З а да бъде част от Европейския съюз (ЕС), Република Северна Македония (РСМ) трябва да промени Конституцията си. Това заяви пред журналисти евродепутатът Илхан Кючюк. Той ще участва в организираната от делегацията на ДПС в Европейския парламент конференция за пълната интеграция на България в ЕС “Все по-близък Съюз - приносът на България за пълна европейска интеграция”.
Говорителят на ЕК: България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенген
Влизането в ЕС означава правила и изпълнение на ангажименти, каза евродепутатът. Вярвам, че ще бъде намерен политически разум и РСМ ще изпълни поетите ангажименти. Това не са български условия, а европейски ангажимент, гласуван и от двете страни, коментира той.
Според него все още няма индикация за конкретен срок, в който България ще бъде приета в Шенген. През изминалата седмица има две много положителни послания за страната ни – призива на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че България и Румъния трябва да се присъединят към Шенген без повече отлагане, както и отпадането на мониторинговия механизъм на Европейската Комисия (ЕК).
Тези две предпоставки са добра основа, за да може българското правителство да работи с двете страни - Австрия и Нидерландия, които все още са скептични, смята Кючюк. По думите му проблемът не е нито в ЕК, нито в Европейския парламент, а България е заложник на вътрешната политика на Австрия и Нидерландия. Кючюк посочи, че страната ни е изпълнила техническите критерии.
С пускането на България в Шенген няма да накараме повече хора да си тръгнат от страната и нито Австрия, нито Нидерландия ще приемат повече хора. Това каза Кючюк, по време на панела "Укрепване на Шенген и еврозоната - укрепване на Европа: Пълната интеграция на България и Румъния", част от организираната от делегацията на ДПС в Европейския парламент конференция за пълната интеграция на България в ЕС "Все по-близък Съюз - приносът на България за пълна европейска интеграция".
България няма проблем с европейските институции, има проблем във вътрешната политика на две страни – в Нидерландия предстоят избори на 22 ноември, а в Австрия – следващата година, посочи Кючюк. Според него България пропусна да комуникира с обществата в държавите.
Един от митовете е, че България ще вземе част от социалната система – бедната България ще вземе парите на богатите в Нидерландия и Австрия – това не е вярно, заяви Кючюк. България дава огромен потенциал на тези държави и вкарва жива сила в тяхната икономика, добави евродепутатът. България разполага с огромен политически и човешки потенциал и ражда хора с висока добавена стойност, но голяма част от тях са извън пределите на страната. Време е българската външна политика да бъде ориентирана и към диаспората, коментира той. Според него няма как да се говори за влизането на България в еврозоната, ако преди това страната ни не се присъедини към Шенген.
Влизането на България и Румъния в Шенген не е важно само за двете страни, а за всички проевропейски политически сили, смята Ева-Мария Попчева, член на Европейския парламент (ЕП) и Комисията по икономически и парични въпроси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!