В ойната е твърде важна, за да се повери в ръцете на генералите, казва бившия френски държавник Жорж Клемансо. Може да се каже нещо подобно за промените в климата, пише изданието Politico.
Ако имаме някаква надежда за справянето с ескалиращия проблем с околната среда не можем просто да оставим министерствата на околните среди да търсят решение.
Измененията в околната среда ще засегнат почти всеки аспект от нашия живот и портфолиото на всяко правителство – от икономическите показатели до управлението на държавните граници. Този проблем трябва да е приоритет на всеки министерски доклад, включително, и много важно, тези отговарящи за отбраната и сигурността.
Новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призна, че промените в климата са "най-важният проблем", който стои пред Европа и призова за по-високи цели в борбата с тях, включително "net-zero" програмата за освобождаване на Европа от въглероден диоксид до 2050 г. От огромна важност е фактът, че бившият министър на отбраната на Германия също така вижда последиците за сигурността, които климатичните промени носят. Това беше част от стратегическите перспективи за сигурността по време на нейното ръководство на отбраната на страната. Фон дер Лайен призова и ООН да предприеме по-всеобхватен подход към сигурността, който да включва акцент върху изменението на климата.
Досега Европа не е направила достатъчно, за да се подготви за проблемите, свързани със сигурността, предизвикани от емисиите на въглероден двуокис. Проблемите вече се изострят, което води до по-чести наводнения и суши, заплашена е критичната инфраструктура. Хора губят домовете си или се превръща в невъзможна задача за тях да изкарват прехраната си от земята. Условията за живот ще се влошават все повече с покачването на температурите.
Имаме 18 месеца да спасим планетата
Предупреждение: целият живот на Земята може да бъде унищожен
Колко още ще съществува животът на Земята
Развитите страни имат не само моралното задължение да спомогнат за ограничаването на тези климатични изменения, както и да помогнат на останалите държави да се адаптират към тях, но е и в техен интерес да го направят.
Макар и климатичните промени да не са причина за нито един конфликт директно, изследователите намират убедителни връзки между ефектите на климатичните изменения и честотата на конфликтите и размириците. Арабската пролет и други конфликти в Африка са свързани с дългогодишните суши в региона например.
Променящите се условия на околната среда допринесоха за увеличаване на напрежението между земеделските стопани и пастирите в целия регион на Сахел. Когато сушите лишат фермерите от препитание, присъединяването към престъпни организации или терористични групи става по-примамливо.
Климатичните промени също така ще изпратят милиони хора на поход към развития свят в търсене на сигурност, подслон и по-добър живот. Повишаващите се температури ще бъдат основният двигател на миграцията.
Природните бедствия вече са отговорни за повече разселени хора в сравнение с местните конфликти, според Центъра за мониторинг на вътрешното разселване. Според неговите данни 200 милиона души са напуснали домовете си между 2008 и 2016 г. заради природни катаклизми. До 2050 г. това число може да нарасне от 25 милиона до милиард души.
Две мощни земетресения във Филипините взеха жертви
Южна Калифорния разтърсена от най-голямото си земетресение за последните 25 години
Макар че повечето разселвания ще бъдат вътрешни, такъв вид миграция може да наруши социалната сплотеност и да доведе до конфликти в страните от периферията на Европа, които вече са нестабилни. Това би довело до пулсиращ ефект в Европа, която все още се бори с последствията от миграционната криза през 2015 г.
Тук Европа вече може да бъде проактивна. Тя трябва да обърне внимание на заплахата за сигурността, която промените в околната среда носят и да я включи в нова гранд-стратегия, изготвена от Европейската служба за външна дейност. Същият проблем би трябвало да стои като приоритет на ЕС за външното финансиране на развиващите се държави, особено в Африка и Близкия изток, за да могат те да се справят с последиците от него и да подобрят сигурността на храните, водата и енергията си.
ЕС би трябвало да установи механизми за взаимопомощ между цивилни и военни за мащабни спасителни и хуманитарните операции, а граничният контрол да бъде затегнат.
Технологията ще бъде важна част от решението на проблема с климата. Задача на ЕС е да създаде програми за увеличаване на иновациите и зелените технологии. Те не само ще осигурят алтернативи за екохрана, вода и енергия, но и ще намалят екологичните и логистични последици от военните операции.
Измененията в климата не са просто проблем. Те са екзистенциално предизвикателство. Да се борим с тях означава да се борим и с вторичните им ефекти – разселване, конфликт и насилие.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!