К итоглава чапла достига до 1,5 метра височина. Тези птици са страховити хищници, които стоят неподвижно в блатата, преди да се хвърлят напред и да погълнат жертвата си с гигантските си клюнове.
- Име: Китоглава чапла
- Къде живее: Блатата и блатата в Източна Африка
- С какво се храни: Риба и влечуги
Friend approaches Shoebill Stork with bows pic.twitter.com/bs7LM93Ehu
— Life On Earth (@e_jagat_) March 5, 2024
Тази заплашителна и праисторическа птица може да достигне височина до 1,5 метра и е снабдена с остър, дълъг клюн, достигащ 0,3 метра - третият по големина клюн в света.
Огромната му човка и дългите му крака го превръщат в страховит хищник от засада, който стои напълно неподвижно, преди да се хвърли напред, за да сграбчи нищо неподозиращата плячка и да я погълне цялата.
Проучване от 2015 г., публикувано в Journal of African Ornithology, установява, че сомът е най-честата му плячка, която съставлява около 71% от храната му. Известно е обаче, че се храни и със змиорки и дори малки крокодили.
Тези животни живеят предимно сами, но размножаващите се двойки са моногамни и снасят до три яйца в гнездото, макар че поради съперничеството между братята и сестрите обикновено само едно от тях оцелява до зряла възраст. Обикновено това е по-големият първороден индивид, който или изпреварва братята и сестрите в борбата за храна, или ги убива.
This shoebill stork in the rain…
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) March 8, 2024
pic.twitter.com/daBEjwv2Zv
Това поведение е заснето в клип от поредицата на BBC "Африка" на Дейвид Атънбъроу, на който се вижда как по-голямото животно хапе по-малкото си братче или сестриче. Когато майката се връща в гнездото, тя не полага никакви грижи за по-малкото потомство.
Най-близките живи роднини на китоглавата чапла са пеликаните. Предците му от разред Pelecaniformes, които се появяват в края на периода креда (преди 145 до 66 милиона години).
Китоглавата чапла е включена в Червения списък на Международния съюз за защита на природата като уязвима, като от нея са останали само 5 000 до 8 000 птици.
* Вижте и това видео от архива ни: УНИКАЛНА ГЛЕДКА: Хиляди грациозни бели чапли „завладяха” езеро в Китай
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!