Температурата в световните океани достигна ново рекордно ниво през 2019 г., показвайки "неопровержимо и ускоряващо" загряване на планетата, пише The Guardian.
Ядрена гробница на САЩ е заплашена от глобалното затопляне
Световните океани са най-ясната мярка за извънредната ситуация с климата, тъй като те поемат повече от 90% от топлината, улавяна от парниковите газове, излъчвани при изгарянето на изкопаеми горива, унищожаването на горите и други човешки дейности.
Русия откри ползи в климатичните промени
Новият анализ показва, че последните пет години са първите пет най-топлите години, регистрирани в океана, а последните 10 години са и първите 10 най-топли. Количеството топлина, което се добавя към океаните е еквивалентно на всеки човек на планетата, който експлоатира 100 микровълнови денонощно.
Oceans are as hot as humans have known them and we’re to blame https://t.co/eh66VqntDJ
— Guardian Environment (@guardianeco) January 13, 2020
Горещите океани водят до по-силни бури и нарушават водния цикъл, което означава повече наводнения, суши и горски пожари, както и неумолимо покачване на морското равнище. По-високите температури също вредят на живота в моретата, като броят на морските горещи вълни се увеличава рязко.
Най-често срещаната мярка за глобално отопление е средната температура на повърхностния въздух, тъй като тук живеят хората. Но природните климатични явления като събития в Ел Ниньо означават, че това може да бъде доста различно от година на година.
Рекордно топло в Норвегия, идва ли нова ледена епоха
"Океаните са в действителност това, което ви показва колко бързо се затопля Земята", казва проф. Джон Абрахам от университета "Сейнт Томас" в Минесота, САЩ, и един от екипа, който стои зад новия анализ. "Използвайки океаните, ние виждаме постоянен, непрекъснат и ускоряващ се темп на затопляне на планетата Земя. Това е ужасна новина", допълва още той.
ЮУстановихме, че 2019 г. беше не само най-топлата година, тя показа най-голямото едногодишно увеличение за цялото десетилетие, отрезвяващо напомняне, че нагряването на планетата, причинено от човека, продължава да се ускорява", казва проф. Майкъл Ман от Университета на Пенсилвания, САЩ и друг член на екипа.
Анализът, публикуван в списанието Advances In Atmospheric Sciences, използва данни от океана от всеки наличен източник. Повечето данни са от 3800 свободно плаващи шамандури, разпръснати из океаните, но също и от торпедоподобни батитермографи, пуснати от кораби в миналото.
Climate change & nutrient pollution are driving the oxygen from our oceans & threatening many species of fish
— Paul Dawson (@PaulEDawson) January 10, 2020
That's the conclusion of the biggest study of its kind
Around 700 ocean sites are now suffering from low oxygen, compared with 45 in the 1960s https://t.co/Fjdow9JmTt
Резултатите показват, че топлината нараства с нарастваща скорост, тъй като парниковите газове се натрупват в атмосферата. Скоростта от 1987 до 2019 е четири и половина по-бърз от този от 1955 до 1986 г. По-голямата част от океанските региони показват увеличение на топлинната енергия.
Тази енергия води до по-големи бури и по-екстремно време, казва Абрахам.
"Когато светът и океаните се нагреят, тя променя начина, по който вали дъждът и се изпарява. Има общо правило, че по-сухите зони ще станат по-сухи, а по-влажните зони ще станат по-влажни, а валежите ще станат по-проливни".
По-горещите океани също се разширяват и стопяват леда, което води до повишаване на морското равнище. Последните 10 години също показват най-високото морско ниво, измерено от 1900 г. Учените очакват около един метър повишение на морското равнище до края на века, достатъчно за изместване на 150 милиона души по целия свят.
Дан Смайл, от Морската биологична асоциация във Великобритания, който не е част от екипа, заяви, че използваните методи са най-съвременни и данните са най-добрите.
"За мен съобщението е, че съдържанието на топлина в горните слоеве на глобалния океан, особено до 300 метра дълбочина, бързо се увеличава и ще продължи да се увеличава, тъй като океаните изсмукват повече топлина от атмосферата", отбелязва той, цитиран от агенция "Фокус".
"Горните слоеве на океана са жизненоважни за морското биоразнообразие, тъй като поддържат някои от най-продуктивните и богати екосистеми на Земята и затоплянето от такъв мащаб ще се отрази драматично върху морския живот", казва Смайл.
Новият анализ оценява топлината в горните 2 000 м от океана, тъй като именно там се събират повечето данни. Там е и мястото, където огромната част от топлината се натрупва и където живеят най-много морски организми.
Методът за анализ е разработен от изследователи от Китайската академия на науките в Пекин и използва статистически методи за интерполиране на топлинните нива в малкото места, където няма данни, например под арктическата ледена шапка. Независим анализ на същите данни от американската Национална океанографска и атмосферна администрация показва същата нарастваща тенденция на затопляне.
Надеждните измервания на океанската топлина се простират до средата на 20 век.
"Данните, с които разполагаме, са неопровержими, но все още имаме надежда, защото хората все пак могат да предприемат действия", подчертава още той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!