Северна Корея изглежда се готви за нов - четвърти, опит с ядрено устройство само два месеца след предишния, който донесе на страната нови международни санкции, съобщи южнокорейското Министерство на националното обединение.
Наистина има признаци за необичайна активност около главния севернокорейски обект за ядрени опити, заяви Жиу Кил-йе пред парламентарна комисия, потвърждавайки по-ранни публикации в медиите.
Според в. "Юнан илбо", който цитира официален южнокорейски източник, подобна активност е била засечена преди третия ядрен опит на Севера на 12 февруари.
"Ние следим отблизо ситуацията, която поразително прилича на положението преди третия им опит. Опитваме се да разберем дали наистина става въпрос за
подготвян нов ядрен опит, или за някаква военна хитрост
с цел да се засилва натискът срещу нас и САЩ", посочи Жиу.
След разполагането на две ракети със среден обсег на източното си крайбрежие сега Пхенян може да изстреля нова ракета около 10 април, заяви Ким Ян-су, съветник по въпросите на националната сигурност на президентката Пак Гън-хе.
Той припомни изявлението на Пхенян, че именно след тази дата няма да е в състояние да гарантира сигурността на чуждите дипломатически мисии.
Командващият американските сили в Южна Корея генерал Джеймс Търман отмени планирано пътуване до Вашингтон заради напрежението на Корейския полуостров, съобщиха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Говорителка на американските сили в Южна Корея каза, че с оглед на сегашната ситуация Търман ще остане в Сеул.
Генералът трябваше да свидетелства тази седмица пред три комисии на Конгреса. Очакваше се при тези разговори да бъде обсъдена американската реакция на заплахите на Северна Корея.
Говорителката заяви, че Търман ще се яви пред комисиите "при първа възможност".
Това решение е поредната
проява на предпазливост и безпокойство от страна на САЩ
през изминалия повече от месец, в който КНДР отправи заплахи за ядрено нападение срещу Америка и война с Южна Корея.
САЩ и Южна Корея са разработили план за реагиране при всякакви провокационни действия от страна на КНДР, пише в. "Ню Йорк таймс".
Съгласно този план Сеул трябва да даде незабавен адекватен отговор на всякакви действия от страна на Пхенян, т.е. отговорът трябва да бъде равнозначен по типа оръжие и мощността на евентуалния удар на Северна Корея, уточнява изданието.
Адекватният характер на отговора е продиктуван от стремеж да се предотврати по-нататъшна ескалация на напрежението и възникване на пълномащабна война на Корейския полуостров, подчертава "Ню Йорк таймс".
Вашингтон и Сеул са се договорили също какви действия трябва да се предприемат, ако Пхенян изстреля ракета със среден обсег, след като бе съобщено за подготовка на такъв пуск.
Ако се съди по публичните изявления от средите на южнокорейското правителство, може да се заключи, че въпреки че споразумението между тях за задължителни консултации, Сеул и Вашингтон вероятно още не се се споразумели
доколко далеч може да стига отговорът им на провокациите на Пхенян,
посочва "Ню Йорк таймс".
Досега засекретените приложения към военните планове за Корейския полуостров никога не са били публикувани, припомня вестникът. Той окачествява като забележителен фактът, че сега е оповестено споразумението за новия план - да се постигне сдържащ ефект у Севера и да се гарантира сигурността на населението на Юга.
Липсата на явно разбирателство относно това кога и как да се използва сила на полуострова отчасти се дължи на резките смени на правителства в Южна Корея, които или са твърдолинейни, или са привърженици на "слънчева политика" спрямо Северна Корея, обяснява нюйоркското печатно издание.
Според него, погледнато от страна на Северна Корея, САЩ не изглеждат толкова войнствени, колкото навремето. След като трима поредни американски президенти казваха, че няма да толерират ядрена Северна Корея, те всъщност я толерират, заключава "Ню Йорк таймс".
"Вашингтон пост" се спира по-подробно на поведението на Китай, в което изпъкват вчерашните думи на новия китайски президент Си Дзинпин, че никой няма право да хвърля в хаос Азия и даже целия свят в името на постигането на свои цели.
Китай е отдавна основният фактор, който крепи режима в Пхенян, но
напоследък проявява недоволство,
след като Северна Корея пренебрегна предупрежденията на северния си съсед да не провежда последния си ядрен опит, посочва вашингтонското издание.
Според него китайските управници, които ценят стабилността най-много от всичко, едва ли в близко бъдеще ще изоставят Северна Корея. Но усещайки недоволството на Пекин от поведението на Пхенян, администрацията на Обама и членове на Конгреса се опитват да подтикнат китайците да заемат по-твърда позиция спрямо непокорната корейска държава, пише вестникът.
Едно друго вчерашно съобщение, поместено на уебсайта на китайското външно министерство, сякаш даде знак, че Пекин се опитва да разсее като празна реторика разпространеното от севернокорейците в петък предупреждение към чуждестранните дипломати да се евакуират.
Говорител на министерството обяви, че посолството на Китай в Пхенян функционира нормално.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!