В Северна Корея почетоха с три минути мълчание паметта на предишния лидер Ким Чен-ир, който почина на този ден преди една година от инфаркт, предаде ИТАР-ТАСС.
Властите показаха балсамираното тяло на Ким. То е изложено за поклонение е зала, няколко етажа под балсамираното тяло на баща му Ким Ир-сен в мемориалния мавзолей "Кумсусан".
Мумията е положена в стъклен саркофаг под червено одеяло. Лицето е огряно от насочен лъч светлина в иначе сумрачна зала, аранжирана цялата в червено. Тялото е облечено в характерния за покойния лидер зелен костюм. Звучи траурна музика.
Неголеми
групи от по пет души обикалят около саркофага по посока на часовниковата стрелка,
отдавайки почит на човека, който ще остане в съзнанието на севернокорейците вечно жив. Посетителите често изразяват скръбта си с ридания.
Залата със стъкления саркофаг бе отворена днес за отбрани посетители.
В съседни зали са показани лични вещи на покойния лидер, сред които шуба, слънчеви очила и остри обувки на платформи, каквито той той носеше неотклонно през последните десетилетия на живота си. В една от залите на мавзолея са изложени многобройните му награди, включително четири ордена на името на Ким Ир-сен, други 39 ордена и 150 медала от чужди страни.
Ким Чен-ир е четири пъти герой на КНДР. Екскурзоводите показват на посетители още две зали, в които за първи път са показани черният мерцедес и яхтата му с внушителни размери "Чунсон" ("Вярност"), както и един от вагоните на влака на севернокорейския вожд, в който е бил работният му кабинет.
В 12.00 ч. местно време (9.00 ч. наше време)
завиха сирените на локомотивите и корабите, прозвучаха клаксоните на автомобилите.
На площада пред Кимсусанския дворец, където се намира мавзолеят, се състоя митинг. На него присъстваха висши държавни ръководители, включително лидерът Ким Чен-ун.
В речта, произнесена от началника на Главното политическо управление на Корейската народна армия Чве Рьон-хе, бяха отбелязани заслугите на двамата "велики генералисимуси" - дядото и бащата на сегашния севернокорейски ръководител.
За увековечаване на паметта на Ким Чен-ир Кимсусанския дворец е преименуван на "Дворец на Слънцето", а
покойният лидер получи званието генералисимус,
бе съобщено на митинга.
Жители на Пхенян и други градове днес поднасят цветя и полагат венци пред статуи и мозаечни пана, посветени на Ким Чен-ир. В церемониите участват и представители на чужди посолства в Пхенян, на международните хуманитарни организации на ООН, на ЕС. На централния площад на севернокорейската столица е поставен портрет на Ким Чен-ир.
За участие във възпоменанията по разпореждане на Ким Чен-ун в столицата е докарана група учени и технолози, работили по изстрелването на ракетата носител, успешно извела в орбита на 12 декември изкуствен спътник на Земята.
Вчера Ким Чен-ун води в Пхенян
официална церемония
в памет на баща си. Тя се състоя в присъствието на хиляди функционери и висши сановници на режима.
С непроницаемо лице, облечен с черен костюм в стил Мао, Ким Чен-ун бе обкръжен от десетки членове на кабинета, хора от военното командване и от висшето партийно ръководство. Всички бяха застанали на фона на гигантско червено знаме и портрета на усмихващия се Ким Чен-ир.
"Сърцето на великия вожд спря да тупти, но другарят Ким Чен-ир винаги ще е жив сред нас (...),
за да бди над бляскавите бъднини на нашия народ",
заяви протоколният държавен глава Ким Йон-нам на церемонията, излъчвана от държавната телевизия.
"Успешното изстрелване на нашия сателит "Кванмьонсон-3" е нова победа на нашата армия и народ. Дължим я на това, че вярно спазваме заветите на великия ни лидер" Ким Чен-ир, добави севернокорейският държавник.
В петък по случай годишнината бяха организирани военни тържества, които събраха в столицата стотици хиляди севернокорейци.
Ким Чен-ир управляваше Северна Корея с желязна ръка от 1994 г. до смъртта си на 17 декември 2011 г. Държавното кормило веднага бе поето от най-малкия му син Ким Чен-ун. Семейство Ким, наричано единствената комунистическа династия в историята, властва над КНДР от самото й създаване - дело на Ким Ир-сен, дядо на днешния ръководител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!