Северна Корея е пуснала отново в действие ядрения си комплекс в Йонбьон, в който обогатява плутоний, предаде Асошиейтед прес, цитирайки южнокорейския таблоид "Чосун илбо".
Американски шпионски спътници са заснели как от един от заводите в комплекса, намиращ се на 80 км северно от Пхенян, излиза пара, твърди цитиран от изданието неназован южнокорейски правителствен източник.
В Йонбьон Северна Корея преработваше отработено ядрено гориво до плутоний, подходящ за използване в ядрени оръжия. Там още от 80-те години на миналия век започна да действа единственият ядрен реактор в страната. Той е 5-мегаватов, от чернобилски тип.
Новината идва само два дни, след като Северна Корея обяви, че е извършила ядрено изпитание.
Пхенян беше предупредил на 14 април, че ще рестартира комплекса в Йонбьон в знак на протест срещу международните критики, породени от изстрелването на 5 април на ракета, за която Западът твърди, че е балистична, а Пхенян казва, че ракета-носител за извеждане в орбита на телекомуникационен спътник.
Комплексът в Йонбьон беше дезактивиран миналата година заради сделка, договорена по време на шестстранните преговори по ядрената програма на Северна Корея.
Сделката предвиждаше дезактивиране срещу предоставянето на финансови и енергийни помощи за Северна Корея от участниците в преговорите, припомня по темата Ройтерс.
Същевременно съветникът по националната сигурност на президента Барак Обама, ген. Джеймс Джоунс, предупреди, че КНДР може да продаде или да предаде своите ядрени технологии на други страни, предаде ИТАР-ТАСС.
Южнокорейската агенция Йонхап пък съобщи, че тази сутрин Северна Корея е изстреляла общо две ракети с малък обсег, предаде ИТАР-ТАСС. Изпитанията са били в Жълто море. Вчера Пхенян изстреля две ракети с обсег от 130 км.
Южнокорейското разузнаване предупреди, че Пхенян може би се готви и за изпитание не междуконтинентална балистична ракета, предаде ИТАР-ТАСС.
Същевременно в Ню Йорк приключиха разговорите при закрити врата за елементите, които трябва да съдържа нова резолюция със санкции на Съвета за сигурност на ООН срещу Пхенян заради ядрения му опит от понеделник, предадоха световните агенции.
Разговорите се проведоха във формат 5+2, тоест петте постоянни членки на Съвета за сигурност (САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция) плюс Япония и Южна Корея.
Те се опитат да постигнат съгласие по елементите на новата резолюция, преди да представят проекта й за обсъждане от останалите членове на Съвета за сигурност.
Американският постоянен представител в ООН Сюзан Райс описа разговорите като продуктивни, но ги нарече само първа стъпка. Тя не уточни за какви нови наказателни мерки срещу Пхенян са говорили представителите на седемте страни, предаде Франс прес.
Постоянният представител на Русия в ООН Витали Чуркин пък каза след края на срещата, че Русия има намерение да подкрепи резолюция, съдържаща "твърди мерки" срещу Пхенян, предаде ИТАР-ТАСС.
КНДР предупреди за възможен военен отговор, след като Южна Корея се присъедини към споразумение за неразпространение на оръжия и заяви, че повече не се счита за обвързана от примирието, с което е прекратена Корейската война от 1953 г, съобщи АФП.
Военен говорител, цитиран от официалните медии добави, че КНДР не може повече да гарантира сигурността на корабоплаването край западния си бряг.
Пхенян повтори позицията си, че решението на Сеул да се присъедини към водената от САЩ Инициатива за сигурност срещу разпространението на оръжия за масово поразяване (PSI) е равносилна на обявяване на война.
"Всякакви дребни враждебни актове, включително спирането и претърсването на нашите мирни кораби, ще доведат до незабавен и силен военен удар в отговор", се казва в изявлението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!