К итайският апарат „Chang'e-5”, който трябва да достави лунни почвени проби на Земята, е кацнал успешно на естествения спътник на нашата планета. Китайската национална космическа администрация (CNSA) съобщи за това на своя уебсайт.
„След кацането превозното средство под контрол от Земята официално започна своята работа на повърхността на Луната, която ще продължи два дни”, се казва в съобщението.
„Chang'e-5” беше изстрелян до Луната на 23 ноември 2020 г. от космодрума Wenchang.
Целта на мисията е да събере лунна почва
от района близо до връх Рюмкер от видимата страна на Луната и да я достави на Земята.
За целта апаратът трябва да пробие повърхността на небесното тяло на дълбочина два метра. Общо апаратът трябва да събере до 2 кг пръст. Чрез изследване на пробите, учените искат да научат повече за структурата на естествения спътник на нашата планета и за геоложките процеси, които се случват на него.
На 28 ноември „Chang'e-5” навлезе в лунната орбита.
В същото време орбиталният модул остана да се върти около Луната. След като лунният модул събере почвата, той трябва да опакова пробите в херметична капсула и след това да се върне в орбита. След скачване и двата модула ще отлетят обратно към Земята.
Кацането на Луната се случва за първи път от 44 години насам. За последно това направи съветската мисия Луна 24, която събра малко под 200 грама лунна почва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!