Северна Корея (КНДР) изстреля от космодрума "Чхолсан" своята ракета "Инха-3" ("Млечен път-3"), за която твърдеше, че ще изведе в орбита изкуствения спътник "Кванмьонсон-3", съобщи южнокорейската агенция Йонхап, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Това стана в 7,39 ч. местно време (1,39 ч. наше време).
Ракетата, обаче, летя само около минута, измина около 120 км и се разпадна на двайсетина парчета, съобщи министерството на отбраната в Сеул.
Спроед южнокорейската армия отломките са паднали в Жълто море на около 200 км от западния бряг на Южна Корея, без да причинят щети.
Севернокорейската информационна агенция
КЦТА съобщи едва пет часа след старта на ракетата
за "неуспешен опит да бъде изведен в орбита изкуствен спътник на Земята".
Сега учени, инженери и експерти проверяват каква била причината за неуспеха, се казва в съобщението КЦТА.
Според южнокорейски телевизии първоначално севернокорейската космическа агенция е заявила, че няма информация за изстрелването на ракетата с голям обсег.
Тристепенната ракета носител "Инха-3", дълга 30 м и с тегло 91 т, бе монтирана на стартовата площадка в новия севернокорейски космически център на полуостров Чхолсан, на 50-ина км от китайската граница. На 8 април тя бе показана на 50-ина чужди журналисти, за да се уверят, както каза Пхенян, че не е замаскирана балистична ракета.
Пхенян беше обявил, че изстрелването е в чест на 100-годишнината от рождението на основателя на КНДР Ким Ир-сен.
Тази инициатива на Пхенян, обаче, изправи на нокти международната общност, която се опасяваше, че става дума за изпитание на ракета с голям обсег. Южна Корея и Япония поставиха силите си за самоотбрана в пълна бойна готовност да свалят ракетата или нейни части, ако възникне опасност за тяхна територия.
Неуспешното изстрелване е удар по престижа на затворената и бедна севернокорейска държава, отбелязва Ройтерс. Това е вторият провал на КНДР при подобен опит за извеждане на спътник. Пхенян твърди обаче, че през 2009 г. е извършил успешно изстрелване на ракета.
Министерството на отбраната на Южна Корея съобщи, че е започнало операция за издирване и събиране на отломките. Според Сеул е било извършено
изпитание на балистична ракета.
Япония също заяви, че не става дума за изстрелване на ракета носител, а за изпитание на балистична ракета, предаде ИТАР-ТАСС.
Генералният секретар на японското правителство Осаму Фудзимура нарече изстрелването "сериозна провокация и нарушение на резолюция на Съвета за сигурност" и добави, че Токио ще протестира по дипломатически път пред Пхенян заради случилото се.
Върховният представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън разпространи изявление, в което призовава Пхенян да се въздържа от действия, които нагнетяват допълнително обстановката в региона.
Тя изразява дълбока загриженост от "опасните и дестабилизиращи" действия на КНДР, които по думите й, макар и обявени като опит за извеждането на спътник, са ясно нарушение на международните ангажименти на Пхенян и на резолюция 1874 на Съвета за сигурност на ООН. Аштън призовава КНДР да спазва задълженията, наложени от ООН и гаранциите, дадени на МААЕ.
Българското външно министерство изрази дълбока загриженост от изстрелването на ракетата и съжаление, че севернокорейската страна не се е съобразила с призивите на международната общност за преразглеждане на това решение.
Руският външен министър Сергей Лавров каза, че съветът за сигурност призовава Северна Корея занапред да не изстрелва ракети с голям обсег.
По думите му това е единна позиция на страните, участващи в шестстранните преговори за ядрените програми на КНДР. Лавров подчерта, че тази позиция е била утвърдена вчера на срещата на Г-8 във Вашингтон.
Белият дом също нарече изстрелването
"провокация",
заплаха за регионалната сигурност и нарушение на международните закони, предаде АП. В изявлението на говорителя на Белия дом Джей Карни се посочва, че всяка ракетна дейност на Северна Корея буди загриженост у международната общност и се припомня, че изстрелването може да осуети планирана американска хранителна помощ за Пхенян.
Южнокорейският външен министър Ким Сон-хуан заяви, че Сеул "категорично осъжда новото севернокорейско ръководство" за това, че е пренебрегнало международните призиви да се откаже от изстрелването, предаде АП.
В разпространено от Държавния департамент на САЩ изявление на външните министри на страните от Г-8 (САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Япония, Германия, Италия и Русия) се казва, че това изстрелване е нарушение на три резолюции на ООН, подкопаване на мира и стабилността в региона, предаде ИТАР-ТАСС.
Външните министри призовават КНДР да се въздържа от следващи изстрелвания с използване на технология на балистични ракети, както и от други действия, които изострят положението на Корейския полуостров. Готови сме да обсъдим прилагането на ответни мерки заради действията на КНДР, които нарушават резолюциите на Съвета за сигурност и призоваваме Съветът за сигурност да реагира както подобава, се казва в изявлението.
Съветът за сигурност на ООН също осъди действията на Северна Корея.
САЩ пък обявиха, че няма да осъществят планираните хранителни доставки за Северна Корея - ход, за който Вашингтон бе предупредил, че ще има последици.
"Няма да продължим ангажиментите си по споразумението за оказване на помощ," заяви говорителят на Съвета за национална сигурност при Белия дом Бен Роудс пред журналисти, пътуващи с президента Барак Обама за Флорида.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!