К итай бързо оспорва монопола на Съединените щати в Космоса, тъй като новите сателити за дистанционно наблюдение позволяват на Пекин да наблюдава американските военни обекти в световен мащаб.
(Във видеото може да научите повече за: Китай изстреля нов метеорологичен сателит)
"НОАК бързо напредна в Космоса по начин, който малко хора могат да оценят", заяви генерал-майор Грегъри Джей Ганън, заместник-началник на космическите сили по разузнаването, в Института за аерокосмически изследвания "Мичъл" на 2 май.
China's military satellites are watching America's every move https://t.co/mOTRoc1NNJ pic.twitter.com/DiI7tef27V
— Newsweek (@Newsweek) May 8, 2024
Космическите сили, създадени от бившия президент Доналд Тръмп, са изправени пред предизвикателствата, породени от бързо променящите се космически способности на Китай.
Космосът се превърна в оспорвана област, неразделна част от съвременните военни операции, тъй като държавите се опитват да проследяват военните си средства от Космоса. Военните стратези смятат, че сателитите и космическите оръжия могат да бъдат използвани за първи изстрел в бъдещи конфликти. Спътниците могат да се използват за заглушаване на сигналите на противника по време на ескалация на военното напрежение.
През 2015 г. Китай създаде своя версия на Космическите сили, които бяха поставени в йерархията на Силите за стратегическа поддръжка на Народноосвободителната армия (SSF). Миналия месец китайският президент Си Дзинпин разпусна SSF и бяха създадени нови сили, наречени Сили за информационна поддръжка, които да обединят съществуващите правомощия на SSF с тях.
През последните две години Китай е добавил над 400 спътника, от които повече от половината имат възможност да проследяват обекти на Земята, заяви Ганьон в института "Мичъл".
"Сега те - по начин, за който не ни е удобно да говорим в Америка - ще се намират в бързо разширяваща се зона за използване на оръжия", добави Ганьон.
#China's #Yaogan41 #satellite launch into geostationary orbit raises concerns over its military surveillance capabilities, highlighting its growing strategic presence in space.
— Mint (@livemint) May 8, 2024
(By The Economist)https://t.co/wRsGOwFr9c
Ганьон обясни, че Китай вече може да проследява американски военни средства, дори когато те са мобилни, като по този начин оспорва монопола на САЩ в насочването на далечни разстояния. Данните, събрани от китайските спътници, могат да осигурят точно местоположение на военни кораби в движение в морето, което улеснява последващото им насочване по време на конфликт.
"Малко страни имат това предимство", казва Ганьон.
От Newsweek уточняват, че са потърсили за коментар по имейл китайското външно министерство, космическите сили на САЩ и Държавния департамент на САЩ.
Това не е първият случай, в който високопоставен служител на космическите сили на САЩ предупреждава за нарастващия космически потенциал на Китай.
Генерал Брадли Салцман, началник на космическите операции в Космическите сили на САЩ, наскоро алармира за експоненциалното нарастване на възможностите на Китай за сателитно наблюдение.
"КНР разполага с повече от 470 (разузнавателни, наблюдателни и разузнавателни) спътника, които захранват солидна мрежа от сензори и стрелци", заяви Салцман през март на Форума за сигурност на космическата енергия на Института Мичъл, според списание Air & Space Forces Magazine.
Бързото намаляване на разходите за изстрелване на спътници предизвика и революция в частните китайски сателитни компании, които изстрелват нови спътници. Китайските компании вече могат да споделят почти точни сателитни изображения на американски военни обекти на сушата и в морето.
През 2023 г. китайските компании са изстреляли 120 търговски спътника, които съставляват 54% от всички спътници, изпратени в орбита през миналата година, според китайската държавна информационна агенция Синхуа.
Mino Space, базирана в Пекин сателитна компания, наскоро публикува снимки на военноморската база на САЩ в Норфолк, заснети с нейния сателит Taijing 4-03. Mino Space се превърна във водещ китайски доставчик на сателитни изображения, който от време на време демонстрира своите сателитни възможности, като публикува най-новите визуализации на американски военни бази и обекти.
Mizar Vision, китайски доставчик на сателитни изображения, стартирал през 2021 г., през последните седмици ежедневно споделя сателитни изображения на военни активи, участващи в съвместното учение на САЩ и Филипините "Баликатан", в китайската социална медийна платформа Weibo, подобна на X.
Mizar следи отблизо движението на самолетоносача USS Theodore Roosevelt, който в момента е разположен в Южнокитайско море за съвместни учения с Филипините. Той също така споделя изображения на военна дейност около Тайван и Япония през последните седмици.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!