К лиматолози определиха 2016 година като рекордно топла, като средната температура на Земята е била с 0,77 градуса по Целзий над нормата от периода 1961-1990 година, предаде ТАСС.
ВИЖТЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ
Отчетът на специалистите беше публикуван в научното списание "Уедър".Над големи части на Северна Америка, Европа, Африка, Азия и Арктика, както и в северната част на Южна Америка, в Южна Азия, в Близкия Изток и в Източна Австралия е било аномално топло.
Учени: Светът има 3 години да спре глобалното затопляне
Най-красивите места на света, които скоро може да изчезнат
Какъв е бъдещият климат на България
По-ниско от нормата за 2016 година е било само в северната част на Аржентина, в Западна Австралия и в някои части на Антарктика, се казва в доклада.
Според специалистите 2016 и 2015 година съществено се отличават с високите си температури в сравнение с предишните години.
Има 95% вероятност Земята да се затопли необратимо
Големият бариерен риф се обезличава необратимо
Специалистите от британския хидрометеорологичен център считат, че рекордните температури са били предизвикани от влиянието на човешката дейност и съпътстващите я емисии от парникови газове.
2017 is the second-hottest first six calendar months on record, behind only 2016. https://t.co/rzWqnyHONa #GlobalWarming
— Carbon Clear (@carbonclear) August 7, 2017
Аномалните температури са били предизвикани и от климатичния феномен Ел Ниньо, а същото така и от затоплянето на Арктика, особено през 2016 година.
Припомняме, че от 2 август живеем на екологичен кредит, предупреди международната природозащитна организация Световен фонд за дива природа (WWF). За първите седем месеца на 2017 г. човечеството е изразходвало толкова естествени ресурси, колкото планетата е способна да възобнови за цяла година.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!