Заместник-постоянният представител на КНДР в ООН заяви, че инцидентът с артилерийската стрелба близо до границата между двете корейски държави трябва да бъде дискутиран от тях, а не от Съвета за сигурност, предаде Ройтерс.
Случаят не трябва да се обсъжда от Съвета за сигурност, а трябва да залегне в междукорейски диалог между Севера и Юга, каза Пак Ток-хун.
Френски дипломатически източник заяви в Париж, че до ден-два Съветът за сигурност може да се събере, за да обсъди севернокорейската артилерийска атака срещу южнокорейския остров Йонпьон в Жълто море, при която загинаха двама души, а 18 бяха ранени.
"Съветът за сигурност се занимава със заплахи за международния мир и сигурност. Това е регионален проблем между Севера и Юга", заяви Пак.
Той повтори
позицията на Пхенян, че Южна Корея първа е открила огън,
а северната й съседка просто се е защитила, след като отправила няколко предупреждения.
"Южна Корея ни нападна. Те стреляха първи. Предупредихме ги няколко пъти да не го правят.
Те отправиха десетки изстрели срещу териториалните води на моята страна. Така че ние просто отговорихме на това при самозащита. Това е всичко", заяви севернокорейският дипломат.
Според западни дипломати не е ясно дали Съветът за сигурност на ООН въобще ще предприеме някакви действия срещу Пхенян и какви ще бъдат те, предвид нежеланието на Китай да изправи съседката си на позорния стълб.
Китай, в качеството си на постоянен член на Съвета, има право на вето над решенията му.
Южна Корея и САЩ се споразумяха да координират отговора си на нападението на севернокорейската артилерия срещу южнокорейски остров, гласи съобщение на Пентагона, цитирано от Ройтерс.
Американският министър на отбраната Робърт Гейтс заяви пред южнокорейския си колега Ким Тхе-йон, че Вашингтон
счита севернокорейското нападение за нарушение на примирието,
което слага край на Корейската война от 1950 до 1953 г.
Той изрази признателност "за сдържаността, демонстрирана от южнокорейското правителство".
Американският президент Барак Обама пък бил "вбесен", след като го събудили и уведомили за обстрела срещу южнокорейския остров Йонпьон, извършен от севернокорейската артилерия, предаде Асошиейтед прес.
Това е възмутителен акт, заяви пред журналисти говорителят на Обама Бил Бъртън.
САЩ и Южна Корея са "рамо до рамо" в отговора си на севернокорейския обстрел и
скоро ще проведат съвместни военни учения,
съобщи Белия дом.
При първата си съвместна реакция на нападението срещу южнокорейския остров, президентите на САЩ Барак Обама и на Южна Корея Ли Мюн Бак се споразумяха за провеждането на военни учения, докато натискът върху Китай да обуздае своя съюзник нараства.
Южна Корея обяви артилерийският обстрел от страна на КНДР за "нечовешка жестокост" срещу беззащитни цивилни и обяви отмяна на хуманитарните помощи за пострадалата от наводненията Северна Корея.
Вашингтон и Сеул ще проведат първото съвместно морско учение в неделя. Целта е "да се продължи тясното сътрудничество в областта на сигурността между нашите две страни и да се подчертае силата на нашия съюз и ангажимент с мира в региона", заяви Белия дом.
Вестниците в Сеул
призовават правителството за ответен удар,
като нарекоха нападението "военно престъпление".
Южна Корея се готви и за разполагането на още артилерия на обстреляния остров Йонпян, включително притежаващите по-голям обсег K-9.
Същевременно командването на силите на ООН в Южна Корея обяви, че е призовало за преговори с Пхенян.
Командването на силите на ООН ще разследва случая като част от задачата си да поддържа спазването на примирието и ще установи евентуалните му нарушения, гласи част от изявлението.
Доминираното от САЩ ръководство на силите на ООН призова за преговори на ниво висше военно командване с Корейската народна армия (армията на Северна Корея) чрез мисията в демилитаризираната зона край граничния пункт Панмунчжом, за да се осъществи обмен на информация за инцидента и да се свали напрежението.
Още е рано да се обсъжда как американските войски биха попречили на възможна ескалация на инцидента между Северна и Южна Корея, коментира по-рано говорител на Пентагона.
По думите му засега САЩ няма да изпращат никакви подкрепления за своя военен гарнизон в Южна Корея. Той отказа да отговори на въпрос дали наброяващият 28 500 американски войници контингент в Южна Корея е приведен в състояние на повишена бойна готовност.
ИТАР-ТАСС посочва, че числеността на южнокорейските въоръжени сили възлиза на над 650 хил. души, докато армията на КНДР наброява около 1,2 млн. военнослужещи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!