 г. американски експерт е посетил Северна Корея и тогава му е бил показан завод за производството на обогатен уран. Там, по данни на Пхенян, работели 2000 центрофуги за обогатяване на уран. За една година, по оценки на експертите, те могат да произведат до 40 кг материал, достатъчен за два уранови заряда.
Според доклад на американското министерство на отбраната обаче Пхенян все още не е овладяла технологиите за създаването на компактни ядрени бойни глави, но нейните ракети носители вече могат да преодоляват разстояние от 10 хил. километра, което е достатъчно, за да стигнат до западното американско крайбрежие.
По повод информациите и декларацията на Пхенян за нов ядрен опит, Китай отправи призив към всички страни в региона да проявят сдържаност, предаде АФП. "Всички страни трябва да се въздържат от действия, които биха могли да задълбочат напрежението в региона", посочи говорителят на китайското министерство на външните работи Хун Лей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!